​Jozef Migaš

Absolvent Kyjevskej štátnej univerzity, vyštudoval odbor vedecký komunizmus. Pred novembrom 1989 pracoval na Ústrednom výbore Komunistickej strany Slovenska na odbore školstva a vedy. Po novembri bol krátko zamestnaný ako robotník a potom sa stal členom aparátu Strany demokratickej ľavice (SDĽ). V roku 1996 bol zvolený za predsedu SDĽ.

Od chvíle, keď sa SDĽ stala vládnou stranou a jej predseda šéfom parlamentu, poskytoval politickú ochranu Devín banke. Banke, o ktorej analytici Alexander Duleba a Karel Hirman skonštatovali, že jej úlohou bolo, aby ruský vládny dlh voči Slovenskej republike v podstate deblokovala ruská vláda ruským podnikateľským subjektom v Slovenskej republike. Devín banka svoju činnosť ukončila krachom, po ktorom zostala viac než 11-miliardová sekera. Zaplatili ju občania republiky, klienti slovenských bánk.

Na prepojenie Jozefa Migaša s podnikateľmi ako Ľubomír Kanis (spolumajiteľ firmy Apis a generálny riaditeľ Devín banky), Štefan Košovan (generálny riaditeľ firmy Apis a vďaka Migašovi aj riaditeľ Slovenských elektrární) už v roku 2000 upozorňoval bývalý predseda SDĽ Peter Weiss, ktorý povedal, že Migaš sa prepadol do osídiel vonkajšieho a vnútorného klientelizmu. Vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová na zjazde SDĽ delegátov upozorňovala, že ak budú hlasovať za Migaša, budú hlasovať za spojenie predsedu strany s konkrétnou záujmovou skupinou i za to, že sa politika SDĽ bude podriaďovať záujmom tejto skupiny. Vtedy na to Migaš reagoval vyhlásením, že všetci kritici môžu z SDĽ pokojne odísť, tak ako to urobil Robert Fico. Napokon musel odísť zo svojho postu on sám, lebo prieskumy verejnej mienky hlásili hlboký prepad preferencií strany i to, že žiadnu inú stranu tak verejnosť nespája s klientelizmom ako práve SDĽ pod jeho vedením.

Po odchode z politiky sa niekoľko rokov venoval podnikaniu. V roku 2008 ho minister zahraničných vecí Ján Kubiš navrhol za veľvyslanca v Ruskej federácii. Keďže premiér Robert Fico od októbra 1998 do januára 1999 robil prvého podpredsedu SDĽ práve J. Migašovi, a aj v ďalších rokch dával najavo svoj pozitívny vzťah k nemu, vymenovanie malo aj túto personálnu súvislosť. Svoje pôsobenie v diplomacii J. Migaš ukončil v januári 2015.

Kauzy aktéra ​Jozef Migaš

​Devín banka za jedenásť miliárd korún

Pretože od krachu Devín banky uplynulo už takmer pätnásť rokov, len málokto si pamätá, prečo...