Milan Fiľo

Je absolventom Vysokej školy technickej v Košiciach, podnikať začal v kožiarskom a potravinárskom priemysle. V čase, keď bolo vo vláde Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) na čele s Jánom Ľuptákom, M. Fiľo spoločne s o známymi podnikateľmi Jurajom Kamarásom a Ladislavom Krajniakom sprivatizovali ružomberskú celulózku. Na rozdiel od partnerov, ktorí svoj podiel predali, M. Fiľo zostal jej menšinovým spolumajiteľom. Spolu s Jánom Kováčikom vlastnil aj pätinový podiel v televízii Markíza – neskôr ho predali americkej spoločnosti CME. Majiteľ investičnej skupiny Eco-Invest podniká aj v zahraničí, predovšetkým v Česku, v Rusku, vo Vietname a vo Veľkej Británii.

Z obdobia prvej vlády Roberta Fica je známa jeho účasť v mýtnom tendri, spoločne so skupinou J&T. V funkčnom obodobí druhej Ficovej vlády veľkú pozornosť vzbudil fakt, že papierenská spoločnosť Mondi SCP, ktorú vlastní spoločne s koncernom Mondi, dostala od vlády daňové úľavy vo výške 25 miliónov eur, hoci firme nevznikla povinnosť vytvoriť nové pracovné miesta. Ministerstvo hospodárstva SR dostáciu zdôvodnilo tak, že zachráni 383 pracovných miest, ktoré by vraj boli do roku 2016 zrušené. Dotáciu dostala firma, ktorá v roku 2010 dosiahla pred zdanením zisk vo výške 77,6 milióna eur a v roku 2011 to bolo 68,13 milióna eur. Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský v roku 2012 skonštatoval, že zvýšené odvody pre živnostníkov zvýšia príjmy štátnej pokladne o 50 miliónov eur – z toho polovica išla ako dotácia pre podnik, ktorého väčšinovým majiteľom je korporácia s celosvetovými príjmami 5,7 miliardy eur a ročným ziskom 357 miliónov eur.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Milan Fiľo

Mýtny tender

V jednom z najväčších tendrov, aké Slovenská republika zrealizovala, čiže v tendri na dodávku elektronického výberu diaľničného mýta, súťažili...