Šéfky u daniarov odchádzajú náhle počas kontrol IT firiem a Dôvery
Úrad pre vybrané hospodárske subjekty vyberá až polovicu všetkých daní, v apríli prišiel o vedenie.
S novým šéfom pokračujú u daniarov a colníkov personálne výmeny na kľúčových postoch. Nevyhli sa ani úradu, na ktorý pripadá až polovica všetkých daní na Slovensku. Od apríla náhle z funkcií odišli riaditeľka Nikola Tahotná a jej námestníčka Zuzana Svinčáková z Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS). Pod tento úrad spadajú všetky najväčšie firmy pôsobiace na Slovensku.
Oficiálne finančná správa (FS) ako dôvod pri oboch top manažérkach uviedla, že „odišli na vlastnú žiadosť“. Takýto postup je pri tomto úrade dosť prekvapivý a nie štandardný. Jeho doterajší šéfovia alebo šéfky buď odišli do dôchodku alebo sa presunuli do iných funkcií na finančnej správe či v rezorte financií.
Príkladom je aktuálna štátna tajomníčka ministerstva Daniela Klučková, ktorá tiež v minulosti niekoľko rokov riadila ÚVHS.
Kontroly v IT firmách aj Dôvere
Viaceré zdroje blízke finančnej správe Nadácii Zastavme korupciu potvrdili, že odchod oboch doterajších riadiacich pracovníčok nebol úplne z ich vlastnej iniciatívy. ÚVHS totiž rieši poslednú dobu hneď niekoľko citlivých daňových kontrol.
Ide o daňové kontroly v IT firmách, ktoré okrem iného dodávali a dodávajú pre FS miliónové softvéry. Ale aj napríklad kontrolu v zdravotnej poisťovni Dôvera.
Tieto kontroly v rámci zákonných rámcov potvrdila v odpovedi na infožiadosť Nadácie aj finančná správa. Kontrola nedávno prebehla a aj skončila vo firme All Soft Corp, známejšej pod predošlým názvom Allexis. Práve miliónové IT dodávky od tejto firmy ú predmetom veľkej súdnej kauzy Mýtnik.
Kauza hovorí o možnom obrovskom predražení IT zákaziek pre finančnú správu. Podľa obžaloby za softvéry od tejto firmy daniari zaplatili spolu 53 miliónov eur. Jeden zo znaleckých posudkov ale tvrdí, že reálna hodnota ako aj možnosti využívania pre daniarov zodpovedali len ôsmim miliónom eur. Zvyšných 45 miliónov eur môže predstavovať škodu spôsobenú štátu.
Zaujímavé bude, ako sa na prípadné predražené faktúry pozrie z pohľadu dodanenia práve FS.
Tá medzičasom skontrolovala aj ďalších svojich IT dodávateľov – firmu Beset a Lynx. Aj v týchto firmách boli už kontroly ukončené.
Pokuta aj daňový dorub
Vysporiadať sa daniari budú musieť skôr či neskôr aj so zisteniami v zdravotnej poisťovni Dôvera. Tá spadá do portfólia finančnej skupiny Penta. Práve spomínaný daňový úrad pre najväčšie firmy uložil poisťovni pokutu za jej staršiu účtovnú operáciu.
Finančná správa k prípadu nechcela uviesť ďalšie podrobnosti s odvolaním sa na daňové tajomstvo. Viac ale možno vyčítať zo slov audítora Dôvery. Vo zverejnenej správe k účtovnej závierke za rok 2023 audítor zdôraznil skutočnosť, že na základe rozhodnutia ÚVHS bola v júli 2022 Dôvere uložená pokuta 3 milióny eur za účtovanie v roku 2017.
Poisťovňa si zaúčtovala poistný kmeň (zjednodušene, účtovala o zdravotných poistencoch, pozn. Nadácie) do svojho dlhodobého nehmotného majetku, čo podľa daniarov nemala robiť. Poisťovňa sa voči pokute odvolala na daňové riaditeľstvo, ktoré to ale v novembri 2022 zamietlo.
Zároveň daniari za takéto účtovanie a odpis poistného kmeňa dorubili vlani Dôvere daň za roky 2016 a 2017, dokopy cez 6 miliónov eur. Pričom ich rozhodnutie za rok 2016 je podľa audítora už právoplatné.
Pričom aj zo správy audítora možno vyčítať, že zdravotná poisťovňa si za svojím postupom účtovania stojí a postupuje podľa neho aj naďalej, nielen v rokoch 2016 a 2017, ktoré už FS riešila.
Audítor vo svojej správe uvádza, že „manažment spoločnosti je presvedčený o správnosti aplikovaného účtovného a daňového postupu“.
Do akej miery súvisí vývoj vyššie spomínaných daňových kontrol s odchodom 2 top riadiacich pracovníčok úradu pre najväčšie firmy, možno v tejto fáze len špekulovať. V každom prípade, ďalší postup v popísaných daňových prípadoch ukáže, či nové vedenie ÚVHS ako aj samotnej FS má na dodaňovanie dotknutých firiem odlišný pohľad ako ich predchodcovia alebo nie.