Ján Chrbet

Absolvent Vysokej vojenskej technickej školy v Liptovskom Mikuláši začal v roku 1992 podnikať vo výrobe bionafty, jedlého rastlinného oleja ekologickou metódou a v oblasti likvidácie odpadov. Jeho spoločnosť skončila v exekúcii a keďže nemala majetok, zostal po nej nesplatený mnohomiliónový úver. V parlamentných voľbách 2006 kandidoval za Slovenskú národnú stranu (SNS) a stal sa v poradí tretím náhradníkom na poslanca. Ako náhradník nastúpil na neuplatňovaný mandát v júli 2006 a bol členom výboru pre hospodársku politiku.

V auguste 2008 vystriedal na poste ministra životného prostredia Jaroslava Izáka. Na prvom stretnutí s novinármi po zverejnení nominácie priznal, že o ekológii veľa nevie, ale sľuboval, že sa bude snažiť, čo najskôr to napraviť. Pri svojom nástupe do funkcie vyhlásil, že jeho prioritou bude protipovodňová ochrana a budovanie vodovodov a kanalizácií.

V máji 2009 ho prezident Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia. Podľa predsedu vlády dôvodom bolo politické zlyhanie ministra. R. Fico vyhlásil, že Chrbeta nechal odvolať, lebo minister od vlády požadoval, aby rozhodla, či zruší spornú zmluvu s firmou Interblue Group o predaji prebytočných emisných kvót oxidu uhličitého.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Ján Chrbet

Emisná kauza

Prvá vláda Roberta Fica mala možnosť predať nadbytočné emisné kvóty republiky zahraničným záujemcom. Kvóty predstavovali štátne aktíva...

​Konanie Roberta Fica v emisnej kauze

O predaji slovenských emisných kvót, za ktoré japonské spoločnosti zaplatili 142,5 milióna eur, ale na účet republiky z nich prišlo len 75,75...