Marián Janušek

Je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline. Pracoval ako zástupca prednostu okresného úradu a neskôr ako zástupca prednostu mestského úradu v Žiline. Od roku 2002 bol zástupcom primátora Žiliny, ktorým bol Ján Slota, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). V roku 2006 sa stal ministrom výstavby a regionálneho rozvoja.

Okrem toho, že zastával funkciu minitra výstavby a regionálneho rozvoja, zodpovedal aj za činnosť Centrálneho koordinačného orgánu, ktorý spravoval rozdeľovanie zdrojov z eurofondov. Politicky sa angažoval najmä vtedy, keď sa pokúšal Smer preniesť túto právomoc z ministerstva výstavby pod Úrad vlády.

Prvkrát musel stranícku „korisť“ SNS brániť už v lete 2006, keď vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) vyhlásil, že úlohu centrálneho koordinačného orgánu prevezme Úrad vlády a že on to bude osobne riadiť. Minister Janušek a jeho šéf Ján Slota vtedy ostro protestovali. Keď svojho podpredsedu podporil aj Robert Fico, politici SNS boli veľmi znepokojení. O to väčšia bola ich úľava, keď im premiér v októbri 2006 správu a moc nad fondmi ponechal. Ján Slota vtedy Fica chválil, že nepozná iného politika „ktorý je taký čestný ako on a ktorý tak drží slovo, ako on drží slovo“.[1]

O aké slovo išlo a čoho sa týkalo, pripomenuli politici SNS vždy, keď nadobudli pocit, že si aj niekto iný chce prisadnúť na „ich“ eurofondy. V júli 2007 sa väčších právomocí nad fondmi domáhali župani a ministerr Janušek vtedy opätovne pripomínal, že fondy musia byť pod ministerstvom a že „ešte pred vytvorením vlády bola dohoda, že toto ministerstvo bude pod kuratelou SNS“.[2] Vtedajšia podpredsedníčka SNS Anna Belousovová vyhlásila, že pravidlá hry“ boli nastavené už pri tvorbe koalície a že SNS dostala ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja aj s istými kompetenciami. Z čoho vyplynulo, že pri tvorbe koalície a pred vytvorením vlády dostal Slota od Fica prísľub, že SNS bude mať najvyššiu moc nad fondmi. Občasné pokusy vicepremiéra Čaploviča niečo na tom zmeniť, nemali úspech. Príkladom toho, ako európske fondy minister Marián Janušek, manažovaný predsedom Slotom, ovládal, je nástenkový tender.

Policajný vyšetrovateľ – po siedmich rokoch od dokonaného skutku - navrhol Mariána Janušeka obžalovať pre trestné činy machinácie pri verejnom obstarávaní, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.


Odkazy

[1] Peter Schutz: Hon na ružové prasiatko, Korzár 13.7.2007

[2] ČTK: Kraje sa k eurofondom nedostanú, SME 11.7.2007

Kauzy aktéra Marián Janušek

Nástenkový tender

V kauze, ktorá je verejnosti známa ako nástenkový tender, policajný vyšetrovateľ navrhol v lete 2015 obžalovať päť osôb, a to pre trestné...