J&T

Ide o investičnú skupinu, ktorá bola založená na Slovensku v roku 1993, ale podniká aj v zahraničí – predovšetkým v Česku, v Rusku, ale aj na Barbadose. Vyvíja aktivity predovšetkým v bankovníctve, vo finančných službách, energetickom sektore, nehnuteľnostiach, v zdravotníckej starostlivosti, v médiách a športe. Jej zakladateľmi sú Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč.

V Českej republike bola spoločnosť J&T súčasťou veľkého politického škandálu, ktorý je známy ako Toskánska aféra. Na Slovensku sa vyznačuje tým, že má úzke väzby na vládnuce garnitúry, predovšetkým na stranu Smer-SD.

Dlhodobé vzťahy so Smerom

Vzťah medzi touto stranou a finančnou skupinou J&T má dlhú históriu, ktorá sa začína už v roku 2002. Vtedy Robert Fico na otázku, z čoho bude jeho strana financovať volebnú kampaň, odpovedal: „Podpísal som s pražskou J&T Bankou úver vo výške 10 miliónov korún. Ručíme peniazmi, ktoré má Smer dostať od štátu za volebný výsledok.“

Na fakte, že si strana Roberta Fica požičala na kampaň od J&T Banky, nie je nič diskvalifikujúceho. Vzťah medzi nimi nadobudol problémový charakter až vtedy, keď sa Smer dostal do vlády a Robert Fico sa stal premiérom. Ministri jeho prvého kabinetu – predovšetkým Ján Počiatek a Ľubomír Vážny – sa k finančnej skupine správali tak „ústretovo“, až vzniklo dôvodné podozrenie, že uprednostňujú záujmy J&T pred záujmom verejným. Aj keď sa množili príznaky, že členovia vlády v rozpore s ústavným sľubom plnia svoje povinnosti nie „v záujme občanov“, ale finančnej skupiny, premiér Fico oboch ministrov s veľkým osobným nasadením obhajoval.

20. mája 2008 Ján Počiatek ako šéf rezortu financií spolu s guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom požiadal európske inštitúcie o zmenu centrálnej parity slovenskej koruny. Zainteresovaní vedeli, že ak sa centrálna parita zmení, bude sa zhodovať s konverzným kurzom pri prechode na euro, lebo každá krajina vymenila národnú menu za euro práve takto.

Dva dni nato, 22. mája 2008, sa v Prahe stretli slovenský a český premiér. Mirek Topolánek neskôr priznal, o čom hovorili: „Premiérovi Ficovi sa podarilo veľmi nadštandardne dohodnúť paritu slovenskej koruny k euru – chválil sa mi tým ešte v čase, keď to nebolo verejné.“ Z toho je zrejmé, že slovenský premiér, minister financií a guvernér NBS niekoľko dní pred oficiálnou zmenou parity, ku ktorej došlo 29. mája, vedeli, aký bude konverzný kurz. Ten, kto to vedel s nimi, mohol na tom poriadne zarobiť.

Dňa 28. mája 2008 sa na devízovom trhu zrealizovalo takmer päťsto obchodov so slovenskou korunou v objeme 1,2 miliardy dolárov. Kto stavil na to, že koruna sa posilní, zarobil nemalé sumy. Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša „predpokladané zisky skupiny J&T, ktorá tam zarobila najviac, boli od 1,2 do 1,3 miliardy korún“. Predstavitelia J&T priznali, že na obchodovaní v máji naozaj zarobili, ale tvrdili, že obchodovali len na základe verejných vyhlásení politikov. Potom vyšlo najavo, že tri dni pred zmenou centrálnej parity sa minister Ján Počiatek stretol v Monaku na jachte s predstaviteľmi J&T. Hoci bolo jasné, že hlavným problémom nie je stretnutie na lodi, ale možnosť, že došlo k úniku informácií o konverznom kurze, premiér Fico počínanie Jána Počiatka odsúdil iba ako etický prešľap. Vraj ministrovo stretnutie s predstaviteľmi J&T je „nemorálne, pretože je to v rozpore s tým, čo vláda hovorí o tom, ako sa má správať k finančným skupinám“. Hoci premiér pripustil, že informácia o zmene centrálnej parity na stretnutí uniknúť mohla, hneď to aj zľahčil výrokom, že „nie je známe, či preto vznikla štátu nejaká škoda“.

Spolu proti Máčajovi

V decembri 2006 vládna koalícia Smeru, SNS a HZDS zvolila za šéfa Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja. V máji 2009 ho poslanci tej istej koalície verejným hlasovaním z funkcie odvolali. Podľa oficiálnej verzie, s ktorou vystúpil minister dopravy Ľubomír Vážny, ho odvolali preto, lebo „nepostupoval vo viacerých oblastiach podľa uznesení vlády“. Išlo o absurdné odôvodnenie, lebo riaditeľ nezávislého regulačného úradu nie je povinný konať podľa uznesení vlády. Branislav Máčaj opakovane vyhlasoval, že musel odísť, lebo nepodľahol nátlaku Smeru ani J&T, ktorí od neho žiadali, aby zmanipuloval tender na prevádzkovateľa digitálneho televízneho vysielania. Zvíťaziť mala firma, za ktorou bola skupina J&T.

B. Máčaj tvrdil, že nátlak na neho vyvíjali nielen zástupcovia štátu (minister Vážny, vedúci úradu vlády Igor Federič), ale aj partner J&T Martin Fedor. Osobne mu vraj „dohováral“ aj premiér R. Fico, ktorého výrok („My si nemôžeme dovoliť, aby nám tu pred voľbami vznikla ďalšia televízia, ktorá bude kritická k vláde“) Branislav Máčaj často citoval. Hoci sa mu premiér za to vyhrážal súdnym postihom, nikdy B. Máčaja nezažaloval. Po odchode B. Máčaja z funkcie šéfa Telekomunikačného úradu bol pôvodný tender na digitálneho prevádzkovateľa zrušený. V novej súťaži uspela spoločnosť Towercom, čo B. Máčaj komentoval slovami: „Podobne ako v iných tendroch v rezortoch, ktoré riadi Smer, aj tu vytŕča spoločnosť J&T, ktorá je vlastníkom Towercomu.“ A dodal: „Nabalili sa ľudia ako Jakabovič a Tkáč...“

Kauzy subjektu J&T

Kauza Tipos

Po ôsmich rokoch súdnych sporov Senát Najvyššieho súdu v auguste 2008 rozhodol, že štátna akciová spoločnosť Tipos nelegálne využívala know-how...

Schránková firma z minulosti SDĽ

Po neúspešných voľbách začala rozpadajúca sa SDĽ s predajom svojich majetkov. Zbavila sa aj svojho podieľu v topolčianských tlačiarniach, ktoré...