Jozef Brhel

Jozef Brhel bol v tretej vláde Vladimíra Mečiara (v rokoch 1994 až 1998) štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Za HZDS bol zvolený do parlamentu aj vo voľbách 1998. Začiatkom roku 2003 bol v skupine jedenástich poslancov, ktorí pod vedením Vojtecha Tkáča vystúpili z HZDS a založili novú politickú stranu Ľudová únia. Na konci roku 2003 sa z rodinných dôvodov vzdal poslaneckého mandátu.

Podľa viacerých mediálnych zdrojov si Jozef Brhel uplatnil delegačné „právomoci“ významného sponzora strany Smer-SD - právo určiť dôležitých štátnych funkcionárov - v prvej i druhej vláde Roberta Fica. Podľa týchto zdrojov má ako „akcionár“ Smeru veľmi dobré vzťahy najmä s Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom. Doklady o tom, že je to naozaj tak, nie sú až také evidentné ako v prípade iných vplyvných osôb z pozadia strany. Podľa novinára Toma Nicholsona je J. Brhel natoľko vplyvný, že zablokoval Jána Valka ako kandidáta na post ministra hospodárstva. Nicholsonov blog na túto tému komentoval predseda strany Smer-SD Robert Fico vyhlásením: „Pán Nicholson sa musí pripraviť na súdne konanie. Popísal už všeličo a ja sa v jeho hlúpych klebetách nebudem váľať.“ Zatiaľ však nie je známe, že by sa v tejto veci konal nejakú súdny spor.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Jozef Brhel

Emisná kauza

Prvá vláda Roberta Fica mala možnosť predať nadbytočné emisné kvóty republiky zahraničným záujemcom. Kvóty predstavovali štátne aktíva...