Xénia Makarová
16. 09. 2021

Zásahy policajnej inšpekcie v kľúčových kauzách sa opakovane spájajú so SIS

Policajná inšpekcia doteraz skutkami neoslnila. Prečo je zrazu taká aktívna?

Za posledné dva roky riešila policajná inšpekcia 1700 trestných vecí. Obvinenie vzniesla ročne približne 80 policajtom. Teda ani nie v 5% prípadov. Posledný polrok ale stíha ako na bežiacom páse. A to najmä vyšetrovateľov NAKA, ktorí idú po krku vysokým štátnym exfunkcionárom. V súvislosti s týmito prípadmi sa už spomínajú v médiách aj mená top opozičných politikov ako Peter Kažimír či Peter Pellegrini. Pozreli sme sa preto, ako funguje inšpekcia a prečo je posledné mesiace nadštandardne aktívna. Ak by sme ju hodnotili na základe doterajších výsledkov, veľa policajtov sa báť nemusí.

Štatistiky policajnej inšpekcie

Rok 2019: 1 789 trestných vecí voči policajtom, z toho 81 vznesených obvinení.

Rok 2020: 1 650 trestných konaní, z toho 83 policajtom vznesené obvinenie.

Rok 2021 (jan – júl): 1 105 trestných vecí, z toho vznesené obvinenie 45 policajtom.

 

Optimistickejšie nevyzerá činnosť inšpekcie ani pri analýze jej posledných krokov. Úradné dokumenty si protirečia s predošlými vyjadreniami jej zástupcov, hlavný svedok popiera skutky, z ktorých inšpekcia viní vyšetrovateľov NAKA a jej zamestnanci robia chyby, ktoré sami vyčítajú policajtom. Kde sa zrazu nabrala taká aktivita v zásahoch? Vo výmene vedenia dôvod nebude. Inšpekcii ešte do júna šéfoval Adrián Szabó. Predtým na inšpekcii zastupoval Milana Lučanského. Po Szabóovi dočasne velil inšpekcii Peter Scholtz. Vlastného šéfa inšpekcia tiež zadržala tento týždeň, v rovnaký deň ako vyšetrovateľov NAKA.

Opakované nitky od SIS

Posledné aktivity inšpekcie sa opakovane spájajú so Slovenskou informačnou službou (SIS). Podľa informácií Nadácie prvým podnetom na začatie aktuálneho stíhania vyšetrovateľov boli informácie od SIS. Inšpekcia ich dostala dva týždne po tom, čo NAKA zadržala dnes už exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Jeho stíhanie zastavila až generálna prokuratúra kontroverzným paragrafom 363.

Vladimíra Pčolinského prepustili po zrušení obvinení na slobodu. (Zdroj: SME – Marko Erd)

Prepojenia na SIS sa spomínajú aj pri vyšetrovateľke inšpekcie Diane Santusovej. Jej nadriadený ju poslal na detektor lži aj pre podozrenia z nadštandardných kontaktov s príslušníkmi SIS. Santusová sa vyšetrenia na polygrafe opakovane z rôznych dôvodov nezúčastnila.

Santusová velila špeciálnemu tímu, ktorý vyšetruje možné manipulovanie výpovedí kajúcnikov. Z vedenia ju dočasne stiahol práve Scholtz.

Aktuálne obvinenia inšpekcie sa tiež opierajú čiastočne o odposluchy SIS. Pričom sa v kuloároch už dlhšie špekuluje, že tam má dobré kontakty Peter Košč, známy ako Pán X. Ide o podnikateľa, ktorý je hľadaný v súvislosti s podozrením, že dal úplatok bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Vzhľadom na fakt, že SIS sa k svojim zamestnancom nevyjadruje, je veľmi ťažké tieto špekulácie overiť.

Prepojenie Košča na SIS spomína vo svojej výpovedi aj Peter Petrov, kľúčová postava v aktuálnom súboji policajných zložiek. NAKA ho zadržala nedávno pre podozrenia z manipulovania verejných zákaziek.

Stíha ho zároveň aj inšpekcia. Keď ho tento týždeň vypočula, odmietol verziu o manipulovaní výpovedí a hlavného svedka inšpekcie označil za legalizanta SIS. „K odposluchom sa nebude vyjadrovať, lebo ich prepisy mala vykonávať pani Žitavská, ktorá je podľa neho v kontakte s Petrom Koščom a jeho bratom, ktorý tam (v SIS, pozn.) doteraz pracuje,“ uvádza Denník N z výsluchu.

