Ako mohol Korčok zasiahnuť pri Evke; firmu blízku Siekelovi nekomentoval
Xénia Makarová, Zuzana Petková
Prehľad káuz prezidentského kandidáta Ivana Korčoka.
Nadácia Zastavme korupciu pred prezidentskými voľbami pripravila sériu textov o štyroch preferenčne najsilnejších kandidátoch. V profiloch zhrnula medializované kauzy z minulosti ako aj majetky jednotlivých kandidátov. Druhý profil je o Ivanovi Korčokovi.
Najväčšia kauza spájaná s kandidátom na prezidenta Ivanom Korčokom je paradoxne “smerácka” agentúra Evka, ktorá zarobila na slovenskom predsedníctve EÚ. Nezodpovedané otázky zostali aj v súvislosti s podnikaním jeho a manželky. Korčok, podobne ako ďalší kandidát Peter Pellegrini, na ne Nadácii Zastavme korupciu neodpovedal.
V texte sa tiež dočítate :
- akú úlohu hral Korčok pri kauze slovenského predsedníctva
- prečo na otázky Nadácie neodpovedal
- čo všetko Korčok vlastní a ako podniká
- o podnikateľských začiatkoch jeho manželky s človekom blízkym Antonovi Siekelovi, ktorý je spájaný so SNS
Písal sa rok 2016 a ministerstvo zahraničných vecí uskutočnilo veľkolepú akciu na predstavenie loga slovenského predsedníctva EÚ. Jej organizáciu zverilo dovtedy málo známej agentúre Evka. Kým za samotné logo zaplatilo dizajnérovi, vtedy študentovi Vysokej školy výtvarných umení len 23-tisíc eur, Evka zinkasovala takmer 160-tisíc.
Navyše, ako neskôr informovali viaceré médiá, nebolo celkom jasné, na čo išli ďalšie peniaze. Napríklad operná speváčka Adriana Kučerová potvrdila, že jej honorár neplatila Evka, ale ministerstvo zahraničných vecí. Takže išlo o ďalšie peniaze nad rámec pôvodného rozpočtu. Na kauzu upozornila niekdajšia zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková.
Korčokov tím: Všetko už bolo povedané
Korčok bol v tom čase štátnym tajomníkom ministerstva a splnomocnencom pre naše predsedníctvo EÚ. Na ministerstve mal silné postavenie, keďže napríklad zastupoval ministra Miroslava Lajčáka (nominant Smeru), keď tento predsedal valnému zhromaždeniu OSN. Keď Hlávková prišla na nezrovnalosti, adresovala list nielen Lajčákovi, ale aj Korčokovi. Ten mal celú záležitosť aj vysvetľovať pred parlamentným výborom, keď škandál prepukol.
Na nehospodárnosť poukázal aj Najvyšší kontrolný úrad, pričom ministerstvo mnohé informácie pred verejnosťou tajilo. S rezortom sa o ne súdila organizácia Transparency international Slovensko (TIS). Keď súdy po rokoch napokon definitívne vyhrala, Korčok bol už ministrom za SaS. Hlávková, ktorá po odchode z ministerstva pracovala pre TIS, pre Denník N potvrdila, že ani potom sa k všetkým údajom nedostali. Rezort už pod Korčokovým vedením argumentoval, že nimi už nedisponuje.
Hlávková a ďalší jej bývalý kolega Pavol Szalai odhadujú, že celá akcia k predstaveniu loga mohla stáť aj 300 tisíc eur. Z tejto sumy 156 tisíc dostala Evka a zvyšok zaplatilo ministerstvo za honoráre umelcom a ďalšie náklady.
Nadácia sa Korčoka pýtala nasledovné otázky: Ako si vysvetľuje, že štát zaplatil za služby počas predsedníctva 2-krát, raz agentúre Evka a potom to isté cez ministerstvo (napríklad honorár Adriane Kučerovej)? Čo ako štátny tajomník (v istom čase dokonca zastupujúci minister) a splnomocnenec pre predsedníctvo urobil preto, aby zabránil nehospodárnemu nakladaniu s peniazmi? A čo sa stalo s dokumentami, ktoré žiadala TIS, ale ministerstvo ich už nemalo?
Na tieto, ale ani ďalšie otázky týkajúce sa podnikania či majetku kandidáta Nadácia priamu odpoveď nedostala.
“Vzhľadom na vrcholiacu kampaň nemá tím kandidáta kapacitu zhotoviť pre Vás podrobné podklady k Vašim otázkam. Všetky informácie vrátane majetkových pomerov kandidáta sú verejne dostupné, alebo sme na nich odpovedali na žiadosť médii,” prišlo stručné stanovisko.
Byt na poschodí s Harabinom
Korčok aktuálne nefiguruje v najvyššej politike, majetkové priznania preto nezverejňuje. Ale z verejne dostupných databáz možno zistiť, že spolu s manželkou vlastní už dlhšie byt aj rekreačnú chatu pri populárnych Seneckých jazerách. Byt na siedmom poschodí v známom bratislavskom komplexe Octopus zhodou okolností susedí na rovnakom poschodí s bytom ďalšieho prezidentského kandidáta Štefana Harabina. Ten ho ale kupoval o dva roky skôr ako Korčok, keď sa celý projekt dokončoval.
Okrem bytu v Octopuse nadobudli Korčokovci zhruba v rovnakom čase, teda okolo roku 2010 aj rekreačnú chatu v Senci s pozemkom. Pri byte mu o pár rokov pribudla hypotéka. Rovnako ako pri byte, ani pri chate kataster hypotéku neuvádza. (Opravené)
Kandidáta sa Nadácia spýtala, odkiaľ mal na tieto nehnuteľnosti zdroje. Pýtala sa ho tiež, či si prenajíma alebo vlastní nejakú nehnuteľnosť na ďalšej z najpopulárnejších adries v hlavnom meste – Vajanského nábreží. Tam si Korčokovci uvádzajú sídlo svojej nedávno založenej firmy. Podľa katastra tam manželia ani nová firma priamo nič nevlastnia, aby si tam mohli prihlásiť firmu, museli predložiť potvrdenie od niektorého vlastníka.
Korčok na otázky neodpovedal, na všetko vraj už odpovedal iným
Ani na tieto otázky ale Nadácia priamu odpoveď nedostala. Nadácia sa tak nedozvedela o dôvodoch, prečo si Korčokova manželka v závere roka 2017 zriadila spoločnú firmu s Petrom Švedom. Švedove podnikanie je opakovane prepojené na Antona Siekela, podnikateľa blízkeho SNS, a to v oblasti realít aj médií.
Práve v oblasti realitných kancelárií pôsobila aj spoločná firma Korčokovej a Švedu. Manželka Korčoka ale z firmy po pár mesiacoch odišla a po pár rokoch sa jej spoluvlastníkom stal samotný Siekel. Firma ale od začiatku nevykazuje žiadne tržby a končí každoročne v strate.
Na rozdiel od Korčokovcov, na otázky Nadácie reagoval podnikateľ Šveda. Spresnil, že v prípade manželky prezidentského kandidáta išlo o jednorazový biznis a podnikanie ich spoločnej firmy v tom čase nesúviselo so Siekelom.
Do podnikania sa Korčoková vrátila vlani v januári, keď si spolu s manželom založili spoločnú firmu, ktorá sídli na spomínanom nábreží Dunaja. Predmetom jej činnosti je poradenstvo pre podnikateľov.
Majetky a podnikanie politikov aj ich najbližšej rodiny môžeme analyzovať vďaka spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk.