Igor Štefanov

Je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline. V roku 2004 sa stal riaditeľom spoločnosti Žilina Invest, ktorá patrila do záujmovej sféry primátora Jána Slotu. V roku 2006 začal pôsobiť na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja vo funkcii riaditeľa Agentúry na podporu regionálneho rozvoja. Bol blízkym spolupracovníkom ministra Mariána Janušeka, ktorý musel odísť z vlády Roberta Fica, lebo porušil zákon.

Všetko, čo urobili v nástenkovom tendri i pri príprave zmluvy s jeho „víťazom“, robili Marián Janušek a Igor Štefanov spolu. Spolu neurčili predpokladanú cenu zákazky, čím sa vyhli verejnej súťaži, aby podprahovou metódou vyhrali firmy blízke predsedovi SNS.

Jedného potrestali, druhého povýšili

Janušek spolu so Štefanovom s nimi uzatvorili takú zmluvu, ktorá bola v rozpore so súťažnými podkladmi. Spolu presadili dohodu, ktorá bola napísaná tak, aby ju nebolo možné vypovedať. Za to, čo urobili spolu, musel Janušek z funkcie ministra odísť, kým Štefanov bol vymenovaný za člena vlády. Za čo jedného potrestali, za to druhého povýšili.

Premiér Robert Fico spolu s predsedom SNS Jánom Slotom to vydávali za príspevok k očiste verejného života. Tým, že urobili zo Štefanova ministra, umožnili, aby pokračoval v činnosti, pre ktorú musel Janušek z vlády odísť. Predseda vlády až v marci 2010, tri mesiace pred voľbami, presadil, aby Igor Štefanov odišiel z kabinetu

Trestného stíhania sa obávať netreba

Špeciálny prokurátor na jar 2011 požiadal, aby Generálna prokuratúra doručila parlamentu návrh na zbavenie poslaneckej imunity exministra a poslanca Igora Štefanova, aby ho mohol stíhať spolu so štyrmi ďalšími obvinenými v prípade nástenkového tendra. Ladislav Tichý, ktorý vtedy zastupoval generálneho prokurátora, po niekoľkomesačnom zvažovaní návrh na zbavenie imunity do Národnej rady SR odmietol poslať, lebo mu vraj v spise chýbali dôkazy, ktoré by ukázali úmysel Štefanova obohatiť sa alebo niekoho poškodiť. Pred ďalším kolom voľby generálneho prokurátora tým poslancom vyslal jasne čitateľný signál: ak bude zachované aktuálne vedenie prokuratúry, tak je schopné ochrániť každého pred trestným stíhaním.

Po voľbách 2012, keď sa Igor Štefanov do parlamentu nedostal a imunitou nedisponoval, polícia obvinila z trestného činu aj jeho. Problém bol, že spoluobvinení a svedkovia už v prípade vypovedali, takže advokát Igora Štefanova bol oprávnený požiadať, aby sa výsluchy zopakovali, lebo ako právny zástupca obvineného mal právo byť na nich prítomný. Aj to bol dôvod, pre ktorý sa prípad z roku 2008 dostal do štádia návrhu na obžalobu až v roku 2015.

Kauzy aktéra Igor Štefanov

Nástenkový tender

V kauze, ktorá je verejnosti známa ako nástenkový tender, policajný vyšetrovateľ navrhol v lete 2015 obžalovať päť osôb, a to pre trestné...