O nadácii

Nadácia Zastavme korupciu bola založená podnikateľmi Miroslavom Trnkom, spoluzakladateľom firmy ESET a Michalom Bláhom, podnikateľom v reklame. Jej činnosť bola oficiálne spustená počas festivalu Pohoda 2014.

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

Správna rada


Miroslav Trnka

Vyštudoval Materiálovotechnologickú fakultu Slovenskej technickej univerzity. Po skončení štúdií spolu s ďalším nadšencom pre programovanie objavili jeden z prvých počítačových vírusov a v roku 1987 napísali program na jeho detekciu. Antivírusový program NOD32 sa dnes používa na celom svete vo viacerých verziách a špeciálnej úprave aj pre tablety či smartfóny. Spolu s Petrom Paškom a Rudolfom Hrubým založili v roku 1992 spoločnosť ESET. Vo filantropickej činnosti sa zameriava na boj s korupciou, podporuje však aj rôzne iné projekty, najmä v rodnej Trnave.


Michal Bláha

Po štúdiu na Technickej univerzite pôsobil v rokoch 1990-1992 ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR za študentské hnutie. V roku 1993 založil reklamnú agentúru MARK BBDO a konzultačnú spoločnosť United Consultants.

Dlhodobo sa zaoberá súvislosťami vývoja demokratických spoločností a vplyvom korupcie na občianske a podnikateľské práva a slobody.


Branislav Ondrášik

Študoval žurnalistiku (médiá) a politickú komunikáciu na Univerzite Komenského v Bratislave, Michigan State University v USA a University of Leeds v Británii. Dlhé roky pracoval ako novinár vo viacerých slovenských médiách. V roku 2010 začal pracovať ako PR manažér pre Európu, Blízky východ a Afriku v spoločnosti ESET, kde pôsobí dodnes. Okrem toho dlhodobo učí na vysokých školách na Slovensku.

Riaditeľ

Pavel Sibyla

Po stavebnej priemyslovke vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. Šesť rokov bol reportérom v týždenníku TREND, písal stĺpčeky do denníka SME. Založil internetový magazín MONO, za reportáž v ňom uverejnenú získal v roku 2014 Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. Necelý rok viedol odbor vnútornej politiky v Kancelárii prezidenta SR Andreja Kisku. Je autorom dvoch prozaických kníh - Coffee stories a Niečo o orchideách (obe 2009). Od leta 2015 je výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu.

Tím

Marián Leško

Vyštudoval filozofiu a históriu. Niekoľko rokov bol vysokoškolským učiteľom, potom sa stal novinárom. Od roku 1993 pôsobil v denníku Pravda, kde krátky čas zastával aj funkciu šéfredaktora. Až do ukončenia vysielania na Slovensku pracoval tiež v Rádiu Slobodná Európa, v ktorom mával pravidelné komentáre.

Pravidelne účinkoval v relácii Sedem s.r.o. v televízii Markíza, a neskôr účinkoval v rovnakej relácii v televízii JOJ.

Komentátorom SME bol od apríla 1996 až do septembra 2011, kedy sa stal politickým komentátorom týždenníka Trend. V roku 1999 získal Krištáľové krídlo v kategórorii publicistika a literatúra. Dvakrát získal Novinársku cenu v kategórii komentáre a tiež Cenu Asociácie vydavateľov tlače.

Je autorom štyroch kníh: Ľudia a ľudkovia z našej politickej elity (1993), Slovenské tango v roku jeden (1994), Mečiar a mečiarizmus (1996), Masky a tváre novej elity (2000). V publikácii Slovensko v šedej zóne (1998), ktorú vydal Inštitút pre verejné otázky, napísal úvodnú, 60-stranovú kapitolu, ktorá má názov Príbeh sebadiskvalifikácie favorita.


