Ladislav Tichý

Keď bol generálnym prokurátorom SR Dobroslav Trnka, funkciu jeho prvého námestníka zastával Ladislav Tichý. Okrem iného zodpovedal aj za agendu mimoriadnych dovolaní, čo sa prejavilo vo viacerých dôležitých a citlivých prípadoch. Napríklad aj v kauze Port Service.

Firma v roku 2008 spor s Fondom národného majetku SR (FNM) o neoprávnené vylúčenie z privatizácie Slovenskej plavby a prístavov prehrala aj na Najvyššom súde SR. O rok neskôr vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka podal mimoriadne dovolanie. Agendu mimoriadnych dovolaní mal na starosti Trnkov námestník Ladislav Tichý, ktorého manželka, advokátka Danuše Tichá, zastupovala na súde Port Service.

Generálny prokurátor podal dovolanie aj napriek zamietavému stanovisku Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktorá podnet firmy Port Service nepovažovala za oprávnený. „V tom čase si Generálna prokuratúra SR názor Krajskej prokuratúry Bratislava neosvojila a na rozdiel od neho podal vtedajší generálny prokurátor mimoriadne dovolanie, ktoré vypracoval prokurátor Generálnej prokuratúry SR,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Duckého zmenky

Nebol to prvý a ani jediný prípad, v ktorom D. Trnka, L. Tichý a D. Tichá postupovali v zhode. Rovnako to bolo aj v prípade zmenky exministra Jána Duckého. V decembri 2008 totiž Krajský súd v Bratislave potvrdil, že SPP nemusí zaplatiť miliardu korún švajčiarskej firme Gen Man Ventures. Rozsudok následne potvrdil Najvyšší súd SR. V apríli 2010 však generálny prokurátor D. Trnka podal mimoriadne dovolanie v prospech švajčiarskej firmy. Tú tiež zastupovala D. Tichá. Najvyšší súd toto dovolanie v roku 2011 zamietol.

V januári 2011 L. Tichý ako Trnkov námestník podal ďalšie dovolanie – tentoraz v prospech cyperskej spoločnosti Stroden Management, ktorá je vlastníkom ďalšej Duckého zmenky. Právny zástupca spoločnosti Anton Blaha sa v zdôvodnení návrhu odvolával na stanovisko predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina: „Ťažiskové je konštatovanie predsedu Najvyššieho súdu, že 9. decembra 2009 rozhodovali o veci nezákonní sudcovia, čo je v rozpore s rozvrhom práce na rok 2009.“ Tento názor si osvojil aj L. Tichý, ktorý takisto tvrdil, že senát, ktorý zamietol nárok Stroden Managementu „podľa rozvrhu práce nebol príslušný konať“.

Právnici, ktorí sú s prípadmi Duckého zmeniek oboznámení, verejne potvrdili, že nerozumejú tomu, prečo námestník L. Tichý podal dovolanie namiesto samotnej „poškodenej“ spoločnosti. Advokát Martin Timcsák zastáva názor, že „ak dospel Stroden k záveru, že senát NS nebol zložený zákonne, mal podať dovolanie... Je neprípustné, aby pasivitu účastníka konania – nepodanie dovolania – nahrádzal generálny prokurátor tým, že po márnom uplynutí lehoty na podanie dovolania podá v jeho prospech mimoriadne dovolanie“.
Aktivizmus bývalého námestníka a neskôr zastupujúceho generálneho prokurátora L. Tichého môže stáť daňovníkov desiatky miliónov eur.

Námestník námestníka

Vo februári 2011, dva dni pred odchodom z funkcie, zmenil generálny prokurátor D. Trnka organizačnú štruktúru prokuratúry tak, aby aj naďalej zostal jej faktickým šéfom - a to vo funkcii námestníka svojho prvého námestníka L. Tichého. Zastupujúci generálny prokurátor L. Tichý pri rozhodovaní držal Trnkovu „líniu".

Jeden príklad za všetky. Špeciálny prokurátor na jar 2011 požiadal, aby Generálna prokuratúra doručila parlamentu návrh na zbavenie poslaneckej imunity exministra a poslanca Igora Štefanova, aby ho mohol stíhať spolu so štyrmi ďalšími obvinenými v prípade nástenkového tendra. L. Tichý - po niekoľkomesačnom zvažovaní - návrh na zbavenie imunity do Národnej rady SR neposlal, lebo mu vraj v spise chýbali „dôkazy, ktoré by mi ukázali jeho úmysel obohatiť sa alebo niekoho poškodiť“. Pred voľbou generálneho prokurátora tým poslancom vyslal jasne čitateľný signál: ak bude zachované terajšie vedenie prokuratúry, tak je schopné ochrániť každého pred trestným stíhaním.

V roku 2013, po nástupe Jaromíra Čižnára do funkcie generálneho prokurátora, bol Ladislav Tichý z funkcie námestníka generálneho prokurátora odvolaný.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Ladislav Tichý

Port Service

V roku 2002 Fond národného majetku (FNM) sprivatizoval podnik Slovenské plavby a prístavy. Firmu Port Service, a. s., v ktorej mal podiel Pavol Pavlis...