Dobroslav Trnka

Je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 2004 bol hlavným vojenským prokurátorom a námestníkom generálneho prokurátora. Od roku 2004 do februára 2011zastával post generálneho prokurátora.

Keď sa jeho funkčné obdobie chýlilo ku koncu, Dobroslav Trnka sa pochválil, že za „sedem rokov nepripustil zneužívanie trestného práva na politické súboje“. Jeho verzia, že ochránil prokuratúru pred politikou, neobstojí, lebo v skutočnosti chránil politikov pred prokuratúrou. Príznačné je, že chránil predstaviteľov oboch politických táborov. Kauzy ako fiktívni darcovia SDKÚ či financovanie tejto strany „riešila“ prokuratúra tak, že šéf poslaneckého klubu Dzurindovej strany mohol v roku 2010 navrhnúť D. Trnku na znovuzvolenie. Aj Smer mal dosť dôvodov, aby sa k tejto nominácii pridal, lebo „generálny“ sa osobne angažoval v tom, že bolo zrušené uznesenie policajnej vyšetrovateľky o začatí trestného stíhania v prípade podozrenia z kriminálneho financovania strany Smer. Išlo o známy prípad zmluvy so „sponzormi“ a o nahrávku hlasu „podobného“ hlasu R. Fica. Uznesenie zrušil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik , ale D. Trnka jeho rozhodnutie osobne obhajoval. Napríklad aj vetou, že „je blud hovoriť, že je to Ficov hlas“.

Boj o znovuzvolenie

Aj D. Trnka, podobne ako jeho predchodcovia, v rozpore s ústavou a zákonmi udeľoval exponentom moci prokurátorskú imunitu. Trnkova verzia, že napokon nebol do funkcie zvolený preto, lebo sa nepáčil tým, ktorí si želali, aby vydal zatykač na Fica, alebo nechal zavrieť Dzurindu a Mikloša, bola určite najlepšia, akú si mohol končiaci generálny prokurátor vymyslieť. Ale bola to verzia, ktorá odporovala faktom. Z nich totiž vyplýva, že svojich sedem rokov chcel Trnka až príliš využiť na to, aby si zabezpečil znovuzvolenie. A v záverečnom štádiu o svoj post „bojoval“ spôsobom, ktorým sa definitívne diskvalifikoval.

V júni 2010 zrušil obvinenie, ktoré vzniesol špeciálny prokurátor voči viacerým osobám v kauze Doprastav. Keďže ide o prípad, ktorý úzko súvisí s kauzou Branisko, generálny prokurátor tým zasiahol aj do prípadu Dzurindovej strany – Branisko sa týkalo aj nominantov SDKÚ. V decembri 2010 obhajoval rozhodnutie špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorý zrušil uznesenie vyšetrovateľky o začatí trestného stíhania vo veci financovania strany Smer. Generálny prokurátor obhajoval rozhodnutie, ktoré nedovolilo, aby pravosť podpisov na sponzorskej zmluve Smeru či autentickosť istej nahrávky preverili kriminalistickí experti. To nie je prístup, ktorý nedovoľuje, aby sa trestné právo zneužilo, ale je to zneužitie funkcie, aby sa trestné právo neuplatnilo aj voči politikom. Skutočnosť, že sa Trnka usiloval zotrvať vo funkcii aj s nasadením „politických“ prostriedkov, spôsobila, že bol viackrát prichytený pri klamstve.

Na priamu otázku, či sa pred voľbou generálneho prokurátora stretol s poslancom SDKÚ Pavlom Kubovičom, odpovedal, že „určite som sa s ním nestretol“. Bola to lož v priamom prenose, rovnako ako tvrdenie, že „vyšetrovateľka bola rozhodnutá odmietnuť“ kauzu Smeru, ale podľahla nátlaku.

V poslednom rozhovore, ktorý poskytol ako generálny prokurátor, Trnka tvrdil, že špeciálny prokurátor zrušil rozhodnutie vyšetrovateľky, lebo začala trestné stíhanie pre skutok, ktorý je už premlčaný. Prokurátor Kováčik však v skutočnosti jej uznesenie zrušil „z dôvodu neopodstatnenosti“. Z generálneho prokurátora sa stal politik, lebo až príliš chcel byť generálnym prokurátorom. Čo bol dôvod, aby ním bol len raz.

Kauza bytovky Glance House

Veľmi pochybnú úlohu zohral D. Trnka v kauze bytovky Glance House. V januári 2011, keď bol ešte generálnym prokurátorom, vedel presne, prečo nemôže vyhovieť žiadosti OTP Banky a umožniť prevod zablokovanej bytovky Glance House. Banke napísal, že „uznesenie o zaistení bráni prevodu majetku“. V máji 2012, keď bol námestníkom generálneho prokurátora, vlastnoručne vykonal, čo nesmel. V liste s okrúhlou pečiatkou napísal, že „súhlasí s prevodom zaistených nehnuteľností“. Na to, aby D. Trnka tak dobre „zabudol“, čo sám sformuloval, a vedome sa dopustil nezákonnosti, musel mať silný dôvod. Riziko stíhania za zneužitie právomocí verejného činiteľa podstúpil pre dlhoročného priateľa Mariána Kočnera. Pre podnikateľa, s ktorým by sa žiadny prokurátor priateliť nemal.

Silné indície nasvedčovali tomu, že D. Trnka umožnil prevod zablokovanej bytovky preto, aby sa dostala do portfólia Kočnerovho spoločníka z čias Gamatexu Š. Agha. A aby M. Kočner mohol na stretnutiach s poškodenými ľuďmi vystupovať ako budúci vlastník bytového domu. Disciplinárna komisa prokuratúry preto rozhodla, že sa dopustil konania, ktoré je nezlučiteľné s funkciou prokurátora. D. Trnka sa proti rozhodnutiu odvolal a súd ešte v tejto veci nevyniesol právoplatný rozsudok.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Dobroslav Trnka

Port Service

V roku 2002 Fond národného majetku (FNM) sprivatizoval podnik Slovenské plavby a prístavy. Firmu Port Service, a. s., v ktorej mal podiel Pavol Pavlis...