Pavol Pavlis

Tomáš Malatinský ako minister hospodárstva sa podpísal pod dotáciu pre Duslo Šaľa. Firma patriaca pod Agrofert Andreja Babiša žiadala daňovú úľavu vo výške takmer šesťdesiat miliónov eur ako investičnú pomoc pri výstavbe výrobne čpavku v hodnote 310 miliónov eur. Chemička pritom neplánovala vytvoriť nové pracovné miesta. Tvrdila, že ak dotáciu nedostane, výrobu hnojív presunie mimo Slovenska.

Vtedajší minister T. Malatinský pritom v roku 2013 zmenil pravidlá investičnej pomoci tak, že firmy museli pre získanie dotácie vytvoriť nové pracovné miesta. Podľa informácií z rezortu hospodárstva, Smer tlačil na ministerstvo i jeho vtedajšieho šéfa , aby umožnil investorom získať dotácie aj na udržanie pracovných miest.

Bez verejnosti

Keď to minister odmietol, formou nepriamej novely zmenil Smer-SD zákon tak, že pri celkovej investícii nad dvesto miliónov eur sa už nevyžadoval súhlas vlády, ale len podpis ministra a súhlas Európskej komisie. Tým sa v podstate zabránilo, aby sa o tejto pomoci dozvedela verejnosť. Ministerstvo totiž, na rozdiel od vlády, nie je povinné vopred oznamovať, o čom sa chystá rozhodnúť.

Nepriamu novelu presadil v parlamente poslanec Smeru Maroš Kondrót. Nové pravidlá začali platiť vo štvrtok 1. mája, Duslo si podalo svoj investičný projekt hneď v pondelok 5. mája. Minister T. Malatinský dotáciu schválil 26. júna a o necelý týždeň vo funkcii skončil.

Výmenu ministra hospodárstva T. Malatinského za Pavla Pavlisa komentovali špecializované periodiká tak, že podnikateľa bez straníckeho trička vystriedal podnikateľ, ktorý má na sebe tričko Smeru od roku 2006, keď sa stal poslancom. Ako nový minister P. Pavlis deklaroval, že bude pokračovať v tom, čo začal ako štátny tajomník: získavať pre krajinu investorov. Ale spôsob, akým chcel získať potenciálnych investorov, sa od svojho predchodcu odlišoval.

Riziko ostane na ľuďoch

Kým minister T. Malatinský odmietal pristúpiť na pevnú výkupnú cenu elektriny prípadnej novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, minister P. Pavlis v stanovení pevnej výkupnej ceny problém nevidel, „ak to bude v súlade s európskymi a slovenskými predpismi“. V takom prípade by sa novým veľkým investorom mohol stať ruský Rosatom. Obchodné, ale predovšetkým bezpečnostné riziko, ktoré tým potenciálne vznikne, by nezostalo na krku vlády, ktorá na pevnú výkupnú cenu pristúpila, ale predovšetkým krajine.

Rezignácia P. Pavlisa na funkciu znamenala, že žiaden z jeho veľkých ministerských plánov sa nezrealizoval.


Fotografia: TASR/autor

Kauzy aktéra Pavol Pavlis

Port Service

V roku 2002 Fond národného majetku (FNM) sprivatizoval podnik Slovenské plavby a prístavy. Firmu Port Service, a. s., v ktorej mal podiel Pavol Pavlis...