Zastavme Korupciu
09. 12. 2024

Korupcia trápi firmy najviac za posledné roky

Firmy na Slovensku sa obávajú korupcie najviac za posledné roky. Trápia ich najmä zmanipulované verejné zákazky, nerovnaký prístup k rôznym povoleniam a fakt, že korupčníci nie sú trestaní. Vyplýva to z viacerých prieskumov medzi podnikateľmi na Slovensku, na jednom spolu s Holandskou obchodnou komorou spolupracovala aj Nadácia Zastavme korupciu. Korupcia v biznise pritom ovplyvňuje aj všetkých občanov, keďže zasahuje aj platy zamestnancov, oberá štátnu kasu o dane a právne neisté prostredie odrádza zahraničné firmy od podnikania na Slovensku.

Dostať pokutu od Protimonopolného úradu za cenovú dohodu, nechať za sebou státisícovú nezaplatenú pokutu a cez novú firmu ďalej ponúkať neférové ceny vďaka nižším platom a spriazneným zamestnávateľským agentúram. Pre holandského podnikateľa nepochopiteľné, na Slovensku realita. 

Korupcia je jedným z hlavných problémov slovenského biznisu. Napríklad podľa spoločného prieskumu nemeckej, rakúskej, talianskej, francúzskej a holandskej obchodnej komory o stave ekonomiky medzi európskymi investormi na Slovensku, skončila téma boja proti korupcii (na škále od 1 do 5) s úplne najhorším hodnotením 4,2. ,,Čo je nielen najhorší výsledok za uplynulé tri roky, ale pre Slovensko vôbec najhoršie hodnotený ukazovateľ, v kategórii Hospodárska politika,” hodnotí Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu. 

Zdroj: Prieskum konjunktúry medzi európskymi investormi v SR, april 2024

Z rovnakého prieskumu tiež vyplynulo, že atraktivita Slovenska je pre zahraničné firmy najnižšia za posledných 5 rokov. Čo nie je dobrá správa ani pre tunajších ľudí. Pretože menej zahraničných zamestnávateľov znamená menej možností pre zaujímavú prácu a horšiu konkurenciu. Teda menší tlak na rast platov.

Zlou správou tiež je, že už aj tak vysoké vnímanie korupcie v slovenskom biznise za posledný rok narástlo takmer najviac v celej Európe. Spomedzi 500 podnikateľov, až 85% uviedlo, že korupcia je na Slovensku rozšírený problém. Oproti minulému roku, ide o zhoršenie o 6 percentuálnych bodov, čo nám zabezpečilo šiestu najhoršiu priečku v únii. 

Zdroj: Businesses‘ attitudes towards corruption in the EU, European Comission, april 2024

Čo sa týka oblasti, kde je pesimizmus firiem viditeľne nad priemerom únie, je to oblasť manipulácie verejných obstarávaní. Podľa 76% podnikateľov sú podmienky súťaže ušité na mieru konkrétnej firme veľmi rozšíreným problémom. Vyplýva to z tohtoročného prieskumu realizovaného Európskou komisiou (EK) o postoji biznisu ku korupcii.

,,Pritom hrozí, že férovosť mestských a štátnych nákupov sa ešte zhorší. Od leta totiž štát viditeľne uvoľnil pravidlá pre nákupy, menej sa bude súťažiť a viac zákaziek zadávať vopred vybraným firmám. Potvrdzujú to aj prvé štatistiky za tri mesiace, podľa ktorých klesol počet vyhlásených zákaziek o 65 %,” upozorňuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Korupčné praktiky pri tendroch označili za častý jav aj holandskí podnikatelia na Slovensku. Tiež podmieňovanie schválenia EÚ projektov či rôznych povolení úplatkom alebo iným neetickým správaním zo strany úradníkov.

Zároveň spomedzi európskych podnikateľov tí slovenskí najmenej veria, že spoločnosti a ľudí zapojených do korupcie stihne trest alebo sa dokonca dostanú pred súd. Spravodlivý trest pre korupčníkov očakáva na Slovensku len 26 % firiem, európsky priemer je 54 %. Vyplýva to opäť z prieskumu EK. 

Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo nielen upozorňuje, ale aj ponúka riešenia proti korupcii v biznise. Spolupracovala s bývalým vedením finančnej správy ako aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry na identifikovaní hlavných chýb, ktoré vedú ku korupcii. Dlhodobo sleduje aj zmeny vo verejnom obstarávaní. Najbližšie mesiace bude s podnikateľmi pracovať aj na ďalších opatreniach, ktoré pomôžu zlepšiť férovosť v podnikaní a na konci dňa aj bežný život obyvateľov Slovenska.


09. 12. 2024

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.