Xénia Makarová
31. 08. 2023

Danko má slabosť pre autá, majetky posunul známym

Z majetkových priznaní politikov sa verejnosť nedozvie takmer nič. Nadácia Zastavme korupciu preto v spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk pripravila analýzy majetkov lídrov strán, ktoré kandidujú vo voľbách a majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.

Ako piatu zverejňuje analýzu majetkových pomerov Andreja Danka, lídra Slovenskej národnej strany.

V analýze sa dočítate:

  • Že Andrej Danko pôsobil v esbéeskách bývalého príslušníka SIS,
  • figuroval v 40 firmách, po vstupe do politiky sa z väčšiny postupne stiahol,
  • než sa stal predsedom Národnej rady SR, vlastnil deväť áut,
  • vlani SNS spomína 30-tisícový výdavok pre lízingovku Mercedes-Benz.

Líder Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko nie je žiadnym politickým nováčikom. V politike sa pohybuje už dve dekády, a po vstupe do nej sa postupne stiahol z väčšiny firiem, v ktorých pôsobil.

Išlo o zhruba štyri desiatky spoločností, ktoré mali široký záber, od bezpečnostných služieb, cez prenájom nehnuteľností až po lízing áut. Ako toto svoje široké podnikanie vysvetľuje a čo je v súčasnosti najväčším Dankovým príjmom, sa Nadácia nedozvedela. Na otázky ani po opakovaných výzvach nereagoval.

Spomína sa v spise Gorila

Pohľad do obchodného registra ukazuje, že výnimkou v podnikaní lídra SNS je rodinná firma S&D House. Spoluvlastní ju od jej založenia v roku 2007 a po odchode z parlamentu po predchádzajúcich voľbách, v ktorých národniari prepadli, sa do nej Andrej Danko vrátil aj ako konateľ.

S&D House pôsobí v oblasti prenájmu a prevádzkovania nehnuteľností, v posledných štyroch rokoch sa jej tržby pohybujú nad úrovňou 230-tisíc eur a vykazuje vyše stotisícový zisk. Majetok firmy presahuje 800-tisíc eur, patrí doň aj budova s pozemkom v bratislavskej priemyselnej zóne.

Práve v tejto budove do roku 2007 sídlila aj mediálne známa bezpečnostná firma SBS Dynasty, ktorá sa spomína v spise Gorila a je tiež prepojená na Danka. Líder SNS v SBS Dynasty nielen krátko pôsobil, ale podľa zistení Denníka N ju aj spoluvlastnil.

Podľa údajných prepisov z konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave zachytených v Gorile túto firmu sledovali tajní pre podozrenie, že podporuje nezákonné aktivity.

Majiteľom SBS Dynasty bol podnikateľ a exsiskár Miroslav Guman. S ním Danko figuroval aj v ďalšej firme. Akciovka Ciridis sa v minulosti volala G & D, Danko v tom čase figuroval v jej dozornej rade. Ani na otázky k tejto firme a biznispartnerstvu s Gumanom Danko nereagoval.

Nehnuteľnosti posunul známym

Čo sa týka odchodu z ďalších firiem, často funkcie alebo podiely v nich po Dankovi prebrali rovnakí ľudia. Napríklad členovia rodiny Bubánovcov z bratislavskej Karlovej Vsi. Danko ich v minulosti pre denník Nový Čas označil za svojich priateľov a biznis partnerov.

Bubánovcom pred piatimi rokmi predal svoje dve nehnuteľnosti. „Predal som to môjmu kamarátovi a klientovi Jánovi Bubánovi, s ktorým sa poznám dvadsať rokov, a jeho synovi Petrovi. Obaja tie nehnuteľnosti dobre poznali,“ povedal vtedy Danko pre Nový Čas. Na otázku Nadácie, či Bubánovcom predal predtým aj svoje firmy, Danko nereagoval.

Čo sa týka nehnuteľností, od roku 2020 vlastní Danko bytový dom s pozemkami v lukratívnej časti Dúbravky, na ktorý má zároveň úver. Podľa portálu Transparex.sk žiadnu ďalšiu nehnuteľnosť ako osoba nevlastní.

Náklonnosť veľkú k autám má

Z pohľadu majetku sú ešte u lídra SNS zaujímavé autá. V majetkom priznaní za rok 2015, teda pred nástupom do funkcie predsedu Národnej rady SR, Danko uviedol vlastníctvo až deviatich osobných áut. O tri roky neskôr sa už priznal len k dvom.

Koľko áut vlastní v súčasnosti, na to neodpovedal.

Pre úplnosť, výročná správa Dankovej SNS za minulý rok spomína dodanie služby od spoločnosti Mercedes-Benz Financial Servises za viac než 29-tisíc eur. Táto firma sprostredkúva lízing pre autá značky Mercedes-Benz.

Prečo sú majetkové priznania zlé a čo navrhujeme

Majetkové priznania politikov sú v súčasnosti málo konkrétne a neumožňujú verejnosti kontrolu, či politik vo verejnej funkcii neprimerane zbohatol alebo či jeho majetok zodpovedá oficiálnym príjmom. Navyše, kontrola majetkov je v rukách samotných politikov, takže kontrolujú sami seba. Priznania preveruje parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, kde sedia poslanci za jednotlivé strany zvolené do Národnej rady.

Nadácia Zastavme korupciu spolu s Via Iuris navrhuje v rámci posilnenia právneho štátu aj reformu majetkových priznaní. Kontrolovať by ich mal nezávislý organ. Napríklad by sa mohli rozšíriť kompetencie súčasného Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ten by mal mať prístup aj do databáz štátu (napríklad katastra) tak, aby bola kontrola efektívna.


31. 08. 2023

Xénia Makarová