Xénia Makarová
Xénia Makarová
07. 10. 2021

Komisárka končí, pamätať si ju budeme skôr pre stretnutia s Kočnerom než pomoc deťom

Poslanci by mali vyberať nového komisára pre deti viac odborne ako politicky.

V Národnej rade sa schyľuje k voľbe nástupcu Viery Tomanovej. Poslanci majú najskôr do začiatku novembra navrhnúť kandidátov na nového komisára pre deti, potom z nich budú vyberať toho, kto bude ďalších šesť rokov obhajovať záujmy maloletých. A to nielen voči ich rodičom, úradom, ale aj politikom a celej spoločnosti.

Je to práve komisár pre deti, ktorý má zo zákona povinnosť zisťovať názory detí, ale aj ich verejne reprezentovať.

Nadácia Zastavme korupciu ich vyzýva, aby viac ako politicky volili odborne. K terajšej komisárke Tomanovej máme totiž dlhodobo viacero vážnych výhrad. Dokonca sme ju v minulosti vyzvali na odstúpenie.

Komisárka, tak ako verejná ochrankyňa práv, má právo vystúpiť pri mimoriadnych situáciách v parlamente. Tomanová to však neurobila. A to ani pri medializovanej kauze Čistý deň, v ktorej sa angažovala, ani počas terajšej pandémie. Hoci téme testovania či očkovania detí sa túto jar aj leto venuje podľa svojej stránky veľmi intenzívne.

„Komisárka pre deti so znepokojením vníma nepriamy nátlak na plošné očkovanie maloletých detí proti ochoreniu covid-19, ktorý sa uskutočňuje vo verejnom priestore a v niektorých školách,“ varuje napríklad Tomanovej úrad v nedávnom stanovisku.

Na začiatku covidovej pandémie sa pritom Tomanovej úrad rázne postavil proti premiestňovaniu detí medzi rodičmi pri striedavej starostlivosti. Odvolal sa pritom na stanovisko Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Komisárka vtedy skutočne ÚVZ kontaktovala, ale s konkrétnym prípadom, ktorý riešil presun maloletého na značnú vzdialenosť a ÚVZ sa vyjadroval k tomuto konkrétnemu prípadu. No stanovisko Tomanovej úradu vyjadrenie ÚVZ zovšeobecnilo na všetky presuny detí medzi rodičmi.

Neskôr komisárka pre deti toto stanovisko zo svojej stránky stiahla a vzniknuté nezrovnalosti a povinnosť rešpektovať rozhodnutie súdov potom riešili ministerstvo spravodlivosti a verejná ochrankyňa práv.

Čo zákon umožňuje komisárovi pre deti:

– monitorovať dodržiavanie ich práv;

– presadzovať záujmy detí v spoločnosti a podporovať zvyšovanie povedomia o právach detí;

– skúmať názory detí a podporovať ich záujem o verejné otázky;

– spolupracovať so zahraničnými subjektmi, ktoré sa podieľajú na výkone práv dieťaťa;

– vydávať stanoviská vo veciach dodržiavania práv dieťaťa;

– môže predložiť Národnej rade mimoriadnu správu, ak zistí závažné porušovanie práv dieťaťa alebo ak sa porušovanie týka väčšieho počtu detí.

Obedy riešila spolu so Smerom

Pri iných vyjadreniach komisárky sa zas nemožno zbaviť pocitu, že ide viac o politický než reálny problém. Navyše spojený s jej predošlou materskou politickou stranou Smer. Príkladom je stanovisko z apríla tohto roka k dotovaným obedom.

Načasovanie sedí s krokmi Smeru k tejto agende predtým, ako sa štátom hradené školské obedy od leta zrušili. No zaujímavé je, že v čase rušenia tejto podpory v parlamente sa komisárka k tejto téme podobnou formou nevyjadrovala.

