Kauzy Mečiarových vlád

Prvá vláda Vladimíra Mečiara vznikla po prvých slobodných voľbách v júni 1990. Na post premiéra Slovenskej republiky vtedy Vladimíra Mečiara nominovala najúspešnejšia strana, ktorou bola Verejnosť proti násiliu (VPN). Po niekoľkých mesiacoch sa predseda vlády dostal do ostrého politického konfliktu s vedením vlastnej strany. V marci 1991 sa séria sporov skončila rozštiepením VPN a odvolaním Vladimír Mečiara z jeho funkcie. Hlavný dôvod odvolania sformuloval vtedajší najvyšší predstaviteľ VPN Fedor Gál: „Premiér Mečiar prekročil hranicu, ktorú politik nikdy prekročiť nesme. Politik nesmie klamať a podvádzať. Nesmie vystupovať ako lacný populista, chrániť sa národom a obrátiť sa proti vlastnému hnutiu, ktoré ho zrodilo. Všetko toto teraz premiér Mečiar bohužiaľ urobil.“

Druhá Mečiarova vláda vznikla po júnových voľbách 1992. Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS), ktoré vzniklo po Mečiarovom odchode z VPN, získalo najviac mandátov nielen vo voľbách do vtedajšej Slovenskej národnej rady, ale aj do Federálneho zhromaždenia Českej a slovenskej federálnej republiky. Po dohode s Občianskou demokratickou stranou (ODS) Václava Klausa došlo k rokovaniam o rozdelení federácie a vzniku dvoch samostatných štátov. Vnútorná erózia HZDS spôsobila, že v dvoch vlnách odišli z hnutia skupiny poslancov, čím sa Mečiarova vláda stala menšinovou. V marci 1994 parlament – po prejave prezidenta Michala Kováča, ktorý premiéra kritizoval – odvolal Vladimíra Mečiara z funkcie.

Tretia vláda vznikla po predčasných parlamentných voľbách v roku 1994. Okrem HZDS ju tvorili aj predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu a Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) Jána Ľuptáka. Bola to vláda, ktorá porušovala elementárne princípy demokratického výkonu moci. Z jej vládnutia profitovala predošetkým úzka skupina ľudí, ktorá sa grupovala z kruhov politicky a podnikateľsky blízkych vládnej garnitúre. Vládnutie tretej Mečiarovej vlády sa začalo dlhou parlamentnou nocou, počas ktorej prevzala moc v štáte, ako keby bol v krajine výnimočný stav. Vládna koalícia potláčala opozíciu, prenasledovala prezidenta, obmedzila práva menšín, zrealizovala politické čistky v štátnej správe, zneužila Slovenskú informačnú službu (SIS) na kriminálne účely. Spôsob vládnutia tretieho Mečiarovho kabinetu bol hlavným dôvodom, pre ktorý sa Slovensko nedostalo medzi štáty, s ktorými NATO a Európska únia rokovali o ich skorom členstve v oboch zoskupeniach.

Kauzy zaradené v seriáli Kauzy Mečiarových vlád