Zuzana Petkova
Zuzana Petkova
04. 09. 2024

Polícia zanedbala prípad, za ktorý mal Kováčik dostať úplatok ako od sicílskej mafie

Vyšetrovanie údajných podvodov podnikateľa Košča s pozemkami na NAKA stopli, po novele trestného zákona sú už zrejme aj tak premlčané.

Zuzana Petková, Tomáš Madleňák (ICJK)

V texte sa dočítate:

  • ako polícia upratala kauzu – podvody s pozemkami, za ktorú Kováčik podľa rozsudku zobral úplatok,
  • čo má s podozrivými pozemkami firma, ktorú Košč vlastnil s ministrom Tarabom,
  • čo na podozrenia hovorí minister,
  • prečo podnikateľovi Koščovi ani za jeden z prípadov nič nehrozí a ako mu pomohla vládna novela.

Bratislavská mestská časť Nové záhrady medzi Malým Dunajom a diaľnicou bola kedysi okrajovou štvrťou, dnes v jej blízkosti vyrastajú developerské projekty. Dostať sa k pozemku na tomto mieste nie je jednoduché, najznámejší realitný portál momentálne ponúka len jeden za vyše tristo tisíc eur.

Viaceré pozemky v lokalite vlastní firma donedávna trestne stíhaného podnikateľa Petra Košča. Svedok v minulosti podrobne opísal podvodnú schému, ako sa k nim Košč dostal. Malo ísť o pozemky nezistených vlastníkov, ktoré cez viaceré osoby prešli na Koščove spoločnosti. Jednu z nich dokonca vlastnil aj so súčasným ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS).

Podvod začala vyšetrovať polícia. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik bol v utorok neprávoplatne odsúdený za to, že vzal od Košča úplatok ako poďakovanie za pozametanie tohto prípadu. 

Nadácia Zastavme korupciu a Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) sa bližšie pozreli na pozemkovú kauzu, ktorá stála v pozadí tohto korupčného prípadu. Zistenia naznačujú, že záležitosť s pozemkami sa mohla odohrať tak, ako vypovedal svedok. Napriek tomu, Koščovi nič nehrozí. Trestné stíhanie pre uplácanie Kováčika musel súd zastaviť, lebo bolo po novele trestného zákona premlčané. A pozemkový prípad polícia neobjasnila a už to ani neurobí. 

Ako sa Košč dostal do problémov

Príbeh s pozemkami začala riešiť NAKA v lete 2016. Vyšetrovateľ Miroslav Chudý v tom čase vyšetroval trestnú činnosť zločineckej skupiny Sýkorovci a v rámci nej jeden zo svedkov, ktorý pracoval na katastri, podrobne opísal, ako mal páchať trestnú činnosť pre Košča.

Konkrétne išlo o to, že v katastri bratislavského Ružinova mal vytypovať pozemky nezistených vlastníkov a tie potom na základe sfalšovaných dokumentov, napríklad starých osvedčení o dedičstve z čias socializmu previesť na neexistujúce osoby. Následne už na základe riadnych kúpnych zmlúv pozemky prešli na iné osoby a postupne až na firmy, ktoré ovládal Košč.

Svedok uviedol, že podvody sa diali v  troch krokoch, pričom falšovanie spočívalo len v prvom. Posledné prevody už boli v poriadku. Košč sa mal podľa svedka vyjadriť, že ak by aj neskôr niekto zistil podvodné konanie, on bude zo všetkého vonku. Bude tvrdiť, že on pozemky kúpil v dobrej viere.

Pozemky skutočne vlastní

Z katastra vyplýva, že viaceré pozemky v Ružinove neďaleko Malého Dunaja skutočne vlastní Koščova firma Dast dealing. Košč na otázky nereagoval, jeho advokátka Eva Mišíková ICJK potvrdila, že ich klientovi sprostredkovala. 

História vlastníctva týchto pozemkov sa dá podrobne vystopovať len od roku 2012, odvtedy si ich posúvali Koščove firmy medzi sebou.

“Nevieme preveriť stav katastra nehnuteľnosti do júna 2012, staršie zmluvy môžu byť skartované a evidenčné programy neboli na takej úrovni, aby sme sa vedeli jednoznačne sa vyjadriť o dávnejšej minulosti prevodoch vlastníctva,” uviedli zo Slovenského pozemkového fondu. 

Po roku 2012 bola napríklad majiteľom niektorých pozemkov firma Nové záhrady II, ktorú istý čas vlastnil aj Košč. O rok neskôr sa spoluvlastníkom stala spoločnosť Dast Holding, v ktorej spolu s Koščom podnikal minister Taraba. 

Taraba: Nebol som štatutár

Taraba reagoval stroho na otázky, či vedel o podozreniach z podvodoch pri získavaní pozemkov a prečo ich nadobudnutie nie je zaúčtované v účtovnej závierke Dast Holdingu. Argumentoval, že spoločnosť priamo neriadil. “O uvedenom nemám žiadnu vedomosť a v spoločnosti Dast Holding som nikdy nebol štatutárom,” uviedol.  Taraba bol v dozornej rade  Dast Holdingu od roku 2007 až do roku 2020.

Pozemky Dast Holding predal priamo Petrovi Koščovi a Petre Koščovej. Od nich pozemky kúpil istý Robert Grohoľ, ktorý ich už o mesiac neskôr predal Dast Dealingu. V dozornej rade tejto firmy figuruje spolu s Koščom aj jeho manželka Blanka Harabinová, rodinná príbuzná exministra spravodlivosti a sudcu Štefana Harabina.

Muž s menom Robert Grohoľ sledoval kedysi novinárku Denníka N a má mať blízko k ľuďom okolo Smeru.

Ako sa nič nevyšetrilo

Vyšetrovateľ NAKA Chudý sa zaoberal prípadom pozemkov a Sýkorovcami. Ukázalo sa však, že spis je horúci a záujem na ňom majú viacerí vysokopostavení ľudia v polícii. Okrem Košča bol v celej veci prominentným podozrivým šéf policajných odposluchov Jozef Rehák, ktorý mal údajne pracovať pre mafiu, za čo je obžalovaný.  

Trestnú činnosť policajtov bežne vyšetruje inšpekcia, nie NAKA. Keďže však aj Rehákove skutky súviseli s mafiou, Chudý požiadal o takzvanú výberovú príslušnosť (teda, aby mu celú vec ponechali). Vtedajší šéf úradu inšpekčnej služby (UIS) Milan Lučanský, o ktorom bolo známe, že mal dobré vzťahy s Rehákom, nesúhlasil. O tom, že spis vezmú z NAKA napokon rozhodol sám vtedajší minister vnútra Kaliňák a ponechal ho na UIS. 

Začala sa tak bitka o spis. Keď sa totiž o tom dozvedel dozorový prokurátor Peter Kysel, nariadil, aby prípad znovu prešiel pod NAKA.

Ako do toho vstúpil Kováčik

Zhruba v tom čase nastúpil na scénu vtedajší špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý mal silné právomoci. Vyžiadal si spis od Kysela na kontrolu, ako dôvod mu k tomu poslúžili anonymy na prokurátora a vyšetrovateľa, ktoré sa nikdy nepotvrdili. Prípad sa už nikdy nevrátil pôvodnému prokurátorovi ani vyšetrovateľovi.

Kováčik rozhodol a spis pridelil na finančnú políciu, ktorej šéfoval Bernard Slobodník. Ten neskôr usvedčoval Kováčika a Košča z korupcie. Prípad s pozemkami skončil u vyšetrovateľa Romana Stahla, ktorý je momentálne obvinený, že na objednávku kryl trestné činy vybraných ľudí. Stahl trestné stíhanie vo veci Koščových pozemkov zastavil.

Ako za sicílskej mafie

Slobodník polícii opísal, ako mu Košč dal údajne úplatok 50 tisíc. V lete roku 2016 v nemocnici u milosrdných bratov v Bratislave sa podľa neho stretli Košč, Kováčik, Slobodník a vtedajší šéf SIS Anton Šafárik. Košč si mal sadnúť k Slobodníkovi a ukázal mu, že má dobrú knihu na čítanie a podal mu ju. Rozhovor medzi ostatnými ešte prebiehal, Slobodník tvrdí, že ju otvoril a videl, že strany z vnútra sú vyrezané a boli tam vložené bankovky. Slobodník vypovedal, že knihu dal pri odchode Dušanovi Kováčikovi.

“Vyzeralo to, ako v príbehu o sicílskej mafii. Úplatok sa odovzdával v knihe a nie v obyčajnej obálke, čo malo šmrnc,” tvrdil Slobodník.

Kováčik aj Košč to popierali. Bývalý špeciálny prokurátor tvrdil, že ide o pomstu a trestné konanie voči sebe prirovnal ku komunistickým monsterprocesom.

Čo polícia pri Koščovi neurobila

Úlohou polície pri podvodoch s pozemkami malo byť najprv získanie  dokumentov, ktoré mali byť sfalšované, a  na základe ktorých mali byť prevádzané na fiktívnych majiteľov tak, aby sa o tom Košč nedozvedel, na čo sám upozorňoval svedok. Avšak, potom, čo prípad pridelili Stahlovi, ten urobil presný opak. Ako prvé si na výsluch predvolal Košča. A riešil len zmluvy medzi ním a posledným predávajúcim, ktoré boli v poriadku. Následne trestné stíhanie zastavil. Vôbec sa nezaoberal falošnými prevodmi a ani neexistujúcimi matiteľmi. 

