Xénia Makarová
25. 11. 2021

Kto bude chrániť práva detí? Sledovali sme vypočutie kandidátov na komisára

Budúci týždeň majú poslanci Národnej rady vybrať nového komisára pre deti. Členovia ľudskoprávneho výboru parlamentu si už stihli vypočuť všetkých ôsmich kandidátov na tento post. Terajšej komisárke Viere Tomanovej končí šesťročný mandát začiatkom decembra. Bola prvou komisárkou v novozriadenom úrade. Celý proces sme v Nadácii pozorne sledovali a prinášame vám zhrnutie a najzaujímavejšie časti vystúpení všetkých kandidátov.

Natália Blahová

Väčšinou systém chráni sám seba, nie dieťa,“ zhrnula ako základný problém súčasnej ochrany práv maloletých Blahová. Práve ona napríklad pred rokmi odhalila kauzu Čistý deň, na ďalšie prípady upozornila zo svojho dlhoročného pôsobenia ako sociálnej poradkyne.

Terajšiu komisárku kritizovala pre jej politické väzby. Spolitizovanie úradu komisára Slovensku vyčítala v minulosti napríklad medzinárodná organizácia OSN. Následne sama Blahová čelila otázke o svojej politickej príslušnosti, keďže do minulého roka zastávala poslanecký post za stranu SaS, z ktorej tesne pred parlamentnými voľbami odišla.

Jitka Hasíková 

Požiadala by som riaditeľov škôl, aby mi umožnili stretnúť sa s deťmi. A opýtať sa ich čo chcú, čo ich trápi. A na základe tejto konfrontácie by sa vykryštalizovali moje predstavy, ako sa im dá pomôcť,“ opísala advokátka a členka disciplinárneho senátu Súdnej rady Hasíková, podľa čoho by si vyberala priority aktivít na úrade. K maloletým sa by tiež chcela oveľa viac priblížiť cez sociálne siete. A to aj čo sa týka nahlasovania ich problémov.

Viacerým poslaneckým otázkam čelila v súvislosti so svojím starším rozhovorom, v ktorom opísala svoje skúsenosti ako advokátky so ženami, ktoré zneužívajú pri rozvodoch tému domáceho násilia. Domáce násilie Hasíková absolútne odsúdila. Dodala ale, že treba rozdeľovať konflikt medzi partnermi, nezvládnutie rozchodu a situáciu, ak je niekto nespravodlivo obvinený.

Katarína Hatráková

 Ak budeme počúvať hlas detí, aj svet dospelých sa stane lepším miestom,“ uviedla súčasná poslankyňa parlamentu za hnutie Oľano a dlhoročná psychologička.

Dlhé roky pôsobí aj ako poradenský psychológ. Na otázku, či pri svojej práci vždy rešpektovala zákon a rozhodnutia súdov, odpovedala áno. Vzápätí ale pripustila, že mala prípad, kedy napriek zákazu priblíženia sa medzi partnermi ich pozvala v rovnaký čas k sebe do pracovne. Vysvetľovala to tak, že išlo o požiadavku klientov. Dodala, že násilie v rodine je fenomén a že rola násilníka v rodine sa často časom vymení.

Poslankyňa spolu s ďalšími kandidátmi má do budúceho týždňa výboru doložiť viac podkladov od niektorých mimovládnych organizácií, ktoré ju v kandidatúre podporili. Objavili sa podozrenia, že nespĺňajú zákonné podmienky. Naša Nadácia napríklad upozornila na organizáciu Centrum pre bioetickú reformu, ktoré poslankyni poskytlo podporné stanovisko. Na jeho webe skôr ako články k ochrane práv detí nájdete texty s črtami konšpiračných webov – účelovo zostrihané videá a články spochybňujúce aktuálne protipandemické opatrenia súčasnej vlády.

Hatráková sa pred niekoľkými mesiacmi zvláštnym spôsobom zastala straníckeho kolegu v súvislosti s podozrením zo zneužívania maloletej. V rozhovore pre Denník N povedala, že pri násilí na deťoch, v rodinách a v intímnom vzťahu sa podľa nej nedá hovoriť o striktnom rozdelení obete a páchateľa.

