V nadácii sme presvedčení, že miera korupcie je iba taká vysoká, akú sme ju my, občania, ochotní tolerovať. Korupcii sa najlepšie darí v ovzduší apatie a nezáujmu, a kľúčová zmena preto musí nastať najmä v mysliach ľudí.

Aj preto sme sa rozhodli na problém upriamiť pozornosť netradičnou cestou a vytvoriť festival nabitý zanietenými diskusiami, kvalitnou hudbou, humorom a inšpiratívnymi ľuďmi. Festival, kde sa ľudia nie len zabavia, ale aj dozvedia nové veci, stretnú svoju krvnú skupinu a odnesú si viac ako len dobrý pocit.

Pucung 2017

Veľký divácky záujem zaznamenal aj druhý ročník nášho protikorupčného festivalu Pucung. Prispeli k tomu aj zaujímaví hostia, medzi ktorými nechýbal odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, whistleblowerka Zuzana Hlávková, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, poslankyňa Veronika Remišová, investigatívny novinár Marek Vagovič či publicista Marián Leško. O hudobný program sa postarali speváčky Jana Kirschner, Katka Koščová a skupina Lost Clusters.

Ústrednou témou festivalu bola jednoduchá otázka: “Čo stojí odvaha?” Prečo bola práve odvaha v centre pozornosti vysvetlil riaditeľ Nadácie Pavel Sibyla: „Krajina, ktorú rozožiera korupcia, potrebuje dobré zákony, funkčnú políciu a spravodlivých sudcov. Ale nič z toho by jej nepomohlo, keby v nej nežili odvážni ľudia, ktorí sa neboja korupciu v ich okolí odkrývať. Nie je to ľahké, odvahu nemožno od ľudí vyžadovať, ale dá sa ich povzbudzovať a inšpirovať. Presne o to sa náš festival snaží.“


Pucung sa uskutočnil v sobotu 1. apríla v košickej Tabačke od 15.00 a trval až do noci. Výťažok z festivalu bol aj tento rok použitý na právnu a sociálnu podporu oznamovateľov korupcie.

Program otvorila diskusia na hlavnú tému festivalu “Čo stojí odvaha?”. Pod moderátorskou taktovkou Michala Havrana diskutovali Róbert Bezák, Zuzana Hlávková a psychiater Péter Hunčík. Rozpor medzi ideálmi a zodpovednosťou vládnutia neskôr rozobrali ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a poslankyňa Veronika Remišová, moderátorom bol publicista Marián Leško. V poslednej diskusii si diváci vypočuli Janu Kirschner a Matúša Valla, ktorí sa pokúsili nájsť odpoveď na otázku “Môžu aktívni umelci zmeniť Slovensko?”. Pomáhal im v tom bude moderátor a riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla. Po diskusiách predviedli svoju koncertnú show speváčky Jana Kirschner, Katka Koščová a skupina Lost Clusters.

Okrem diskusií a koncertov divákov zabavil aj stand-up Tomáša Hudáka, Jakuba Gulíka a Jakuba Lužinu. Prostredníctvom inšpiratívnej prednášky sa publiku prihovoril aj novinár Marek Vagovič, iniciatíva Slovensko Digital či mladý aktivista Jakub Čech.

Pucung 2016

Prvý ročník Pucungu sa odohral 20. februára 2016 v košickej Tabačke. Festival otvorili sestry Kisové s kapelou Genius Locci. Po nich vo večerných hodinách vystúpili kapely Para, Korben Dallas, dj-ské duo Malalata a Stroon.


Pomedzi hudbu sa diskutovalo.

Dá sa povedať, že primátori prichádzajú a odchádzajú, ale korupcia zostáva? Je taký primátor, či župan, na ktorého môžu Košičania či Bratislavčania spomínať v dobrom? Kedy bola korupcia na úrovni mesta najväčšia a kedy najmenšia? Na tieto otázky hľadali odpovede spoluzakladateľ Nadácie Michal Bláha, člen Nadácie Marián Leško, Konštantín Čikovský z Denníka N a šéfredaktor denníka košice:dnes Dušan Karolyi.

Odvekými dilemami Dobra a Zla sa zaoberal filozof a aktivista Fedor Blaščák spolu s ombudsmankou Janou Dubovcovou a filozofom Egonom Gálom. Do diskusie sa pridal aj špeciálny hosť - výtvarník Peter Kalmus.

Kto drží na Slovensku v rukách moc? Sú to občania a nimi zvolení politici? Alebo niekto v pozadí ťahá za nitky a nahráva svojim súkromným záujmom? Bol náš štát unesený oligarchami? A ak áno, aké je z tejto situácie východisko? O týchto a ďalších otázkach debatovali riaditeľ Nadácie Pavel Sybila spolu s hviezdou českej investigatívy Pavlou Holcovou, publicistom Martinom Šimečkom a novinárom a autorom knihy Gorila Tomom Nicholsonom.


Štvrtou a poslednou festivalovou debatou bolo špeciálne vydanie relácie Pod lampou. Tu pod taktovkou Štefana Hríba debatovali o svojom vlastnom boji za férovosť budú Miroslav Trnka, hokejista Michal Handzuš a riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.


Iný rozmer vážnym témam dali komici Samo Trnka a Matej Adámy, ktorí podrobili slovenskú politickú scénu nemilosrdnému humoru. O dobrú atmosféru sa zaslúžil aj Stroon svojim vibrafónovým vystúpením a Arforum, ktoré predávalo knižky pre dušu a k tomu vynikajúci kotlíkový guláš.

Viac o festivale a ďalších ročníkoch na www.pucung.sk