Poslanec za Hlas Peter Náhlik má svoje impérium skryté vo firmách
Poslanec Hlasu Peter Náhlik cez svoje firmy ovláda miliónové majetky. Nenadobudol ich vďaka úspešnému fungovaniu svojich firiem. Tie často končia v stratách. Zdrojom sú hlavne dlhodobé dlhy, ktorých pôvod ostáva nevysvetlený. Ide o ďalšiu ukážku, že aktuálne majetkové priznania politikov nefungujú. Zoznam majetku, ku ktorému sa Náhlik oficiálne priznáva, je výrazne nižší oproti nehnuteľnostiam, na ktoré má dosah cez svoje firmy či za hranicami. A zverejnené priznanie takmer vôbec neopisuje jeho podnikateľské aktivity.
Náhlik je dlhoročným politikom, od roku 2012 je s krátkou prestávkou poslancom Národnej rady, aktuálne za Hlas. Do politiky už majetný vstupoval. No je zjavné, že aj posledné roky mu cez jeho firmy pribudli nehnuteľnosti za milióny eur. Zdrojom boli státisícové vklady majiteľa firmy, ale najmä dlhodobé záväzky. Teda dlhy. Náhlik na otázky, odkiaľ pochádzajú tieto zdroje, nereagoval.
Zviditeľnil sa v poslednom čase, keď vilu a lietadlo z jeho impéria užíval v prezidentskej kampani aj jeho vtedajší stranícky šéf Peter Pellegrini.
Z priznania vidieť len časť realít, na ktoré má Náhlik vplyv
Pohľad do posledného Náhlikovho majetkového priznania za rok 2022 ukazuje, že vlastní dva byty, z toho jeden v centre Bratislavy aj s garážou a príslušnými nebytovými priestormi. Druhý byt uvádza v lokalite “Punta”, ktorú slovenský kataster nepozná. Ide o nehnuteľnosť v chorvátskom letovisku Sukošan, čo popísal nedávno denník Sme.
Okrem toho priznáva poslanec podiel v 5 firmách, vlastníctvo akcií, finančnej hotovosti aj poskytnutie pôžičiek. U firiem aj akcií sa ale z priznaní vo všeobecnosti nedá zistiť, či ide o slovenské alebo zahraničné subjekty.
Médiami prebehla v predošlých dňoch informácia, že poslanec za rok 2022 v majetku neuviedol vilu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Podľa katastra ju pritom kúpil ešte v predošlom roku 2021. V aktuálnom zozname už figuruje aj táto nehnuteľnosť. Nadácia preto podáva podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.
Z katastra sa dá tiež vyčítať, že vlani tesne pred Vianocami nadobudol ďalší rodinný dom. A to v lokalite svojho rodiska Šúrovce, blízko Trnavy.
Lietadlo aj vilu užíval aj Pellegrini
Vila vo Vrakuni pritiahla pozornosť aj vďaka zisteniu denníka Sme a lídra hnutia Slovensko, že sa v nej zdržiaval opakovane aj Náhlikov stranícky šéf a v súčasnosti už novozvolený prezident Peter Pellegrini.
Okrem toho mal Náhlik pred prezidentskými voľbami Pellegrinimu poskytnúť na cesty do regiónov aj súkromné lietadlo, ktoré vlastní cez svoju firmu .
Nie je to pritom prvýkrát, čo mal Náhlik poskytnúť svoj majetok svojmu straníckemu šéfovi. Nadácii aktuálne nereagoval ani na otázku, za akých podmienok a ako často mal v minulosti Pellegrinimu poskytnúť svoj luxusný čierny Mercedes triedy S.
Politici by v majetkových priznaniach mali uviesť aj užívanie cudzej nehnuteľnosti či hnuteľnej veci, ak jej hodnota alebo výška prenájmu presiahne stanovenú sumu. Okolo Pellegriniho sa v minulosti už viackrát objavili informácie, že jazdí na cudzích luxusných autách. Ku niektorým sa v majetkoch priznal. No Mercedes v nich nespomenul.