Už v minulosti sme bývalej ministerke práce a poslankyni Národnej rady za Smer vyčítali, že rodičovi, ktorý sa na ňu obrátil, odporúčala konkrétneho bratislavského advokáta.

„Pán doktor X vzhľadom na všetky tie vzťahy povedal, že zajtra mu mám ráno zavolať, že on ju zoberie… Ja viem, že X je aj drahý, aj všetko, ale v tomto prípade ona sa už nepohne bez dobrého advokáta a bez človeka, ktorý je skúsený. Ja hovorím o X aj preto, lebo X má kontakty aj na Ústavný súd a má kontakty aj na Európsky súd pre ľudské práva…. A má s tým aj skúsenosti. A navyše, má kontakty aj na ministerstvo spravodlivosti, čiže toto je trošku taká istota,“ odporúčala rodičovi komisárka v nahrávke, s ktorou sa nadácia oboznámila.

Čistý deň, Kočner a Tománková

V rovnakej nahrávke Tomanová rodiča podporuje v tom, aby nerešpektoval rozhodnutie súdu, že má dieťa vrátiť druhému rodičovi.

Tomanová sa tiež v čase medializácie kauzy Čistý deň opakovane stretla s dnes už právoplatne odsúdeným Marianom Kočnerom. Pred poslancami parlamentu vlani pripustila, že o tejto kauze mohla hovoriť aj so Zuzanou Mikovou Tománkovou. Tomanová ju pozná ešte z čias pôsobenia na ministerstve práce.

Šéfka resocializačného zariadenia Čistý deň sa u komisárky v tom čase mohla „jeden- či dvakrát zastaviť. Vždy len v polohe, že priniesla nejaké doklady… Mohli sme hovoriť aj o tom (kauze).“

Tomanová sa opakovane zariadenia zastala. Neskôr viaceré súdy skonštatovali sexuálne zneužívanie maloletých v tomto zariadení a poslali jeho zamestnancov aj do väzenia.

Koho zamestnáva

Komisárka na úrade tiež na istý čas zamestnala svojho švagra. Nadácii najskôr odmietla spresniť, čo presne a akou formou pracovnej dohody mal robiť. Neskôr doplnila, že švagor robil „inventarizáciu“ za finančnú odmenu.

Prijala do zamestnania aj elitného colníka, pričom sama priznala, že nemal žiadne skúsenosti zo sociálnej práce a práce s deťmi. Jeho náplňou malo byť verejné obstarávanie. „Osvedčil sa, je veľmi šikovný,“ vysvetľovala poslancom.

Vlani komisárka hospodárila s rozpočtom zhruba šesťstotisíc eur. Viac ako polovica išla na mzdové výdavky, ktoré oproti roku 2019 o niekoľko desaťtisíc eur narástli. Už pred dvoma rokmi mal úrad štrnásť zamestnancov a šesť ľudí na dohodu.

Detský domov dcéry

V neposlednom rade v prípade zariadenia pre deti Tomanovej dcéry zasiahla namiesto samotnej komisárky verejná ochrankyňa práv. Po vymenovaní Tomanovej za komisárku sa totiž objavili podozrenia, že v zariadení jej dcéry, detskom domove PETO, nie sú dodržané pravidlá.

Všeobecným trendom u opustených detí je čím skôr ich umiestniť do nových alebo náhradných rodín. V PETO však napriek týmto pravidlám boli dlhodobo aj najmenšie deti.

Namiesto komisárky pre deti na tieto podnety vtedy reagovala verejná ochrankyňa práv. Obrátila sa na súdy, aby pochybenia riešili. No výsledkom je, že kapacita zariadenia Tomanovej dcéry sa odvtedy viac ako zdvojnásobila.

Ústredie práce zariadeniu odkleplo na tento rok až dvadsaťdva miest a príspevok viac ako tristosedemdesiattisíc eur.

 

 


07. 10. 2021
Xénia Makarová

Xénia Makarová