Xénia Makarová
30. 06. 2020

Bojujeme aj proti korupcii v súdnych sporoch o deti

Za posledný rok sa na nás obrátili desiatky rodičov, ktorí sa napriek papieru od súdu nevedia dlhodobo dostať k svojim deťom. Vyše desiatka prípadov odhaľuje opakované pochybenia verejných inštitúcii v takej miere, až máme podozrenie na korupciu zástupcov štátu.

Rodičia nevidia deti aj celé roky, súdy zakročia málokedy

Spory rodičov o deti rieši na Slovensku popri súdoch množstvo úradov a úradníkov. Napriek tomu nedokážu tieto inštitúcie stovkám detí zabezpečiť ich základné právo – vidieť oboch rodičov tak, ako to nariadil súd. Diery v systéme umožňujú jednému  z rodičov blokovať druhého rodiča od kontaktu s dieťaťom aj roky. Bez sankcií a dôsledkov.

 

Hračky, ktoré priniesli tzv.“vymazaní rodičia“ na protest pred ministerstvo spravodlivosti, pretože svojim deťom ich dať nemôžu.


Vo viacerých prípadoch, s ktorými sme sa stretli, bolo správanie úradov a súdov natoľko neštandardné, až máme podozrenie na korupciu. Pri skúmaní najvypuklejších prípadov sme navyše odhalili aj systémové zlyhania, ktoré tiež môžu byť živnou pôdou pre korupciu.

Dlhé súdne konania

Jedným z veľkých problémov je, že súdne konania týkajúce sa starostlivosti o maloletých trvajú niekedy aj roky. Slovenský priemer je osem mesiacov. Najväčší problém s dĺžkou konaní je v hlavnom meste a ďalších krajských mestách, kde je zároveň najviac takýchto prípadov.

Za prieťahmi v konaniach nie je len preťaženosť súdov, ale aj neskúsenosť sudcov a kolíznych opatrovníkov. Tí plnia funkciu advokáta detí pred súdom a spadajú pod úrady práce. No spory niekedy umelo hrotia a rôznymi cestami predlžujú aj právni zástupcovia rodičov.

,,Z tejto situácie často ťaží rodič, ktorému je dieťa zverené, na úkor druhého rodiča aj samotného dieťaťa. Pretože ak nerešpektuje súdne rozhodnutie a marí kontakt dieťaťa s druhým rodičom, pri súčasnom nastavení systému mu takmer žiadne sankcie nehrozia,“ konštatuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu. 

Zo 600 prípadov nerešpektovania rozhodnutia,
súd zasiahol len v 44 prípadoch.

Existuje niekoľko spôsobov ako nerešpektovanie súdu pokutovať:

  • pokuta až do výšky 1 000 eur, a to aj opakovane za nerešpektovanie výzvy,
  • zastavenie vyplácania rodičovského príspevku,
  • zastavenie rodinných prídavkov.

Tieto nástroje však používajú len veľmi zriedka. Počet prípadov, kedy sa rodičia dovolali spravodlivosti,  bol v minulom roku len približne 7% prípadov.

Dajú sa rozsudky kúpiť?

Pred niekoľkými týždňami sa v televízii JOJ objavila nahrávka, na ktorej jeden bratislavský advokát žiada od klienta desaťtisíce eur, aby mohol ovplyvniť rozhodovanie súdov. Polícia vtedy uviedla, že celú vec rieši NAKA. V skutočnosti už podozrenie z nepriamej korupcie u advokáta nevyšetruje. Stíhanie zastavila výrokom, ktorý už zľudovel, že “skutok sa nestal.” Prípadu sme sa venovali minulý týždeň.

Nepomôže ani ombudsmanka

Úrad Viery Tomanovej má chrániť práva dieťaťa. Namiesto ochrany tých najzranitelnejších však odporúča konkrétneho komerčného advokáta. V niektorých sporoch, nevedno, prečo, naopak nezasahuje a dokonca sa stretne aj Marianom Kočnerom. Podozrenia, že politická nominantka nekoná v najlepšom záujme dieťaťa sme zhrnuli v relácii Cez čiaru.

Čo môže pomôcť:

Spory rodičov o deti by mohol rýchlejšie a ľahšie riešiť takzvaný Cochemský model. Do procesu na súde vstupujú ďalšie profesie ako sú mediátori a psychológ s cieľom podporiť rodičov pri preberaní zodpovednosti za zdieľané rodičovstvo.

Tento multidisciplinárny model na niektorých súdoch už pilotne funguje, výsledky sa dajú merať. Jedným z ukazovateľov úspechu môže byť miera poklesu odvolaní na krajský súd a pokles návrhov na výkon rozhodnutia.

,,Samotné súdne rozhodnutie konflikt medzi rodičmi totiž nevyrieši. Ak je aj rešpektované, ale nie je stranami vnútorne prijaté, konflikt medzi rodičmi sa bude cykliť, súdy budú ďalej zaťažované a dieťa bude naďalej trpieť,“ upozorňuje Zuzana Vasičáková, mediátorka a pracovníčka Nadácie Zastavme korupciu.

Pomôcť by mohli aj limity odmien pre právnych zástupcov rodičov. Motivácia umelo predlžovať konania z iných dôvodov ako je najlepší záujem dieťaťa, by sa výrazne obmedzila. Nadácia eviduje určité rezervy tiež v oblasti dohľadu nad vlečúcimi sa spormi, kde by sa žiadala prísnejšia kontrola predsedami príslušných súdov aj samotným ministerstvom.

Nadácia v tejto súvislosti poukazuje aj na alternatívu obmedzenia odmien pre právnych zástupcov rodičov. Obmedzila by sa tak totiž motivácia konanie umelo predlžovať.

Pomoc prisľúbila aj ministerka 

Ministerka spravodlivost Mária Kolíková na tlačovej konferencii

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí) na tlačovej konferencii v utorok povedala, že ministerstvo preverí podnety, ktoré v oblasti poručenskej agendy obdržali za posledný rok. Na základe toho rezort vyhodnotí, či je potreba v oblasti sporov o deti meniť právnu úpravu.

 

Rodičia, ktorí pre nerešpektovanie súdu ich partnerom, nemôžu vidieť svoje deti.

 

 


30. 06. 2020

Xénia Makarová