Ľubomír Daňko
02. 04. 2024

Odmeny aj vyššie dôchodky; kampaň za štátne alebo čo všetko vláda urobila, aby pomohla Pellegrinimu

Ako koalícia kupuje hlasy Maďarov či akčne bojuje proti terorizmu pár dní pred voľbami.

Viac než 20 tisíc vojakov dostane odmeny a bývalí policajti zase dostali ubezpečenie, že napriek zlej finančnej situácii im štedro porastú dôchodky. Nielen tieto opatrenia vláda robí medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb. Koaličnému kandidátovi Petrovi Pellegrinimu v kampani pomáhajú za štátne peniaze viacerí ministri.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) rozhodol 27. marca o udelení odmeny pre viac ako 20.000 vojakov a zamestnancov ministerstva. Odmena má byť vo výške 500 eur, a to za plnenie služobných úloh v mesiacoch január až marec, a má byť vyplatená ešte pred druhým kolom prezidentských volieb.

„Na základe rozhodnutia budú odmenení všetci profesionálni vojaci a zamestnanci ozbrojených síl, ktorí sú v služobnom či v pracovnom pomere k 15. marcu 2024,“ píše sa v dokumente, na ktorý upozornil exminister obrany Jaroslav Naď. Viaceré denniky upozornili, že takéto plošné odmeny sa zvyčajne udeľujú na konci roka alebo v lete pred letnými dovolenkami.

“Hoax” o valorizácii

Nižšia valorizácia mala tento rok čakať výsluhových dôchodcov z radov polície. Keďže v štátnom rozpočte chýbajú zdroje a Slovensko potrebuje stabilizovať ekonomiku, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na stretnutí s odborármi 22. marca ohlásil, že plánovaná valorizácia výsluhových penzií o 14,6 percenta nie je v súčasnej situácii možná.

Lenže potom prišlo prvé kolo volieb a P. Pellegrini skončil na druhom mieste s rozdielom oproti Ivanovi Korčokovi okolo päť percent. Na sociálnych sieťach zároveň začali pribúdať reakcie na plánované šetrenie pri tisíckach expolicajtov. Keďže súčasťou zmien v polícii malo byť aj škrtanie miest na NAKA, agentúre, ktorá vyšetruje korupciu, na plánované škrty upozornila Nadácia.

Eštok vzápätí poprel, že valorizácia bude nižšia ako bol plán 14,6 percenta. “Všetkých 40 miliónov eur na valorizáciu pôjde,“ povedal Šutaj Eštok.

Prečo minister zmenil svoj postoj len pár dní pred druhým kolom volieb vie len on sám, no Nadácii bola ešte predtým doručená správa, adresovaná P.Pelegrinimu. V nej sa ho jeden výsluhový dôchodca pýta, aby sa vyjadril, či táto valorizácia dôchodkov bude, nakoľko podľa toho sa zariadi on ako aj celá jeho rodina v druhom kole.

V Galante si kupovali hlasy Maďarov

Pár dní pred druhým kolom si vláda urobila výjazdové zasadnutie. A to v Galante, na juhu Slovenska, kde žije maďarské menšina.

Vláda na tomto výjazdovom rokovaní schválila uvoľnenie 1.987.000 eur pre konkrétne projekty obcí Galanta a Dunajská Streda. Na stretnutie prišiel aj predseda Maďarskej aliancie Krisztián Forró, ktorý vystúpil po rokovaní vlády aj s premiérom Robertom Ficom na tlačovej besede. Forró kandidoval v prvom kole prezidentských volieb a získal okolo troch percent. O hlasy jeho voličov sa uchádzal Pellegrini. Napokon mu Forró aj vyjadril podporu a vyzvali svojich stúpencov, nech ho volia v druhom kole.

Akčná koalícia proti terorizmu

Trinásť dní pred druhým kolom zasadala podvečer bezpečnostná rada, o jej zvolanie mal požiadať minister vnútra a zúčastnil sa na nej aj P. Pellegrini, aj keď nie je jej členom. Po skončení minister informoval verejnost o posilnení policajných hliadok počas nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov z dôvodu zvýšeného rizika teroristickej hrozby na Slovensku, keďže v Moskve došlo k teroristickému útoku a Francúzsko rovnako sprísnilo bezpečnostné opatrenia na najvyšší stupeň.

Minister vnútra Šutaj Eštok však poukázal aj na to, že “v roku 2022 keď tu bol chaos, sa sem dostal rizikový človek z Tadžikistanu”, a to cez slovensko-ukrajinskú hranicu a tento občan má mať prepojenie na islamský štát.

Šutaj Eštok tak viac krát poukázal na zlyhanie predošlej vlády, ktorej súčasťou bol aj Korčok, kandidát na prezidenta SR. Táto osoba však bola vo vydávacej väzbe, z ktorej ju súd prepustil až v januári 2024, keď už bol Šutaj Eštók ministrom. Otázne je prečo nebola vyhostená hneď vtedy, ale ju bezpečnostná rada rieši až teraz. Šutaj Eštok poprel, že by jej zvolanie bolo zneužitím celej veci vo volebnej kampani.

Kupovanie hlasov nie je neobvyklé

Podobné praktiky považuje Nadácia Zastavme korupciu za kupovanie voličov za štátne peniaze. Dialo sa tak aj v minulosti. Legendárny je 13. dôchodok pre penzistov schválený vládou Roberta Fica krátko pred parlamentnými voľbami 2020.

Nadácia navrhuje, aby sa v tomto prípade prijali také legislatívne zmeny, ktoré by takéto praktiky v čase volebnej kampane zakazovali. Inak je porušená rovnosť kandidátov.

Nezákonná kampaň

Okrem možného použitia štátnych peňazí a moci v prospech vládneho kandidáta, Nadácia Zastavme korupciu zaznamenala aj možné porušenie zákona. Upozornila na to, ako tretia strana, a to Občianske združenie “Voľte s rozumom, o.z.”, ktorého štatutárom je exminister Juraj Draxler, v rozpore so zákonom vykonáva platenú volebnú kampaň v neprospech Korčoka. V danej veci Nadácia už podala na ministerstvo vnútra podnet pre podozrenie zo spáchania správneho deliktu, za ktorý hrozí občianskemu združeniu “Voľte s rozumom, o.z.” pokuta od 3.000 do 100.000 eur. Od tej doby Nadácia zaznamenala ďalšiu platenú reklamu tretej strany, ktorú zákon o volebnej kampani zakazuje, a aj touto sa bude zaoberať.


02. 04. 2024

Ľubomír Daňko