Korupciu brzdíme
už od roku 2014

Nadáciu založili slovenskí podnikatelia Miroslav Trnka a Michal Blaha s cieľom obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života na Slovensku.

V malom tíme pracujú investigatívni novinári, právnička, ktorá pomáha oznamovateľom korupcie a mladí koordinátori Komunity Zastavme korupciu, ktorí vedú a motivujú mladých ľudí po celom Slovensku, aby sa zaujímali o verejné dianie.

V rámci našich aktivít spolupracujeme s renomovanými advokátskymi kanceláriami a právnikmi, ktorí nám pomáhajú podávať podnety na Úrad pre verejené obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad a zastupujú ľudí, ktorí oznámili korupciu a obrátili sa nás s prosbou o pomoc.

Kto nás platí

V Nadácii fungujeme najmä vďaka finančnej podpore pána Trnku, vďaka 2%, ktoré nám venujú ľudia a časť našich zdrojov tvoria finančné príspevky od ľudí a firiem, ktorí chcú prispieť k boju proti korupcii na Slovensku. O všetkých príjmoch i výdavkoch podrobne informujeme každý rok vo výročnej správe.

Keď sme pred niekoľkými rokmi zakladali Nadáciu Zastavme korupciu, vedeli sme, že vybudovanie fungujúcej, nezávislej a odbornej nadácie bude beh na dlhú trať. Som ale rád, že jej aktivity ukazujú, že náš projekt je rešpektovaný verejnosťou, komunitami aktivistov, naša odborná práca je dôležitým vstupom do spoločenskej debaty. Nadácia nie som ja, hoci už asi navždy bude prepojená najmä s mojim menom. Nadácia je tím šikovných ľudí, tento rok opäť o niečo väčší. Sú to všetci naši partneri, aktivisti, darcovia, podporovatelia a sympatizanti. Ďakujem Vám za veľa dobrej práce.

Miroslav Trnka
Miroslav Trnka
zakladateľ Nadácie

Vždy som považoval za samozrejmé zaujímať sa o to, čo sa v spoločnosti deje. Intenzívne sa ma dotýkali neprávosti, ktoré sa diali v porevolučnom vývoji a nad korupciou som dlhé roky premýšľal v debatách s manželkou, priateľmi… Až to vyústilo do chuti niečo s tým urobiť. V Nadácii sme od začiatku chceli robiť aktivity, ktoré idú po podstate problému. Pracovať s verejnosťou, robiť osvetu, vysvetľovať ľuďom, aké dôsledky má korupcia.  Aby ju nebrali ako panské huncútstvo, ale fenomén, ktorý ich priamo ovplyvňuje a je zodpovedný za nízke platy, nezamestnanosť, zlé školstvo, či nedostatočnú zdravotnú starostlivosť.

Michal Blaha
Michal Blaha
zakladateľ Nadácie

Správna rada

Miroslav Trnka

Miroslav Trnka

Vyštudoval Materiálovotechnologickú fakultu Slovenskej technickej univerzity. Po skončení štúdií spolu s ďalším nadšencom pre programovanie objavili jeden z prvých počítačových vírusov a v roku 1987 napísali program na jeho detekciu. Antivírusový program NOD32 sa dnes používa na celom svete vo viacerých verziách a špeciálnej úprave aj pre tablety či smartfóny. Spolu s Petrom Paškom a Rudolfom Hrubým založili v roku 1992 spoločnosť ESET.

Vo filantropickej činnosti sa zameriava na boj s korupciou, podporuje však aj rôzne iné projekty, najmä v rodnej Trnave.

Michal Bláha

Michal Bláha

Po štúdiu na Technickej univerzite pôsobil v rokoch 1990-1992 ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR za študentské hnutie. V roku 1993 založil reklamnú agentúru MARK BBDO a konzultačnú spoločnosť United Consultants.

Dlhodobo sa zaoberá súvislosťami vývoja demokratických spoločností a vplyvom korupcie na občianske a podnikateľské práva a slobody.

Branislav Ondrášik

Branislav Ondrášik

Emailová adresa: ondrasik@zastavmekorupciu.sk
Telefónne číslo: +421 917 393 043

Študoval žurnalistiku (médiá) a politickú komunikáciu na Univerzite Komenského v Bratislave, Michigan State University v USA a University of Leeds v Británii. Dlhé roky pracoval ako novinár vo viacerých slovenských médiách. V roku 2010 začal pracovať ako PR manažér pre Európu, Blízky východ a Afriku v spoločnosti ESET, kde pôsobí dodnes. Okrem toho dlhodobo učí na vysokých školách na Slovensku.

Riaditeľ

Zuzana Petková

Zuzana Petková

Emailová adresa: petkova@zastavmekorupciu.sk

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora.

Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.

Tím

Šimon Ondruš

Šimon Ondruš

Tvorbu dokumentárneho filmu študoval u prof. Dušana Hanáka na VŠMU. Písal a režíroval televízne filmy a cykly pre RTVS. Od roku 2014 je básnikom ulice a okoloidúcim skladá verše na želanie. Založil a lektoruje sebavzdelávaciu metódu Pomalopis. Pracoval v reklamných agentúrach Triad, Wiktor Leo Burrnett, Socialists. V Nadácii pôsobí ako komunikačný špecialista. 

Anna Augustínová

Anna Augustínová

Vyštudovala masmediálnu komunikáciu v Trnave. Ako marketérka pracovala v digitálnej agentúre, takisto aj na strane klienta. V Nadácii pôsobila ako dobrovoľníčka 3 roky, vďaka čomu si vyslúžila aktuálnu pozíciu komunitnej koordinátorky. Popritom sa venuje neformálnemu vzdelávaniu na školách.

Matúš Lukačovič

Matúš Lukačovič

Vyštudoval politológiu v Trnave a Bratislave. Päť rokov pracoval vo verejnej správe na strategickom rozvoj a inováciach mesta Hlohovec. Za inšpiratívnu prácu s mládežou získal v roku 2019 celoslovenské ocenenie sTOPa. V Nadácii má na starosti riadenie a koordináciu mládežníckej organizácie Komunita Zastavme korupciu.

Zuzana Vasičáková Očenášová

Zuzana Vasičáková Očenášová

Študovala právo v Bratislave a komunikáciu v Illinois. Je študentkou psychoterapeutického výcviku v procesorientovanej psychológii a doktorandkou v odbore psychológie v Brne. Pomáhala budovať Centrum právnej pomoci. Pôsobí v oblasti mediácie, terapie a vzdelávania. V Nadácii Zastavme korupciu koordinuje vzdelávacie projekty.

Xénia Makarová

Xénia Makarová

Absolvovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Pôsobila v redakciách Pravda, Nový čas a TREND na rôznych pozíciách a sústredila sa najmä na finančný sektor, v posledných rokoch aj daňovú oblasť. Za rok 2016 získala Novinársku cenu za sériu článkov o prepojení Bašternáka na politické špičky. V Nadácii sa venuje investigatívnym témam.

Martin Suchý

Martin Suchý

Vyštudoval hospodársku politiku na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Popri štúdiu pracoval na viacerých pozíciách v banke a ako dobrovoľník sa podieľal na projektoch v Komunite Zastavme korupciu. V Nadácii sa venuje analýzam a investigatíve. Okrem toho točí videá, skenuje dokumenty, spravuje Instagram a pečie cheesecaky.

 

Správca

Peter Kováč

Peter Kováč

Absolvoval lekársku a právnickú fakultu Univerzity Komenského. Je právnikom spoločnosti ESET a pedagogicky pôsobí na katedre trestného práva a kriminológie právnickej fakulte Trnavskej univerzity.