Rastislav Bilas

Absolvent Hospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Košiciach. Už v roku 1997 si založil firmu WH Promotion, obchodoval s motocyklami a venoval sa reštauračnej činnosti. Potom sa začal objavovať vo firmách pod kontrolou Alexandra Rezeša. Podnikal aj v stavebníctve a kúpeľníctve.

Redaktorovi Marekovi Vagovičovi v októbri 2008 R. Bilas povedal, že jeho „kamarátom“ je vedúci služobného úradu ministerstva obrany Miroslav Sim. Meno M. Sima sa spájalo s viacerými podozrivými aktivitami – s miliardovým upratovacím tendrom, s „prebytočným“ strediskom pre vojnových veteránov, či predajom lukratívnych pozemkov v historickom centre Bratislavy. Všetky tieto kauzy M. Sim prežil vo funkcii, lebo – ako na to sústavne a zdokladovane upozorňoval týždenník Žurnál – bol to človek blízky ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Tvrdenie, že „s Kaliňákom je spájaná aj eminencia väčšiny obchodov – vedúci služobného úradu ministerstva obrany Miroslav Sim“ sa v týždenníku Žurnál objavilo vo februári 2008 a minister vnútra doteraz nepovažoval za potrebné sa k tomu vyjadriť.

Záujmová osoba

Podľa zdrojov z bezpečnostného sektora bol R. Bilas rozpracovaný ako „záujmová osoba“ - v roku 2007 a 2008 mal odpočúvaný telefón. Nikdy však nebol považovaný za seriózneho hráča. Veľkú pozornosť na seba upútal v marci 2010, keď pred médiami prezentoval svoj pohľad na emisnú kauzu i na svoju účasť v nej. Jeho vystúpenie malo médiá i verejnosť presvedčiť, že kauza nemá politické pozadie, lebo za všetkým sú dvaja „projektoví manažéri“ Interblue Group (Norbert Havalec a Rastislav Bilas). Napriek veľkej snahe nedokázal zahmliť fakt, že na predaji emisných kvót podieľali dvaja podnikatelia s kontaktmi na ľudí z dvoch vládnych strán. „Erdžal dlho, dobre, plynulo. Ale považujem to len za erdžanie.“ Tak zhodnotil opozičný politik Ivan Mikloš vystúpenie Rastislava Bilasa, jedného z hlavných aktérov z kauze emisie.

Ďalšia karibská firma

Rastislav Bilas sa rovnako ako Norbert Havalec spomína v spojení s karibskou firmou Crataegus, ktorá inkasovala zisk zo „štátneho“ predaja emisných kvót, a švajčiarska prokuratúra ju podozrievala, že prala špinavé peniaze.

Pred voľbami 2010 „unikli" z rôznych zdrojov dokumenty, ktoré naznačovali, kto profitoval z dobre zorganizovaného predaja. Okrem spoločností blízkych dvom projektovým manažérom Interblue (Rastislavovi Bilasovi a N. Havalcovi) mala podľa dokumentu, ktorý získal TREND, získať 10,65 milióna eur aj firma Ossian Establishment, kde bol ako „konečný príjemca" uvedený Jozef Brhel. Účasť expolitika, podnikateľa, často uvádzaného sponzora a akcionára Smeru na emisnom obchode okamžite poprel Rastislav Bilas, ktorý predložil vlastný dokument, že jediným vlastníkom firmy Ossian Establishment je on.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Rastislav Bilas

Emisná kauza

Prvá vláda Roberta Fica mala možnosť predať nadbytočné emisné kvóty republiky zahraničným záujemcom. Kvóty predstavovali štátne aktíva...