Velil agrodotáciám, od Ráža mal dostať kráľovskú odmenu. Kto je nový šéf daniarov
Okrem Jozefa Kissa sa vo Finančnej správe menia ďalší top manažéri, vrátane šéfa KÚFS.
Novým prezidentom finančnej správy (FS) je od polovice decembra Jozef Kiss. Vo verejnom priestore nie je neznámou osobou. K daniarom sa presunul po mesačnom šéfovaní štátnemu podniku spravujúcemu letecké navigačné služby. Predtým viac ako dva roky šéfoval štátnej pôdohospodárskej agentúre. Čo to vypovedá o jeho manažérskych zručnostiach?
Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) posledné týždne čelí kritike, že v porovnaní s predošlými rokmi vyplatila farmárom viditeľne menší balík peňazí. Poľnohospodárom to mohlo skomplikovať koncoročné splátky za úvery a tovary.
Kiss to obhajuje dodržiavaním prísnejších nárokov na farmárov aj neskorým prijímaním legislatívy predošlou úradníckou vládou.
Nadácia v minulosti opakovane upozornila aj na zvláštnu personálnu politiku v PPA v období, keď ju viedol Kiss.
Finančná správa zastrešuje prácu daniarov a colníkov, zodpovedá za výber všetkých daní a cla. Aj táto inštitúcia je, podobne ako PPA, z minulosti prepojená na veľké, politicky citlivé kauzy.
Transparentná personálna politika a nezávislé fungovanie sú nevyhnutné preto, aby si opäť získala dôveru u daňovníkov i širokej verejnosti.
Ako manažoval agroagentúru
Tisícky farmárov mali v predošlých rokoch do Silvestra na účtoch už plnú výšku takzvaných priamych platieb. Ide o peniaze, ktoré im vypláca PPA za obhospodarovanie prenajatej alebo vlastnenej pôdy. Najmä pre menších farmárov sú kľúčovým príjmom.
V tomto roku dostali farmári vyplatené zatiaľ len zálohy vo výške 50 percent, navyše bez zohľadnenia ďalších príplatkov. Pre niektorých je to menej než polovica celkovej sumy, ktorú očakávajú.
Kiss argumentuje, že oficiálne má PPA čas na ich vyplatenie do leta nasledujúceho roka. „Z celkového počtu 14-tisíc žiadostí bolo v decembri uspokojených vyplatením 50-percentných záloh vyše 11-tisíc žiadostí, čo je skoro 80 percent žiadateľov,“ uviedol pre Nadáciu.
V jeho stanovisku sa tiež uvádza, že objem vyplatených prostriedkov v decembri 2023 je oproti minulým rokom menší hlavne preto, že PPA zodpovedá za ochranu finančných prostriedkov Európskej únie a „mala by vyplatiť priame platby len oprávneným žiadateľom“ a kontrolou zabezpečiť, aby nedochádzalo k neoprávnenej výplate.
Tento rok PPA pod Kissovým vedením prvýkrát od farmárov – právnických osôb požadovala, aby k žiadosti o platbu automaticky priložili vlastnícke či nájomné zmluvy. Aj preto prišlo tento rok o štyritisíc žiadostí menej ako v minulosti.
Okrem toho agentúra začala používať automatický monitoring územia, aby skontrolovala, či žiadateľ skutočne danú pôdu aj obhospodaruje. Podľa Kissovho stanoviska päťtisíc žiadateľov „spadlo do kontrolnej vzorky“, čím sa im skomplikovalo vyplatenie celých platieb. Ďalším faktorom podľa neho bolo pomalšie prijímanie potrebných zmien v zákonoch predošlou úradníckou vládou.
Kritici však za nižším vyplateným balíkom pre farmárov vidia aj šetrenie štátu či dočasné presmerovanie peňazí na iný účel.
Zvláštne povýšenia v PPA
Tento rok Nadácia zhodnotila zmeny, ktoré sa v agentúre udiali za dva roky pod Kissovým vedením. Okrem iného upozornila na niektoré podozrivé personálne nominácie.
Kariéru v PPA si tesne po Kissovom nástupe v lete 2021 budoval človek blízky Martinovi Kvietikovi, ktorý je hlavnou postavou v kauze rozdeľovania agrodotácií.
