Zastavme Korupciu
14. 05. 2024

Čistky v polícii: Vyšetrovali korupciu na NAKA, teraz sedia doma alebo na okrese

Nadácia Zastavme korupciu napočítala okolo 20 elitných policajtov, ktorí sa stali obeťami čistiek. Diali sa aj na Akadémii PZ.

V texte sa dozviete:

  • ako dopadli vyšetrovatelia, ktorí rozložili mafiánske gangy Sýkorovcov, Takáčovcov, či Pápayovcov
  • ako šéfka “lovcov lebiek”, ktorá naháňala Káľavského, skončila na okrese
  • ako z Akadémie PZ muselo odísť 30 ľudí potom, čo sa dostalo do kompetencie bývalej rektorky a dnes štátnej tajomníčky Kurilovskej
  • ako sa ministerstvo vnútra vysporiadalo s info žiadosťou Nadácie Zastavme korupciu

Dostali za mreže zločinecké skupiny, mafiánov, vrahov, podvodníkov a v posledných rokoch vyšetrovali korupciu na najvyšší miestach, kde údajne v minulosti “neexistovala”. Po zmene vedenia skončili na okrese, odišli do núteného dôchodku alebo sú v “domácom väzení” odstavení od práce. Nadácia Zastavme korupciu napočítala viac než dvadsať elitných vyšetrovateľov, ktorí museli opustiť svoje miesta. Čistky sa po voľbách nevyhli ani Akadémii Policajného zboru v Bratislave, ktorá pripravuje policajtov na policajnú prácu.

Miroslav Chudý bol dlhoročný skúsený vyšetrovateľ NAKA, ktorému Slovensko vďačí napríklad za rozloženie mafiánskej skupiny Sýkorovci. Za vraždy, vydieranie a inú násilnú trestnú činnosť odsúdili súdy v tomto prípade asi 40 osôb, viacerých na doživotie. Bol tiež členom tímu, ktorý objasnil vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V posledných rokoch sa Chudý pustil aj do veľkých korupčných káuz, ktorých nitky siahali k nominantom Smeru či k SIS. Vďaka dôkazom, ktoré nazbieral, odsúdili za korupciu exnámestníka SIS Borisa Beňu, bývalých funkcionárov finančnej správy Daniela Čecha a polície Norberta Pakšiho a Jozefa Reháka. Obvinil exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Po zmene policajného vedenia mu oznámili, že končí a pracovať môže iba na okrese. Tam spravidla policajti začínajú a nie končia na vrchole kariéry. A tak Chudý odišiel radšej do civilu.

“Po zmene vedenia som chcel zostať a pracovať ako radový vyšetrovateľ NAKA, keďže ma tá práca napĺňala. No prezident PZ Ľubomír Solák a ďalší, ktorí mali vplyv na rozhodovanie o personálnych otázkach, mi to neumožnili, a tým som bol donútený odísť z Policajného zboru. Odchody policajtov, ktorí majú adekvátnu odbornosť a schopnosti budu veľkou stratou pre celú našu spoločnosť a spravodlivosť na Slovensku”, povedal Miroslav Chudý .

Tím Kuciak, kde pôsobil Chudý, riadil Peter Juhás. Naposledy šéfoval inšpekcii, z riadiaceho postu ho odvolali a stal sa radovým vyšetrovateľom inšpekcie. Ani to však nestačilo, organizačnou zmenou ho zaradili na okres. Celý postup sa javil účelovo, keďže na inšpekcii zrušili len jedno jediné miesto – Juhásove.

