Xénia Makarová
12. 01. 2021

Bonulu nejde karta, aj poslanci sú proti previerke

Podnet na preverenie previerky sme podali pred rokom.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) postupoval správne, keď odobral vlani firme Bonul bezpečnostnú previerku. Poslanci Národnej rady sa rozhodnutia úradu zastali a zamietli odvolanie najväčšej domácej esbésky.

Previerka potvrdzuje, že firma je dôveryhodná a spoľahlivá a môže sa oboznamovať s utajenými informáciami štátu či strážiť verejné budovy.

Mnoho verejných tendrov bezpečnostné previerky vyžaduje. Podľa zákona ju pritom nemôže mať spoločnosť, pri ktorej je podozrenie z kontaktov na organizovaný zločin. A práve syn majiteľa bonulu Norbert Bödör je preto väzobne stíhaný.

Parlamentný výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ tak väčšinovo rozhodol ešte vlani v novembri. Vyplýva to z informácií Nadácie. Tie zároveň potvrdzujú to, čo najväčšia domáca esbéeska avizovala už dávnejšie – že sa obráti aj na súd.

Bonul plánuje správnu žalobu, ale aj ,,návrh na odkladný účinok“, čím by dosiahol pozastavenie odobratia previerky až do rozhodnutia súdu. Firma sa proti rozhodnutiu NBÚ bráni už od začiatku a označuje ho za ,,predčasné a nezákonné“.

Bonul médiá spájajú s bývalou vládnou stranou Smer – expremiér Robert Fico bol napríklad na jej vianočnom večierku, exminister Ľubomír Jahnátek je rodinný priateľ Bödörovcov. Firma zarábala v minulosti najmä vďaka štátnym zákazkám a stále má zmluvy s niektorými rezortmi, a práve preto potrebuje stále previerku.

Kto skutočne riadil Bonul

Podnet na NBÚ ohľadom zrušenia previerky pre Bonul podala pred rokom naša Nadácia aj strana Za ľudí.

„Bonul oficiálne patrí Miroslavovi Bödörovi. Norbert je jeho syn a v komunikácii Threema a iných sa Marianovi Kočnerovi priznáva, že tento biznis v podstate rieši on. Norbert Bödör mal styky s Marianom Kočnerom, ktorý je v zmysle zákona závadovou osobou a dnes sa ukazuje, že ňou môže byť aj on sám,“ bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa obrátili na NBÚ.

Práve vďaka bezpečnostným previerkam, ktoré mal Bonul v niektorých oblastiach ako jediný alebo ako jedna z veľmi malého počtu firiem, bol nadštandardne úspešný vo veľkých verejných tendroch. Tie často v podmienkach verejných súťaží žiadali previerky akoby umelo , pretože nie vždy boli pre dané obstarávanie potrebné.

Podľa informácií Nadácie dostal Bonul od jesene 2018 od NBÚ nielen viaceré bezpečnostné previerky pre tunajší biznis, ale v novembri 2018 získal aj certifikáty o priemyselnej bezpečnosti, ktoré mu umožňovali oboznamovať sa s utajenými skutočnosťami a zapájať sa tak do obstarávaní súvisiacich s činnosťou NATO aj EÚ.

Pochybnosti boli už dávno

Bývalý opozičný poslanec za SaS a zároveň exšéf parlamentného výboru pre kontrolu NBÚ Ľubomír Galko ešte v roku 2019 pritom na sociálnej sieti upozornil na fakt, že Bonulu bola na jeseň 2018 udelená bezpečnostná previerka.

,,Uvedená informácia ma prekvapila, lebo už v tom čase existovali informácie, ktoré vrhali tieň pochybností na túto spoločnosť.“

Previerky pre oboznamovanie sa s utajenými skutočnosťami súvisiacimi s NATO a EÚ získala firma od úradu pritom ešte o dva mesiace neskôr.


Nadácia v súvislosti s tendrom Slovenskej pošty na technické zabezpečenie jej pobočiek podá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. Viaceré časti tendra sa zhodujú s popismi, ktoré využíva jeden slovenský dodávateľ bezpečnostnej techniky. Inde sa zas uvádzajú konkrétne značky kamier a ochranné označenia od jedného výrobcu, čo zákon o verejnom ostarávaní nepripúšťa.

 


12. 01. 2021

Xénia Makarová