Neskôr, keď polícia pred časom riešila, či za to Košč zaplatil úplatok, vyšetrovateľ korupčnej kauzy požiadal, aby sa vo veci podvodov s pozemkami obnovilo vyšetrovanie. Ako teraz zistila Nadácia Zastavme korupciu, nič také sa už nestalo.

 „Trestné stíhanie v prípade pozemkov bolo právoplatne zastavené v roku 2018. K dnešnému dňu neevidujeme žiadne nové skutočnosti týkajúce sa prípadu, ktoré by boli z trestno-právneho hľadiska relevantné na začatie trestného stíhania,“ potvrdil policajný hovorca.

Ak by aj prípad opäť otvorili, je pravdepodobné, že po novele trestného zákona z dielne súčasnej vládnej koalície, by bol skutok premlčaný.

Kto je Košč

Podnikateľ Peter Košč, vďaka kauze Gorila známy ako Pán X, je označovaný za šedú eminenciu SIS. Podnikal aj s ministrom životného prostredia Tomášom Taraba, figurovali spoločne aj vo firme s Marekom Trajterom, v minulosti obvineným z objednávky vraždy Romana Deáka.  

Prepojenie na tajnú službu preukazujú viaceré skutočnosti. Pri jeho domovej prehliadke sa našli neutajované  rôzne písomnosti k SIS, a analýzy k SIS, kde boli rozoberaní rôzni funkcionári SIS,  či sú lojálni k strane Smer. Obhajkyna Košča tiež predložila do spisu aj dokumenty, neutajované, ktoré získala od SIS, najmä zmluvu o spolupráci, z ktorej vyplýva, že Košč za odmenu pracoval alebo poskytoval informácie pre SIS.

Ako skončili postavy z prípadu

Miroslav Chudý – dlhoročný vyšetrovateľ NAKA, riešil pozemkovú kauzu. Má zásluhu na rozložení viacerých mafiánskych skupín na Slovensku. Riešil kauzu Očistec, obvinil aj exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Po nástupe nového policajného prezidenta sa ho vedenie zbavilo tak, že mu namiesto elitného útvaru ponúkli miesto na okrese. Odišiel do výsluhového dôchodku.

Roman Stahl – policajt, ktorý vyšetrovanie pozemkovej kauzy zastavil. Nazývajú ho aj “hrobárom veľkých káuz.” Za úplatky a údajnú pomoc zločincom je stíhaný na slobode.

Peter Košč – mal uplácať špeciálneho prokurátora, aby zariadil, že jeho kauzy nevyšetria. Košč je v “suchu”, vďaka novele trestného zákona je podplácanie premlčané a zrejme aj údajné podvody s pozemkami.   

Dušan Kováčik – bývalý špeciálny prokurátor. Je právoplatne odsúdený za pomoc úplatok a pomoc mafii, podal dovolanie. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) ho prepustil na slobodu. Tento týždeň si vypočul ďalší odsudzujúci rozsudok za druhú úplatkársku kauzu.

Aké dôkazy sú proti Kováčikovi

Úplatok pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika popiera samozrejme on sám, ale aj podnikateľ Peter Košč. O korupcii vypovedá aj bývalý námestník SIS Boris Beňa, podľa ktorého mu raz Košč ukazoval na káve zápisnicu o výsluchu svedka Sýkorovca. Dôvodom bolo, že svedok vypovedal aj o policajtovi,  ktorý bol s Beňom rodina. Košč ho mal ubezpečiť, že sa nikomu nič nestane, nakoľko za celé toto konanie už zaplatil sumu v tisícoch eur.

Pri domovej prehliadke u Košča sa našla kópia celého spisu, z ktorého bol podozrivý. Na takú kópiu však nemal zákonný nárok. Slobodník mal o úplatku hovoriť medzi svojimi.  V tom čase s nim chodili jeho kamaráti na rôzne oslavy, najmä na kačacie hody do Slovenského Grobu a často ich vozil Slobodníkov kamarát Peter Petrov. Ten potvrdil, že im Slobodník o úplatku v knihe medzi Koščom a Kováčikom hovoril v tom čase, teda tesne po skutku. Rovnako to potvrdili Slobodníkovi kamaráti v tom čase a to policajti Peter Koščo a Marek Švarc. Rovnako aj bývalý riaditeľ UIS Adrian Szabo vypovedal o tom, že mu Milan Lučanský hovoril, že takýto úplatok v knihe sa mal udiať.


04. 09. 2024
Zuzana Petkova

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.