Nútene do civilu

Podobne ako Chudý dopadli takmer všetci funkcionári NAKA. Bývalý šéf NAKA západ Rudolf Patka v minulosti objasnil viaceré vraždy, ktoré páchali ľudia okolo Mikuláša Černáka. Patka bol v tíme Očistec, ktorý riešil korupciu v polícii a na Kriminálnom úrade Finančnej správy. Začiatkom mája bol v Očistci za úplatok odsúdený podnikateľ Michal Suchoba. V inej veci zase usvedčuje podnikateľa blízkeho Smeru Jozefa Brhela. Pre Denník N o ňom Suchoba povedal: “Pohybujem sa na trhu, ktorý musíte vedieť čítať, musíte rozumieť siločiaram a chápať, kto je kto. O Brhelovi staršom bolo veľa popísané a neviem, či viem k opisu prispieť nejakou svetobornou informáciou. Môj súkromný názor je, že pán Brhel bol po premiérovi v „TOP 3“ najsilnejší človek na Slovensku.”

Patka sa tak nepriamo dotkol “horných poschodí” politiky a biznisu. Po zmene vedenia mu povedali, že s ním nepočítajú. Odišiel do civilu.

Rovnaký scenár sa odohral aj pri Radoslavovi Sýkorovi – dlhoročný operatívny pracovník NAKA. Naposledy bol zástupca riaditeľa NAKA. Zaoberal sa vyšetrovaním drogovej trestnej činnosti. Stál za odhalením drogového gangu v Seredi.

Ako cez “kopírák” skončil šéf odboru stred NAKA František Kubica, vyšetroval nadnárodný organizovaný zločin, hlavne prevádzačstvo a obchod s ľuďmi. Pôsobil na pozícií vedúceho spoločného tímu s Metropolitnou políciou Londýn. Naposledy riadil akciu “Vírus”, ktorá je známa ako tunelovanie vojenského spravodajstva v milionových hodnotách.

Do civilu odišiel nasilu Ján Kovalčík, ktorý bol zástupcom odboru Východ NAKA. A z rovnakej pozície tiež Marian Salontay, ktorý stál v minulosti za odhaľovaním násilnej trestnej činnosti, napríklad zločineckej skupiny Okoličány. Mimo NAKA tak v podstate skončilo celé jej doterajšie vedenie.

Z NAKA na okres, mimo bydliska

Mnohí policajti, ktorí vyšetrovali korupčné kauzy, museli z NAKA odísť na iné pracoviská. Napríklad František Vojtuš skúsený vyšetrovateľ, ktorý dlhé roky pracoval na NAKA, učil aj na vysokej škole. Vyšetroval podvody s eurofondami aj pri verejnom obstarávaní. Vyšetroval aj kauzu “Očistec”, v ktorej je obvinený poslanec Smeru Tibor Gašpar, oligarcha blízky tejto strane Norbert Bodor, či bývalý šéf NAKA Peter Hraško. Po zmene vedenia skončil Vojtuš na okrese mimo bydliska.

Peter Vasilko bol jedným z najskúsenejších operatívnych pracovníkov NAKA, naposledy zástupca riaditeľa na odbore Západ NAKA. Rovnako skončil na okrese, mimo bydliska a denne dochádza.

Rovnako tak Matej Varga, ktorý bol poverený riadením odboru Východ NAKA, Košice. Stál za vyšetrovaním machinácií pri verejnom obstarávaní na ministerstve vnútra, keď ho riadil Smer. Akcia je známa ako “Vata”, v prípade malo dôjsť k miliónovým škodám na majetku štátu. Varga je dnes tiež na okrese, rovnako mimo svojho bydliska.

Kým na NAKA títo policajti riešili najväčšie prípady, komplikované ekonomické trestné činy, na okrese vybavujú drobnú trestnú činnosť.

Čurillovci doma

Známy je osud vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorý šéfoval skupine Očistec. Spolu s ďalšími (Pavol Ďurka, Milan Sabota, Štefan Mašin, Branislav Dunčko, Robert Magula) boli v rámci takzvanej vojny v polícii obvinení. Hoci Krajský súd v Bratislave pri rozhodovaní o väzbe konštatoval, že trestné stíhanie je nedôvodné, stále sú stíhaní. Minister vnútra ich postavil mimo službu, väčšina z nich je doma, s krátenou mzdou.

Ide o dlhoročných policajtov, ktorí objasnili trestné činy gangov ako sú Pápayovci, Sátorovci a Takáčovci.

Z vedúcej funkcie musela odísť policajtka Monika Barčáková. Vyšetrovala prípad Mýtnik, kde išlo o verejné obstarávania za 52 miliónov eur. Pred súdom momentálne stoja Brhel, Suchoba a ďalší. Obvinení si zaplatili inzeráty v tituloch, vlastnených finančnou skupinou Penta, kde ju menovite napádajú za jej prácu. Barčákovej sa môže dotknúť pripravovaná reorganizácia NAKA, ktorú ohlásila polícia. Na okres musela odísť tiež Katarína Krajčovičová. Paradoxne to, že si má nájsť nové miesto jej oznámil jej bývalý podriadený Radoslav R. (v súčasnosti zástupca riaditeľa odboru Bratislava na NAKA) voči ktorému predtým viedla viacero disciplinárných konani.

Vymietli Policajnú akadémiu

Čistky sa udiali aj na Akadémií PZ. Najprv však minister vnútra zmenil nariadenie a Akadémiu PZ vyňal z pôsobnosti riadenia ministra vnútra a začlenil ju pod riadenie štátnej tajomníčky Lucii Kurillovskej, ktorá bola v minulosti jej rektorkou. Následne poverila vedením Stanislava Šišuláka. Ten spravil organizačnú zmenu, a z tejto inštitúcie poslal preč približne 30 zamestnancov. Odísť musela aj prorektorka Klaudia Marczyova, ktorá na akadémií pôsobila od roku 1993 a zaradili ju na obvodné oddelenie.

Z miesta policajnej pridelenkyne v Srbsku bola odvolaná Jana Jahodníková a poslana na okres. Ovláda plynule viacero jazykov, vrátane srbštiny. Predtým ako vyhrala výberové konanie na post v Srbsku pôsobila ako vedúca oddelenia známeho ako “lovci lebiek”. Podieľala sa aj na pátraní po hľadaných odsúdených expolicajtoch Jánovi Kaľavskom a Mariánovi Kučerkovi v Bosne a Hercegovine a hľadanom Petrovi Koščovi, známom ako “pán X”. Jej manžel bol svedkom v úplatkárskej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je odsúdený na osem rokov väzenia.

Ministerstvo infožiadosť zamietlo

Nadácia Zastavme korupciu sa cez infožiadosť pýtala ministerstva a vedenia polície na dôvody zmien a tiež na to, koľko funkcionárov odišlo po príchode nového vedenia. Ministerstvo neodpovedalo s odôvodnením, že týmito informáciami nedisponuje a muselo by ich vyhľadávať.

Nový viceprezident polície minulý týždeň v parlamente potvrdil, že reorganizácia NAKA začne od 1.6. Predpokladá sa, že z NAKA odíde na okresné a krajské riaditeľstvá približne polovica policajtov, ktorí na nej pôsobia. Ktorých policajtov sa to dotkne, zatiaľ nikto nevie. Nikto nevie ani podľa akého kľúča budu policajti posielaní na základné útvary.

V pláne obnovy sa Slovensko zaviazalo, že vytvorí nové miesta aj na NAKA, ktoré sa týkali finančného vyšetrovania a analytiky. Či budú zachované po organizačnej zmene, nie je známe. Ak by neboli zachované, Slovensko by opäť muselo Bruselu vysvetľovať svoje kroky ako to bolo pri rušení Úradu špeciálnej prokuratúry. V pláne obnovy totiž uviedlo, že ÚŠP ako aj NAKA budú garantom ochrany európskych peňazí, a prípadnú spreneveru týchto financií budú tieto orgány vyšetrovať.

Poznámka: Na texte sa podieľa Ľubomír Daňko, bývalý riaditeľ NAKA, ktorý odišiel do civilu, keďže mu nové vedenie neumožnilo zostať v agentúre. Momentálne pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu ako právnik.


14. 05. 2024

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.