Kiss tiež nedávno na čelo novozriadenej sekcie právnych služieb posunul človeka blízkeho bývalému šéfovi SIS a spojeného s kauzou odpočúvacích zariadení v košickej záchranke.
Za Kissovho vedenia sa síce rozbehlo viacero automatizovaných kontrolných systémov, no veľký problém s duplicitnými žiadosťami na tú istú pôdu od viacerých farmárov sa veľmi nepohol.
Obžalovaný finančník Martin Kvietik na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 3. augusta 2022. (zdroj: TASR/Ján Krošlák)
Kráľovská odmena v leteckom podniku
Po nástupe novej vlády Roberta Fica to vyzeralo, že Kiss získal dôveru aj nového ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer). Pred mesiacom však vo funkcii skončil. Vysvetlil to osobnými dôvodmi, v súvislosti s jeho prácou v agroagentúre podľa neho dochádzalo k ohrozeniu jeho rodiny.
Kiss veľmi rýchlo prešiel na inú verejnú funkciu, tentoraz v štátnom podniku Letové prevádzkové služby (LPS), ktorý spadá pod rezort dopravy. Aj keď doň prišiel len v polovici novembra, podľa zverejnenej zmluvy s ministrom Jozefom Rážom mladším bolo preňho finančne veľmi zaujímavé.
Okrem príjmu z funkcie 1500 eur mesačne mal ako poverený riaditeľ nárok na podiel zo zisku podniku. Podľa zmluvy môže dosiahnuť až 10 percent disponibilného zisku, čo je suma v státisícoch eur. Podobne mali odmeny dohodnuté aj predošlí šéfovia LPS.
„Tým, že som vo vedení podniku skončil, zmluva zanikla. Strácam tak nárok na vyplatenie odmeny,“ uviedol Kiss. Konečné slovo pri rozdelení čistého zisku leteckého podniku má však minister dopravy.
Na porovnanie, Kissov predchodca Jiří Žežulka podľa vlaňajšieho zverejneného majetkového priznania za šéfovanie finančnej správy dostal vrátane odmien takmer 120-tisíc eur. Mesačne si tak pripísal v priemere 10-tisíc eur.
Buduje si vlastný tím
Okrem prezidenta finančnej správy minister Kamenický v polovici decembra vymenil aj jej viceprezidenta. Zmeny na kľúčových postoch však ani tým neskončili.
Do Silvestra majú skončiť aj doterajší šéf inšpekcie finančnej správy a šéf jej kriminálneho úradu, známeho pod skratkou KÚFS. Na webe daniarov už figurujú ich náhradníci.
„Tak ako predchádzajúce vedenia, aj ja si chcem budovať tím ľudí, ktorým budem dôverovať a prioritne budem hľadať v interných zdrojoch,“ reagoval Kiss na otázku Nadácie k personálnym výmenám.
Zároveň dodal, že „bezpečnostná previerka je v procese jej vykonávania, pričom nevidím žiaden relevantný dôvod na jej nezískanie.“ Tento rok v lete totiž prebehla na pôde agentúry aj ministerstva rozsiahla razia NAKA, v ktorej figuroval aj Kiss.
Keď sa Kissa pri uvedení do vedenia finančnej správy pýtali, či sa nebojí rovnakého tlaku a zastrašovania rodiny ako v PPA, čo boli dôvody na jeho odchod, reagoval, že jeho obavy boli spojené s určitými záujmovými skupinami v PPA. „Na FS nevnímam také závažné záujmy,“ dodal.
Ako si viedla Finančná správa
- Za predošlého vedenia sa Finančnej správe podarilo zlepšiť kľúčový ukazovateľ výberu daní, takzvanú DPH medzeru, ktorá ukazuje, o koľko sa na tejto pre štát najdôležitejšej dani vyberie v skutočnosti menej oproti teoretickému výberu.
- V DPH medzere patrilo Slovensko v predošlých rokoch k najhorším v Európskej únii. Tento rok bude pod 10 percentami, čo je historicky najlepší výsledok.
- Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) nedávno ocenil aj proaktívnu listovú kampaň, ktorou finančná správa cielila na daň z prevodu nehnuteľností. Získala tak na daniach a odvodoch 28 miliónov eur.
- NKÚ zároveň upozornil na zlyhávanie kontroly colníkov na východnej slovenskej hranici, ako aj na neefektívne nákupy techniky.