Nemocnicu zariadil predražene, teraz má pre Kaliňáka stavať novú v Prešove
Xénia Makarová, Zuzana Petková
Defibrilátory za dvojnásobok, pohyblivé kovové skrinky za vyše trojnásobné ceny a státisícové prístroje s veľkým predražením. Aj takto pred rokmi zariaďoval nemocnicu rezortu vnútra v Bratislave Marian Križko. Teraz ho minister obrany Robert Kaliňák poveril projektom stavby novej nemocnice v Prešove. Za vyše pol miliardy ju chcú postaviť do troch rokov.
Z “výborných cien” aj niekoľkonásobné predraženie
V roku 2015 pri predstavení novej bratislavskej nemocnice vtedajší minister vnútra Kaliňák sľuboval “výborné ceny” cez obrí 23-miliónový nákup komplet zariadenia. Ako po roku zistila Nadácia, z výborných cien bolo aj násobné navýšenie cien oproti trhu a “takmer každá väčšia položka v nákupe bola významne predražená“.
Tieto pochybnosti potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý preverovaním zistil aj ďalšie vážne porušenia pravidiel. Nemocnica sa voči nim ohradila, spor stále nie je ukončený.
“Toto konanie stále prebieha. Žalobca chce v konaní docieliť, aby rozhodnutia ÚVO v oblasti kontroly verejného obstarávania voči Nemocnici sv. Michala boli označené za nezákonné,” spresnil pre Nadáciu ÚVO.
Neefektívne nákupy v čase zariaďovania Nemocnice sv. Michala skonštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad. Kontrolóri napríklad zistili, že v deviatich tendroch dala ponuku len jedna firma, ktorá aj vyhrala.
Nejde o jediný prípad, kedy úradníci zistili rozpory pri obstarávaní za manažovania Križkom. Porušenie videli aj v ďalšom “všehonákupe” rôznych položiek v jednom balíku z roku 2019. Nemocnica takto nakupovala za 230-tisíc eur čistiace prostriedky, nábytok, ale aj dopravné služby. Na prípravu ponuky pre zhruba 140 položiek nemali záujemcovia pritom ani týždeň.
ÚVO za porušenia udelil nemocnici aj pokutu.
Kočnerovi posielal citlivé informácie k súťaži
V roku 2017, keď zas vedenie nemocnice zvažovalo jej rozšírenie, záujemcom bol aj v súčasnosti odsúdený Marian Kočner. Cez šifrovanú aplikáciu Threema si vtedy o detailoch dopisoval so šéfom nemocnice Marianom Križkom. Na komunikáciu ako prvý upozornil denník SME. Ten mu prezradil detaily o konkurenčnej ponuke a dával vopred echo o najbližších krokoch.
Na otázku Kočnera, či vie o ďalších ponukách Križko v októbri 2017 odpísal: „Len tá od Majských. Bola tu nejaká baba u námestníka dohodnúť detaily podania,“ odpovedal mu šéf nemocnice.
V inej správe zas Kočnera informoval, že „ponukové konanie spustíme budúci týždeň“. K rozšíreniu nemocnice nakoniec vtedy nedošlo.
Križko sa s Kočnerom cez Threemu bavil aj o vtedy ešte len stíhanom Ladislavovi Bašternákovi či troch bytoch. „Potreboval by som vedieť čo najskôr, či budeš chcieť aj tie tri byty,“ napísal Kočner šéfovi nemocnice. Križko sa mu poďakoval a odpísal, že uvidí.
Križko aktuálne šéfuje ružomberskej vojenskej nemocnici. A jeho nadriadený – minister obrany Robert Kaliňák mu čerstvo zveril aj projekt stavby novej vojenskej nemocnice v Prešove za vyše pol miliardy eur.
Podľa Nadácie Zastavme korupciu nejde o dobré rozhodnutie. Výmena citlivých informácií nie je totiž zďaleka najvážnejším manažérskym prešľapom Križka.
Neštandardná súťaž
Podľa informácií ministerstva obrany je zrejmé, že nová nemocnica sa nebude štandardne súťažiť. Kaliňák spresnil, že využije osobitnú formu “rokovacieho konania so zverejnením”. Tá sa využíva pri komplikovanejších obstarávaniach, zároveň ale prináša viacero rizík, čo sa týka možnosti predraženia.
Aj z tohto dôvodu by takýto projekt mal viesť profesionál bez opakovaných prešľapov z minulosti. Takým Marian Križko podľa Nadácie nie je.
Nová nemocnica nemá byť prioritne financovaná z eurofondov, ale hlavne štátneho rozpočtu. I keď Robert Kaliňák minulý týždeň na stretnutí s médiami spresnil, že ,,na niektoré drobnejšie projekty budeme používať aj niektoré výzvy, ktoré súvisia s eurofondami, pretože sú tam veci na vedu a výskum, sú tam niektoré veľmi náročné prístrojové zariadenia, ktoré budú slúžiť aj v oblasti lekárskeho výskumu”.
Odštartovanie samotnej stavby novej nemocnice očakáva Kaliňák už začiatkom jesene.
Ako sa zrodil projekt novej prešovskej nemocnice
Projekt prešovskej nemocnice prevzal rezort obrany od ministerstva zdravotníctva. To novú nemocnicu predstavilo počas predošlej vlády, no projekt bol dosť kritizovaný napríklad aj analytikmi rezortu financií.
Tí napríklad spochybnili vtedajší záver ministerstva zdravotníctva, že stavba novej nemocnice má byť pre štát výhodnejšia ako zrekonštruovať súčasné pavilóny. Analytici upozornili, že pri porovnaní sa použili “nerealistické predpoklady”, a preto nemohli “objektívne” posúdiť, ktorá alternatíva je najvýhodnejšia pre verejné financie.
Starší návrh pritom hovoril o celkovej cene za stavbu aj vybavenie na úrovni 410 miliónov eur vrátane DPH, upravená Kaliňákova nemocnica s porovnateľným počtom lôžok má vyjsť na 550 miliónov s DPH.
Pri pôvodnom projekte tiež štátni analytici upozornili aj na možné úspory až okolo 50 miliónov eur. Týkali sa najmä škrtov pri stavebných výdavkoch a úspore ne neefektívnych lôžkach.
Tentokrát, po presune projektu pod Kaliňákov rezort, sa k nemu vopred analytici rezortu financií vyjadrovať nemuseli.
Vláda totiž vojenskú nemocnicu v Prešove označila za “strategickú investíciu” a tiež rozhodla, že ju nemusí hodnotiť ministerstvo financií. To inak bežne podobne veľké investície vopred analyzuje, aký je ich prínos a či sú efektívne z pohľadu štátneho rozpočtu.
„V tomto prípade bol projekt schválený ako strategická investícia a štúdia uskutočniteľnosti vrátane jej hodnotenia by podľa uznesenia mala byť vypracovaná v rámci rezortu obrany,“ potvrdili samotní analytici Útvaru hodnoty za peniaze.
Zatiaľ tak ostane nezodpovedaná otázka, prečo chce štát stavať približne 1 000-lôžkovú nemocnicu v Prešove, keď vo vedľajších krajských Košiciach sa z Plánu obnovy rekonštruuje veľká nemocnica, ktorá má dosiahnuť druhý najvyšší stupeň rozsahu a kvality služieb.
Čo známe je, že priestory pôvodnej nemocnice avizuje Kaliňák využiť na výskum. Pôvodný projekt ich ďalšie využitie nekonkretizoval, dokonca pripustil možnosť búrania za ďalšie milióny eur, čo analytici kritizovali.