Axe Capital: Milióny zmizli, vyšetrovanie viazne a podozriví lákajú znova
Xénia Makarová, Ľubomír Daňko, 360tka
Pred rokom a pol elitná NAKA zasahovala v akcii Investor, z ktorej sa vykľula kauza podobná smutne známym nebankovkám BMG Invest či Horizont Slovakia. S obvinenou firmou Axe Capital Group SE a jej košickým šéfom Petrom Bérešom sa spája vyše 33 miliónov eur vyzbieraných od stoviek poškodených. Vyšetrovanie odvtedy veľmi nepokročilo, aj kvôli zmenám v polícii. V prípade sa už vymenilo niekoľko vyšetrovateľov.
A potvrdilo sa tiež, pred čím Nadácia Zastavme korupciu varovala, že po zmene trestov niektorým obvineným hrozia menšie postihy.
Navyše, bez odpovedí ostali otázky, či kompetentné úrady preverujú alebo dokonca postihujú ľudí, ktorí vkladateľov do Axe “nalákali”. Pretože niektorí pochádzali aj z bankového prostredia. Prípadne, či neponúkali investičné produkty bez potrebného povolenia, čo je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) definované ako neoprávnené podnikanie. To podlieha dohľadu aj sankciám práve centrálnej banky, no napĺňať to môže aj znaky trestného činu, čo už spadá pod policajné preverovanie.
Dohľad nad finančnými firmami aj predajcami
Samotná NBS na aktivity Axe ako spoločnosti bez povolenia upozornila na jar 2022. Čo bolo síce rok pred zásahom polície, ale to už Axe na slovenskom trhu niekoľko rokov aktívne vyberala peniaze od ľudí. Axe Capital Group SE vznikla na jeseň 2018 a podľa informácií Nadácie a online spravodajského portálu 360tka sa na jej účtoch už napríklad v roku 2021 presúvali mesačne státisícové sumy.
Skutočnosť, že vyšetrovanie prípadu aj ľudí okolo neho nenapreduje, určite nie je dobrá správa hlavne pre poškodených. Pretože pri podobných ekonomických trestných činoch je čo najrýchlejšie zaistenie peňazí a majetku kľúčové pre ich možné vysporiadanie. S narastajúcim časom klesá nielen možnosť dohľadať „stratené“ peniaze na iných účtoch, aj v zahraničí, ale rastie aj sebavedomie špekulantov.
Ďalšie sťažnosti na finančnú schému
To sa potvrdzuje aj pri Axe. Hlavný protagonista Béreš bol na jar tohto roka prepustený z vyšetrovacej väzby a svoje aktuálne bydlisko dobre tají aj pred svojimi kedysi najbližšími ľuďmi.
Nízky tlak kontrolných úradov zároveň nezastavil ďalších ľudí z pozadia Axe v biznise. Ba skôr naopak, pridáva im to na chuti.
Napríklad jeden z bývalých predstaviteľov ďalšej blízkej spoločnosti Axe – Zizzy Capital, už stojí za ďalšou aktuálne skloňovanou finančnou ponukou. Ide o platformu Seif Finance, ktorá láka na kryptoaktíva.
Podnikateľ a filantrop Milan Dubec, ktorý dostal od nej novú “atraktívnu ponuku na investovanie”, pre 360tku upozornil na prístup nového finančného hráča: “Oni nechcú od vás hneď tisíce, ale na začiatok možno 400 eur, neskôr tisíc, päťtisíc, a keď už je tam tých peňazí dosť, tak potom je problém vytiahnuť tie peniaze späť.”
Na Slovensku pritom žiadna spoločnosť s týmto názvom nie je zriadená. Z obchodných podmienok vyplýva, že prevádzkovateľom webu Seif Finance je spoločnosť z Kajmanských ostrovoch v Karibiku.
Exmanažéra a exmajiteľa Zizzy Capital a zároveň zástupcu nového finančného subjektu Tomáša Štetiara najskôr 360tka oslovila s ponukou na rozhovor. Nakoniec na otázky k Seif Finance reagoval cez e-mail. Píše v ňom, že ak majú ľudia problém vybrať peniaze, treba napísať do firmy.
,,V Seif finance každý klient disponuje svojimi kryptoaktívami na svojej web3 peňaženke a iba on sa rozhoduje, kedy ich predá a takzvane vyberie. Výber môže spraviť cez akúkoľvek burzu.”
NBS: nemajú potrebnú živnosť, aj keď ju zákon vyžaduje
V súvislosti s aktivitami tejto spoločnosti upozornila pred mesiacom už aj NBS, že ,,platforma Seif Finance a spoločnosti, ktoré sú zapojené do prevádzky tejto platformy, nedisponujú požadovanou viazanou živnosťou na poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny. A to napriek požiadavke, ktorá vyplýva z príslušnej legislatívy.”
Ako je možné, že spoločnosť napriek absentujúcej živnosti svoje aktivity vykonáva, už NBS v stanovisku neupresňuje. Varuje len, že ,,investovanie na trhu s kryptoaktívami v sebe zahŕňa rôzne riziká. Jedným z týchto rizík sú časté podvody.”
