Parlament zrušil ÚŠP a znížil tresty za korupciu. Čo bude teraz?
Parlament zrušil Úrad špeciálnej prokuratúry a znížil tresty páchateľom korupcie a daňových podvodov, zákony idú na podpis prezidentke. Čo sa teraz bude na Slovensku diať? Do úvahy pripadajú viaceré scenáre.
Prezidentka Zuzana Čaputová s najväčšou pravdepodobnosťou novely vráti a parlament bude musieť prelomiť jej veto. Ak sa tak stane, zákony by mali začať platiť od 15. marca. Prezidentka sa zrejme predtým obráti na Ústavný súd, ktorý môže pozastaviť účinnosť.
Ak to súd urobí ešte pred 15. marcom, ÚŠP nezanikne a tresty budú rovnaké ako doteraz. A to dovtedyy, kým súd nerozhodne, či zmeny sú v súlade s ústavou.
Do úvahy najskôr pripadá scenár, že to Ústavný súd nestihne, keďže poslanci koalície môžu s prelomením veta takticky vyčkávať. Ak bude trestný kódex v platnosti čo i len deň, na obvinených či obžalovaných sa budú vzťahovať miernejšie tresty. Alebo im vďaka skráteným premlčacím lehotám trestnosť skutku celkom zanikne, ako v prípade podnikateľa Miroslava Výboha, priateľa premiéra Roberta Fica, ktorý je obžalovaný z uplácania alebo Jaroslava Haščáka a známej korupčnej kauzy Gorila.
Ak Ústavný súd nezasiahne
Ak súd účinnosť nepozastaví vôbec, tresty budú miernejšie a ÚŠP zanikne, prokurátori z úradu by sa mali presunúť na generálnu prokuratúru. Predpokladá sa, že z 27 prokurátorov ich na GP odíde asi dvadsiatka. Tí, ktorí na úrad prišli z krajských prokuratúr, sa zrejme vrátia na svoje domovské miesta. Takým je napríklad Matúš Harkabus, ktorý predtým pôsobil na Krajskej prokuratúre v Žiline a dozoruje vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ak by odišiel do Žiliny, spis pôjde s ním, pre prípad by bolo horšie, keby celkom skončil a venoval by sa právu napríklad v advokácii, čo pripustil v rozhovore pre ICJK. Ak by sa to stalo, spis by dostal nový prokurátor, ktorý by ho musel celý naštudovať nanovo.
„Cezpoľným“ prokurátorom sa na GP ostať veľmi neoplatí, ak si majú z platu hradiť v Bratislave podnájom. Kým na ÚŠP zarábali s príplatkom okolo 5 500 eur v čistom, na GP to bude cez tritisíc eur.
Smerácky Súmrak dostane niekto nový?
Zákon predpokladá, že prípady, ktoré doteraz riešil ÚŠP, prerozdelia na krajské prokuratúry. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však uviedol, že využije svoje právomoci a ponechá spisy doterajším prokurátorom z ÚŠP.
„Na zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry využijem zákonné oprávnenie, na základe ktorého určím, že vo veciach, v ktorých ku dňu zrušenia ÚŠP konal ŠTS, až do právoplatného skončenia konania,“ uviedol.
Podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica sa to však bude týkať len vecí, kde už začali trestné stíhanie, obvinili páchateľa alebo podali obžalobu. Takých je 600, na ÚŠP je však ďalších 400 trestných vecí v skoršom štádiu vyšetrovania.
Nový prokurátor namiesto pôvodného by tak podľa Lipšica mohol dostať napríklad kauzu Súmrak. V nej boli pôvodne premiér Robert Fico a minister Robert Kaliňák zo zneužitia právomocí pri údajnej diskreditácii politických oponentov, čo však zrušila GP na základe paragrafu 363. Vec sa však stále vyšetruje.
Lipšic je členom pracovnej skupiny, ktorá má pripraviť prechod agendy špeciálnej prokuratúry aj jej zamestnancov a začleniť ich pod GP. Šéfuje jej námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák a sú v nej zástupcovia ôsmich krajských prokuratúr. Rada prokurátorov, ako najvyšší samosprávny orgán, v skupine svojho zástupcu nemá. Jej šéf Stanislav Jakubčík kritizoval zmeny, najmä rýchlosť, akými sa prijímajú. Upozorňoval, že vládny zákon nemyslí na personálne a ďalšie posilnenie krajských prokuratúr, na ktorých má prejsť agenda ÚŠP.
Úrad riešil najzávažnejšiu trestnú činnosť, organizované zločinecké skupiny, extrémizmus, úkladné vraždy, eurofondové podvody a daňovú kriminalitu, pri ktorej vznikla vysoká škoda. Podľa Jakubčíka na KP je zhruba 50 prokurátorov, medzi ktorých môžu tieto prípady rozdeliť.
Čo s nimi bude? Nevedia
Prokurátori ÚŠP sú zatiaľ v neistote, ako budú po novom fungovať na generálnej prokuratúre. Nie je jasné, či z nich urobia osobitný odbor alebo ich rozdelia medzi existujúce úseky – trestný, netrestný, medzinárodný a legislatívny. Najviac neobsadených miest je momentálne na netrestnom a to je aj najväčšia obava.
Ak by mali dostať prokurátori, ktorí riešili politicky citlivé kauzy, pozíciu za trest, nezaradili by ich inam. Pre dlhoročného trestného právnika nie je totiž ľahké preorientovať sa na celkom inú oblasť. Potom už stačí len počkať na chybu a dotyčného disciplinárne odstíhať.