Otázniky okolo vyšetrovateľa

Sporné je tiež to, či mohol vyšetrovateľov NAKA obviniť príslušník inšpekcie Michal Vyšváder. NAKA sa oňho zaujímala v rámci podozrení, že inšpekcia a SIS sa koordinujú v účelovom stíhaní vyšetrovateľov NAKA.

Plány NAKA stíhať túto skupinu unikli a boli už skôr medializované. Je preto otázne, či sa nemal daný príslušník inšpekcie namietať kvôli konfliktu záujmov a či mohol viesť akciu k zadržaniu policajtov NAKA.Súčasťou koordinovanej skupiny mali byť podľa NAKA aj Santusová a Zurian. K zadržaniu v tejto veci zatiaľ nedošlo, miesto toho inšpekcia v pondelok zadržala policajtov z NAKA. Bratislavský okresný sudca poslal v stredu do vyšetrovacej väzby zatiaľ troch z piatich zadržaných. A tiež exšéfa inšpekcie Scholtza. Všetci sa odvolali, o väzbe tak bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian počas rozhovoru pre Denník SME. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Nevysvetlené rozpory

Rozpory sú aj v tom, ako inšpekcia žiadala na kontrolu spisy od NAKA. NAKA od začiatku tvrdí, že si inšpekcia rovno pýtala originály kľúčových prípadov, čo pre vyšetrovateľov nebolo akceptovateľné. Santusová aj Krajský prokurátor Rastislav Remeta, ktorého úrad prípady inšpekcie dozoruje tvrdia, že im stačili kópie, no tie im NAKA odmietala dať.

Nadácia si túto komunikáciu žiadala cez infožiadosť od polície, inšpekcie aj krajskej prokuratúry. Neuspela však v žiadnom prípade.

„Časť požadovaných informácií povinná osoba nemá k dispozícii a časť požadovaných informácií spadá pod obmedzujúci režim sprístupnenia údajov,“ znela odpoveď od ministerstva vnútra s vysvetlením, že sčasti ide o rozhodovaciu činnosť inšpekcie v trestnom konaní.

Samotné uznesenie inšpekcie, ktorým obviňuje vyšetrovateľov NAKA, ale dáva za pravdu polícii. Podľa informácií Nadácie sa v ňom nehovorí nič o kópiách, používa sa spojenie „rovnopis“ alebo „vyšetrovací spis“.

Až po júnovom odňatí originálov spisov inšpekciou v priestoroch NAKA sa spomína neskôr zabezpečenie „fotokópie“ ďalšieho prípadu.

Kukláči z Východu

Pre vývoj ďalších udalostí je kľúčový zásah kukláčov z východného Slovenska. V júli si ich povolala Santusová. Z odpovedí ministerstva vnútra na infožiadosť Nadácie sa dozvedáme, že jednotka operovala od soboty 17. júla do stredy 21. júla, pričom išlo o 20 policajtov a 9 služobných áut. Podľa medializovaných informácií mali zadržať troch podozrivých.

Práve pre prerušenie zásahu kukláčov čelí vyšetrovaniu aj policajný exprezident Kovařík.

Neštandardné ale je, že zadržaný nemal byť žiadny policajt. Prečo potom akciu zastrešoval špeciálny tím vytvorený na inšpekcii, ktorý má riešiť pochybenia policajtov?

Napríklad aj pre nepríslušné policajné úkony, teda že nejaký policajt urobil úkon, na ktorý nemal právomoc, zrušila nedávno generálna prokuratúra jedno obvinenie cez svoj silný paragraf 363.

Kovařík pri obrane svojho zásahu do akcie uviedol, že kukláči zastavili auto, v ktorom boli aj vyšetrovatelia NAKA, pričom kukláči o tom nevedeli.

Peter Kovařík (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Tento fakt potvrdila aj odpoveď na infožiadosť Nadácie. „Uvedené vozidlo bolo zaregistrované v kolóne na semafore v smere do Bratislavy… Policajti MZJ PZ vykonali kontrolu posádky a batožinového priestoru vozidla, kde sa spolujazdec preukázal služobným preukazom príslušníka Policajného zboru. Vodič vozidla sa opýtal na dôvod zastavenia, kde mu bolo oznámené, že policajti MZJ PZ plnia pokyny vyšetrovateľa odboru inšpekčnej služby,“ uvádza sa v odpovedi.

Podľa policajného exprezidenta pritom takáto nevedomosť bola riziková, situácia mohla viesť aj k prestrelke medzi policajtmi.

Rozpory sú aj vo verejnom obvinení vyšetrovateľky Santusovej. Tá sa v otvorenom liste, ktorý poslala vybraným politikom aj prezidentke sťažovala, že jej nadriadení chceli cez ústny pokyn inštalovať do kancelárie technické zariadenie vyhotovujúce zvukovo-kamerové záznamy.