Pri spätnom pohľade, ako sa bankový dohľad NBS postavil k staršiemu prípadu Axe, vyvstáva nielen otázka, prečo nezasiahol upozornením skôr ako aktuálne pri Seif Finance. Ale tiež, ako so svojimi zisteniami centrálna banka naložila. Napríklad, či postúpila svoje zistenia aj polícii a aké kroky podnikla voči sprostredkovateľom, ktorí Axe ponúkali občanom.
Ponúkať finančné služby bez licencie nie je povolené
NBS na to aktuálne odpovedala len nepriamo. “NBS v rámci svojho mandátu poskytuje súčinnosť iným orgánom verejnej moci napríklad policajnému zboru,” reagoval Peter Majer, vedúci oddelenia komunikácie NBS a dodal, že vzhľadom na to, že výkon dohľadu nad finančným trhom je neverejný, nemôže poskytnúť detailnejšiu informáciu.
Čo sa týka predajcov Axe zmlúv, uviedol, že finančný agent, respektíve sprostredkovateľ vo všeobecnosti môže ponúkať produkty iba licencovaných finančných inštitúcií, s ktorými má uzatvorenú zmluvu. To si môže spotrebiteľ overiť na webovom sídle NBS: www.subjekty.nbs.sk.
,,Vo všeobecnosti tiež platí, že ak finančné služby alebo produkty ponúka osoba, ktorá nemá udelené povolenie NBS alebo tvorcom tohto produktu alebo služby je osoba, ktorá nemá udelené povolenie, hovoríme o takzvanom neoprávnenom podnikaní.
Oblasť neoprávneného podnikania je zo strany NBS činnosťou, ktorú preveruje v rámci výkonu dohľadu a v prípade preukázania týchto činností ju môže sankcionovať. Medzi vymenovanými prípadmi ale sankcie voči sprostredkovateľom pre Axe zatiaľ nefigurujú.
Nadácia a 360tka adresovali otázky aj Slovenskej bankovej asociácii. Okrem iného, či sa združené banky nejako zaoberali kauzou okolo Axe Capital, prípadne či iniciovali nejaké kroky, a to aj voči sprostredkovateľom, keďže na vklady do tejto skupiny lákali aj sprostredkovatelia.
Asociácia stručne odpovedala, že ako záujmové združenie členských bánk sa k predmetným otázkam k nebankovej spoločnosti Axe Capital Group SE nevie vyjadriť. V prípade podozrivých finančných transakcií a neobvyklých obchodných operácií postupujú banky v zmysle zákona.
Sumár kauzy Axe Capital tak je: varovanie NBS po niekoľkých rokoch fungovania, zásah polície o rok na to, hlavný obvinený po roku na slobode, ďalším obvineným vďaka vládnym zmenám trestov hrozia len podmienečné tresty, iný človek z pozadia rozbehol medzitým ďalší biznis, pred ktorým už opäť stihla varovať NBS, stovky poškodených, desiatky miliónov eur zatiaľ v nedohľadne a ľudí, ktorí do Axe lákali klientov ako sprostredkovatelia, zrejme nikto nepreveruje, aj keď je tam možné neoprávnené podnikanie.
Ako sa vyvíja policajné vyšetrovanie kauzy Axe Capital
Prečo vyšetrovanie prípadu Axe Capital za poldruha roka stagnuje? Preverovaniu tak komplikovaného prípadu, v ktorom treba odsledovať nielen stovky bankových položiek, ale aj toky peňazí medzi množstvom spriaznených firiem a ľudí, nepomáha neustála zmena vyšetrovateľa.
Vyšetrovanie najskôr začali policajti NAKA Východ, potom sa presunulo na NAKA Stred. Aby sa po nedávnom zrušení NAKA opäť vymenil vyšetrovateľ.
„Vzhľadom na to, že došlo k organizačným zmenám Prezídia policajného zboru, vec bola na ďalšie konanie postúpená odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, v súčasnej dobe vyšetrovateľ vykonáva preštudovanie rozsiahleho spisového materiálu, preto v týchto chvíľach nie je možné poskytnúť bližšie informácie k prípadu,“ informovala Jana Mésarová z košického riaditeľstva.
Polícia tak priamo neodpovedala na otázku, či sa od razie v máji 2023 zmenil nejako počet obvinených a ako sa ich napríklad dotkli zmeny trestov.
Vyhla sa aj odpovedi na otázku, či v tomto prípade polícia nepreverovala prípadný konflikt záujmov, keďže samotnú Axe Capital Group SE spoluzakladal bývalý policajt.
Pravdou je, že novela Trestného zákona obvineným pozitívne pomôže. Za podvod im pôvodne hrozilo až do 15 rokov, a za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti 12 až 20 rokov. Teda väzenie natvrdo. Po novele im trest klesol na až 10 rokov, teoreticky tak môžu aj pri potvrdí viny odísť s podmienkou.