Zuzana Vasičáková Očenášová

Študovala právo v Bratislave a komunikáciu v Illinois. Je študentkou psychoterapeutického výcviku v procesorientovanej psychológii a doktorandkou v odbore psychológie v Brne. Pomáhala budovať Centrum právnej pomoci. Pôsobí v oblasti mediácie, terapie a vzdelávania, je členkou integrovaného pohybového divadla Len tak tak. V Nadácii Zastavme korupciu koordinuje poradenstvo pre oznamovateľov korupcie.


Petra Trnková

Vyštudovala manažment na City University of Seattle a ESADE Business school. Dlhodobo sa venuje otázkam trvalo udržateľného rozvoja a podnikania so sociálnym dopadom. Absolvovala stáž v Indii, kde pomáhala so strategickým plánovaním organizácie drobných farmárov zázvoru. Následne pôsobila v Paríži ako konzultantka v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. V Nadácii pracuje od jej spustenia a venuje sa najmä projektom zameraným na protikorupčnú osvetu.


Matúš Kollár

Vyštudoval Európske štúdiá na Univerzite Komenského v Bratislave. Už ako študent získal skúsenosti s prácou v mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko, pričom sa ako spoluautor podieľal na vydaní protikorupčnej publikácie. Pracoval tiež ako novinár a následne ako mediálny poradca v Národnej rade SR. Spolupracoval na viacerých celoslovenských kampaniach a pôsobil aj ako špecialista online obsahu v mediálnej agentúre.


Matej Hruška

Vedec, bývalý novinár, pýši sa aj ocenením Novinárska cena za rok 2014. Momentálne vyučuje aj na Univerzite Komenského v Bratislave. V Nadácii vedie projekt kontroly efektívneho míňania eurofondov.


Martin Turček

Po štúdiu kognitívnej vedy na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK krátko učil informatiku na gymnáziu a neskôr pôsobil v slovenskej pobočke Transparency International ako analytik verejného obstarávania. V Nadácii Zastavme korupciu sa venuje najmä investigatíve.


Klára Bernátová

Študuje politológiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, časť štúdia strávila na Metropolitnej univerzite v Prahe. Absolvovala viacero stáží, mimo iného v Národnej rade Slovenskej republiky či v Kancelárii verejnej ochrankyne práv. Ako dobrovoľníčka dlhodobo pôsobí v mimovládnom sektore, vyše roka strávila v utečeneckých táboroch v Európe, za čo získala ocenenie Mladá osobnosť roka. V Nadácii sa venuje projektu komunity.


Dobrovoľníci

Eva Hrabovská

Vyštudovala Anglický jazky (lingivistika) na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Štyri roky pôsobila v medzinárodnej študentskej organizácii AIESEC, kde získala veľa praktických skúseností z oblasti personalistky a rozvoja ľudí. Pracuje vo firme WebSupport v oblasti HR. Nadácii vypomáha pri viacerých projektoch, aktuálne predovšetkým s prípravou a organizáciou diskusných večerov moderovaných Mariánom Leškom.


Šimon Šiplák

Vyštudoval informatiku na Slovenksej Technickej Univerzite v Bratislave. Už počas štúdia začal pracovať vo firme Websupport ako administrátor a neskôr ako analytik. Popri práci je tiež spoluorganizátorom TEDxBratislava a tiež občasne fotí inšpiratívnych ľudí pre portál heroes.sk. V nadácii vypomáha hlavne pri organizácii diskusných večerov moderovaných Mariánom Leškom, kde fotí a natáča.

Stážisti

Alžbeta Hájková

Je PhD študentkou na Purdue University, kde sa venuje politickej a sociálnej filozofii a asistuje s chodom študijneho programu v oblasti ľudských práv. Pracovala ako asistentka poslanca Miroslava Beblavého a absolvovala stáž v SGI. V Nadácii ako stážistka pripravuje metodológiu k rebríčku verejných inštitúcií podľa rizika výskytu korupčného správania.

Správca

Peter Kováč

Absolvoval lekársku a právnickú fakultu Univerzity Komenského. Je právnikom spoločnosti ESET a pedagogicky pôsobí na katedre trestného práva a kriminológie právnickej fakulte Trnavskej univerzity.