Po 4 rokoch rozhodli o našom podnete: Pri výstavbe Kmotríkovho štadióna porušili zákon
Pri výstavbe Národného futbalového štadióna (NFŠ) bol porušený zákon, súťaž na technologické vybavenie bola šitá na mieru konkrétnej firmy. Diskriminančné podmienky tendra potvrdila Rada Úradu pre verejné obstarávanie, keď po štyroch rokoch definitívne rozhodla o podnete Nadácie Zastavme korupciu.
Investorom NFŠ je podnikateľ Ivan Kmotrík. Za vlády Smeru dostal na štadión dotáciu 27 miliónov eur. So štátom mal dohodu, že po postavení ho odkúpi za ďalších 75 miliónov eur. Po nástupe nového kabinetu si tento nechal vypracovať analýzu, na základe ktorej finančné nároky Kmotríka odmietol.
Nadácia už od začiatku upozorňovala na netransparentné podmienky, za akých NFŠ vznikal. Štát totiž dodávateľa nehľadal v súťaži, ale dohodol sa priamo s Kmotríkom. Nepozdávali sa nám aj jednotlivé etapy výstavby. Na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý kontroluje tendre, sme napadli spôsob, akým NFŠ hľadal firmu na „Vybavenie stavby NFŠ – audio – video technika, kabeláž a káblové rozvody“.
Zakázka za zhruba 10 miliónov eur bez DPH sa nám zdala neférová. Uchádzač totiž musel disponovať špeciálnym certifikátom C4, ktorý na Slovensku mali v tom čase len tri spoločnosti Bonul – blízky trestne stíhanému podnikateľovi Norbertovi Bödörovi, Syteli a Vel Security. Zmluvu napokon NFŠ podpísal so Syteli.
Nadácia podala podnet v roku 2018. ÚVO nám dal za pravdu, ale štadión sa odvolal. Rada ÚVO ako odvolací orgán rozhodla pred niekoľkými dňami, pričom potvrdila, že požiadavka na C4 obmedzovala riadnu súťaž. Za pochybenie označila aj skutočnosť, že NFŠ zakázku nerozdelil, ale súťažil vcelku. “ C4, v kumulácii so spojením predmetov zákazky, ktoré v tomto prípade netvorili jeden funkčný celok, a ktoré podľa znaleckého posudku nebolo nevyhnutné obstarávať spolu v rámci jedného verejného obstarávania, bola diskriminačnou podmienkou účasti, ktorá obmedzila hospodársku súťaž,” konštatovala Rada.
Jej stanovisko môže byť dôležité v súvislosti so sporom, ktorý má Kmotrík so štátom, nakoľko sa s novou vládou nedohodol, aký bude ďalší osud NFŠ. Porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri výstavbe môže vláde poslúžiť ako ďalší argument, prečo pôvodnú dohodu s Kmotríkom nenaplniť.
Rozhodnutie Rady ÚVO je tiež zásadné pre prax iných štátnych organizácií a firiem. Vďaka C4 totiž Bödörov Bonul v minulosti získaval štátne zakázky, v podstate si ich delil len s ďalšími dvoma spoločnosťami na trhu. Avšak aj v súčasnosti sa takéto diskriminačný konanie zvýhodňujúce Bonul a skupinku firiem celkom z verejného obstarávania nevytratilo. Potom, čo skonštatovala Rada ÚVO pri futbalovom štadióne je potvrdené, že ide o nezákonný postup.
Podnet nám pomohla pripraviť advokátska kancelária AGM Partners.