Jozef Mikloško

Ak by som bol zvolený, významne by som chcel podporiť oblasť monitoringu a výskumu, čo sú aktuálne problémy v oblasti detských práv a ktoré oblasti deti trápia. Tam bolo veľmi málo výskumov,“ uviedol vyštudovaný lekár a vysokoškolský profesor v odbore sociálna práca Mikloško.

Otázky poslancov sa aj tu točili okolo témy problémov v rodinách, kde Mikloško zdôraznil, že treba zabezpečiť dieťaťu čo najviac bezpečnú atmosféru. Doplnil, že sa aj osobne stretáva s prípadmi, kedy problém rozpadu vzťahu rodičia prenášajú neprimerane na svoje deti.

Anna Niku

Doteraz som ako advokát stála na strane len jedného z rodičov. No vždy som sa snažila, aby deti čo najmenej bolestne prežívali konflikt svojich rodičov,“ uviedla dlhoročná advokátka a členka disciplinárneho senátu Slovenskej advokátskej komory Niku.

 Pri odpovediach na otázky poslancov zdôrazňovala hlavne práva detí, a to vrátane tých z minoritných skupín. Práve na najvypuklejšie prípady rómskych detí sa jej poslanci pýtali najviac. Na úrade by rada presadzovala spoluprácu, napríklad s verejným ochrancom práv ako aj s komisárom pre osoby so zdravotným postihnutím.

Dotkla sa aj nepopulárnej témy očkovania detí v pandémii.

 Ondrej Prostredník

Celý svoj profesionálny život som nejakým spôsobom sprevádzal deti pri ich dospievaní. Či už ako duchovný alebo pri rôznych krízových situáciách, napríklad v rodinách pri rozvodových konaniach,“ zhrnul teológ Prostredník.

Aj jeho sa poslanci pýtali na riešenia problémov segregácie detí v minoritných skupinách. Ako dobrú prax spomenul projekt Omamy, ktoré pomáha v rómskym osadách matkám k lepším rodičovským zručnostiam.

Na otázku, či sa cíti dostatočne zručný napríklad pri súdnych sporoch rodičov o deti, kde môžu úrad komisára vydávať stanoviská reagoval, že nie je právnik, ale do týchto prípadov vnáša svoj ľudský prístup. Na tieto účely ale pracujú na úrade viacerí odborníci.

Katarína Szabová

Podporovala, bránila, presadzovala a kontrolovala som dodržiavanie ľudských práv v Slovenskej republike, a to bez rozdielu. Deti patria k najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva a sú našou budúcnosťou,“ uviedla Szabová, ktorá roky pôsobila v národnom stredisku pre ľudské práva.

Otázky poslancov aj Nadácie na ňu smerovali napríklad k zariadeniu Peto. Patrí dcére terajšej komisárky Petronele Tomanovej. Na zariadenie podala v minulosti podnet verejná ochrankyňa práv pre podozrenie, že sa tam nedodržiavajú niektoré zákonné pravidlá. Zariadenie dalo Szabovej podporné stanovisko.

„Bola to spolupráca cez komisárku (pre deti), nešlo o spoluprácu napriamo. Išlo o poskytnutie právneho poradenstva,“ reagovala Szabová na otázku, aká bola jej spolupráca s týmto zariadením. Podporné stanovisko dala kandidátke podľa zistení aktuality.sk aj Rada rómskych mimovládnych organizácií, ktorú vedie Ladislav Richter. Ten posielal zo štátneho Fondu pre podporu kultúry národnostných menšín dotácie sebe, svojej sestre a synovi.

Mária Vargová

Ak chceme robiť niečo pre deti, tak to musíme robiť aj s deťmi,“ povedala v hodnotení doterajšej činnosti úradu komisára Vargová, ktorá posledné roky pôsobí vo vedení Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Poslanci sa jej pýtali na kontakt s kauzou Čistý deň. Kauza bola medializovaná v septembri 2016. Vargová o niekoľko týždňov nastúpila ako hlavný štátny radca, neskôr ako riaditeľka strediska. Zariadenie čelilo kritike aj pre používanie neprimeraných trestov pre zverencov.

„Mojou úlohou je nastavovanie systémových opatrení skôr ako riešiť konkrétne zariadenia či prípady,“ odpovedala Vargová.

 


25. 11. 2021

Xénia Makarová