Viera Tomanová

Vysokoškolské vzdelanie získala na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave v roku 1972. Už pred novembrom 1989 nastúpila na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde postupne postupne zastávala viacero pozícií: bola hlavnou štátnou radkyňou, riaditeľkou odboru sociálnych služieb a tiež pracovala ako poradkyňa ministra Petra Magvašiho. V roku 2006 sa stala ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny v prvej vláde Roberta Fica. S jej pôsobením vo vláde sa spája viacero káuz a škandálov.

V roku 2007 si ministerka nechala poslať do Lisabonu prázdnu limuzínu so šoférom, hoci sama sa do Portugalska dopravila letecky. Za plytvanie verejnými financiami kritizovali ministerku nielen predstavitelia opozície, ale aj dvoch koaličných strán. Šoféra, ktorý bol s jej limuzínou v Portugalsku, v novembri 2007 povýšila na riaditeľa odboru kontroly a monitoringu, hoci dovtedy nemal žiadne skúsenosti s eurofondami.

Ministertvo Viery Tomanovej pridelilo pridelilo dotáciu neziskovej organizácii Privilégium, v ktorej predtým pracovala ako manažérka. Začiatkom augusta 2007 vyšiel článok redaktorky Moniky Ščechovichovej, ktorý opisoval okolnosti, za akých ministerstvo práce dotáciu udelilo. Článok obsahoval aj nasledovné konštatovanie: „Podľa Daňového riaditeľstva Bratislava IV daňový subjekt Centrum privátnych sociálnych služieb Privilégium má ku dňu 7. 6. 2007 evidovaný daňový nedoplatok...vo výške 2 797 891 Sk.“ [1] Toto konštatovanie bolo kľúčové, lebo z neho vyplývalo, že čestné vyhlásenie Privilégia, že nemá voči štátu podlžnosti, a preto spĺňa podmienky na udelenie dotácie, bolo nečestné. A že dotáciu dostala organizácia, ktorá ju podľa zákona dostať nesmie.

Predseda vlády si už vtedy nielen mohol, ale aj mal pravdivosť mediálnej informácie overiť - stačil by na to jediný telefonát na Daňové riaditeľstvo Bratislava IV. Ak to neurobil, lebo nechcel, tak konal so zlým úmyslom. Ak to neurobil, lebo bol neinformovaný, konal nekompetentne.

Faktom je, že namiesto toho, aby sa ako predseda vlády poďakoval novinárom za kvalitnú prácu, dva dni po zverejnení kľúčového faktu zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej médiá obvinil „z neuveriteľného nárastu mediálnych klamstiev a manipulácií zameraných proti súčasnej sociálnodemokratickej vláde“.[2] A z toho, že „priamo vstúpili do politickej arény ako účastníci politickej konfrontácie“. [3] Novinárom povedal, že sa voči ministerke Tomanovej dopúšťajú „hyenizmu nevídaného rozsahu“,[3] a to len preto, lebo slúžia dôchodkovým správcovským spoločnostiam... „Boli dané peniaze na 44 postelí pre absolútnych chudákov. Ak toto je ten zločin, ktorý spáchala pani Toanová, ja sám sa k tomu zločinu hlásim. Sám podpíšem tú dotáciu,“[3] vyhlasoval premiér už v čase, keď už bolo známe, že Privilégium má dlhy voči štátu, a preto dostalo dotáciu v rozpore so zákonom.

V auguste 2007 Viera Tomanová oznámila, že na jej pozemok niekto neoprávnene vnikol a otrávil jej psa. Premiér Robert Fico zvolal mimoriadne rokovanie vlády, na ktorom obvinil novinárov, že škandalizujú rodinných príslušníkov ministerky a žiadal, aby sa prípad omámeného psa vyšetril. Prípad prevzala Generálna prokuratúra, ktorá vyšetrovanie v januári 2008 zastavila, keďže sa jej nepodarilo identifikovať páchateľa.

Najväčší škandál, do ktorého bolo ministerstvo práce pod vedením Viery Tomanove zapletené, predstavuje kauza sociálnych podnikov. Išlo o učebnicový prípad zneužívania európskych fondov v prospech stranícky zorganizovaného a exploatovaného projektu. Bol to jeden z najkrikľavejších prípadov straníckeho klientelizmu v prvej vláde Roberta Fica. Celkové pôsobenie Viery Tomanovej na poste ministerky bolo pre Smer-SD natoľko zaťažujúce, že v druhej vláde Roberta Fica, ktorá nastúpila v roku 2012 – ako jedna z mála – svoj post neobhájila.

V decembri 2015 Vieru Tomanovú jej stranícki kolegovia zvolili v parlamente za ombudsmanku pre deti. Do funkcie ju navrhol Smer-SD a hlasovalo za ňu 75 poslancov.Ak sa vám tento článok páči, činnosť Nadácie môžete podporiť TU.

Do newslettera sa prihláste TU.

Odkazy

[1] Monika Ščechovichová: Drzosť, Plus 7 dní, 3.8.2007

[2] Rex si užíva, Plus 7 dní, 20.3.2009

[3] Déesesky v štýle BMG Invest, Extra plus, spetember 2007Kauzy aktéra Viera Tomanová

​Sociálne podniky firmy Smer s.r.o.

Prvá vláda Roberta Fica už v roku 2007 na jednom z výjazdových zasadnutí ohlásila, že hodlá nezamestnanosť znižovať aj tak, že z Európskeho...