V odpovedi inšpekcie sa ale uvádza, že do „uvedenej kancelárie sa neplánovalo inštalovať“ takéto zariadenie a ďalej sa uvádza, že „do žiadnej kancelárie ani iných služobných priestorov“ inšpekcie nemali byť inštalované také zariadenia. Aktuálne už tiež stíhaný šéf inšpekcie Scholtz v tejto veci avizoval aj svoju žiadosť o vyšetrenie na polygrafe.

Tomu sa už opakovane vyhýba samotná Santusová. „Vyšetrenie na polygrafe sa doposiaľ nezrealizovalo, ani posledný z termínov sa neuskutočnil z dôvodu opätovných prekážok na strane vyšetrovateľky,“ informuje agentúra SITA.

Pestré nominácie

Inšpekcie sme sa tiež cez infožiadosť pýtali, aký bol vzťah Santusovej s bývalým zástupcom inšpekcie Róbertom Zaplatílkom. A tiež, či v ich vzťahu úrad nevidel problém a prípadne konflikt záujmov.

Zaplatílek odišiel z postu zástupcu inšpekcie náhle v polovici mája. V rovnakom čase o odchod do civilu požiadal aj šéf NAKA Branislav Zurian a šéf bratislavskej pobočky NAKA, zakrátko ich nasledoval aj Zurianov zástupca.

Inšpekcia prostredníctvom ministerstva vnútra reagovala, že informácie poskytnúť nemôže, lebo jednak sú súčasťou rozhodovacej právomoci v trestnom konaní inšpekcie, jednak musí rešpektovať ochranu súkromia.

Bývalý šéf policajnej inšpekcie Adrián Szabó sa v auguste priznal k prijatiu úplatku. (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

Po odchode Szaboa a Zaplatílka je vedenie inšpekcie možné označiť ako „dočasné“. „Poverený výkonom dočasne neobsadenej funkcie“ je šéf inšpekcie, jeho zástupca a aj jeho zástupca. Teda dočasné vedenie mala väčšina kľúčových pozícií inšpekcie.

Na útvare kontroly v inšpekcii už dlhodobo pôsobí ako riaditeľka Andrea Perhácsová. Jej manžel ako advokát obhajuje v súčasnosti napríklad jej predošlého šéfa Szabóa či Makóa. Inšpekcii sme preto smerovali otázku, či nejakým interným dokumentom upravuje možný konflikt záujmov pri rozhodovaní Perhácsovej odboru o prípadoch jej manžela.

„Úrad nevydal žiadny interný právny predpis,“ odpovedala všeobecne inšpekcia, pretože podľa nej to už upravuje zákon o štátnej službe Policajného zboru.

Perhácsovej zástupkyňou je od polovice februára minulého roka Andrea Stromčeková, sestra bývalého top politika Smeru Viktora Stromčeka. Ten v máji 2019 náhle skončil ako generálny manažér strany Smer po zverejnení komunikácie s dnes už odsúdeným Mariánom Kočnerom.

Len pre ilustráciu, Stromčeková do funkcie nastúpila tesne pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Po nich skončila vláda Smeru a nastúpil kabinet Igora Matoviča.

Útvar kontroly, ktorému velia Perhácsová so Stromčekovou kontroluje samotnú inšpekciu.

Nadácia sa snažila od inšpekcie zistiť, odkedy vlastne Stromčeková v úrade pracuje a prečo už raz z inšpekcie mala odísť. No inšpekcia ani po ovakovaných výzvach nereagovala, a to napriek prísľubu odpovedí.

Doterajšie kauzy policajnej inšpekcie

– Prípad zásahu policajtov v Moldave nad Bodvou naznačuje zlyhanie inšpekcie. Súdy oslobodzujú postupne Rómov, ktorí vypovedali o zbití policajtmi, no stíhali ich pre krivé výpovede. Ospravedlnila sa im aj súčasná vláda. Inšpekcia vedená M. Lučanským ale v zásahu policajtov žiadny prešľap pred rokmi nevidela.

Inšpekcia tiež odmietla trestné oznámenie v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca. Podľa vyšetrovateľa inšpekcie „nebol dôvod na začatie stíhania“.


Personálne obsadenie policajnej inšpekcie ani jej doterajšie výsledky nepresvedčili Nadáciu, že ide o profesionálny úrad. Súčasná neštandardná aktivita inšpekcie v spojení s angažovanosťou SIS pri jej vyšetrovaní v nás preto vzbudzuje oprávnené obavy. Ďalší vývoj budeme veľmi pozorne sledovať a vyhodnocovať.


16. 09. 2021

Xénia Makarová