Penzión, hotel aj 2 priestory v Zuckermandli
Zaujímavejšie sú ale nehnuteľnosti, na ktoré má poslanec vplyv cez svoje firmy. Tie ale zo zverejnených priznaní nevidno, dajú sa dohľadať len cez verejné databázy.
Náhlik bol zamestnaný do nástupu za poslanca v jednej zo svojich firiem Talamone. Firma z oblasti hotelového ubytovania má od svojho vzniku kolísavé tržby, medzi 40 a 200-tisíc eurami, no každý rok končí v strate. Napriek tomu disponuje majetkom za tri milióny eur. Ide o rodinný dom, penzión a hotel v Trnave. Sídlo tam okrem Náhlikových firiem má napríklad aj regionálna kancelária Hlasu.
Budova Hotela Dream so zoznamom sídliacich firiem. (zdroj: Nadácia Zastavme korupciu)
Zo zverejnených dát firmy možno vyčítať, že reality boli financované cez dlhodobé záväzky. Teda na dlh, no nie cez bankový úver.
Pri verejných funkcionároch je legitímne sa pýtať, kto poskytol ich firme milióny eur na najmenej päť rokov. Najmä v situácii, ak ide o nie úplne úspešnú firmu, ktorá má dlh vo výške 80% svojho majetku a každý rok končí v strate. Ak by totiž záväzok pochádzal od ďalšieho subjektu, nemôže to mať súvis s činnosťou politika? Ak ide o vlastné zdroje politika, prečo ich transparentne nevloží do firmy, ale anonymne cez dlhodobý dlh? Respektíve, prečo si nehnuteľnosť nekúpil priamo na seba, čo by bolo automaticky viditeľné aj v majetkovom priznaní? Alebo nechce takto ušetriť jednoducho na prevádzke nehnuteľností a prípadne DPHčke a firmu si nezriadil za účelom podnikať, ale vlastniť cez ňu majetok?
Náhlik sa k zdrojom na kúpu týchto realít nevyjadril a nereagoval ani na otázku, ako výsledky svojej firmy hodnotí.
Čo ale jasné je, že vlani do firmy jej zástupca vložil milión eur. A v roku 2020 Náhlik alebo jeho dlhoročný biznis kolega vložili ďalších 800-tisíc eur do inej spoločnej firmy DeGarde. Práve táto firma vlastní lietadlo, ktoré mal používať Pellegrini v prezidentskej kampani. Okrem toho firma vlastní 3 autá a 2 nebytové priestory.
Priestory plus 2 garážové miesta vlastní DeGarde v luxusnom komplexe Zuckermandel na brehu Dunaja, kde si byt kúpil pred časom aj Pellegrini. Ten ho podľa katastra získal vo februári 2018, Náhlikova firma DeGarde nakupovala o mesiac neskôr.
Aj táto firma uvádza dlhodobý dlh za vyše milión eur. Ani jeho pôvod Náhlik nevysvetlil. V majetkovom priznaní Náhlik za rok 2022 uviedol v kolónke “iné príjmy”, kam sa majú uviesť aj príjmy z podnikania, nulu.
Biznis väzby na kolegu aj ministra Smeru
Takmer pätinu firmy vlastní Peter Náhlik s iným vládnym politikom – ministrom financií za Smer Ladislavom Kamenickým. Eseročka Ixion pôsobí v oblasti poradenstva pre podnikanie a vlaňajšok bol tržbami aj ziskom vôbec najúspešnejším rokom od jej vzniku. Pribudli jej hlavne peniaze na účtoch. V ďalšej firme figuruje Náhliková rodinná príslušníčka spolu s rodinnou ďalšieho poslanca za Hlas Štefana Gašparoviča. Firma je od svojho vzniku stratová, tiež disponuje nehnuteľnosťami za zhruba 2 milióny eur, ktoré boli financované na dlh. Na otázku, či ide o jediné biznis prepojenie oboch poslancov, sa Nadácia odpovede nedočkala.
Nadácia Zastavme korupciu už dlhodobo upozorňuje na len formálnu úlohu majetkových priznaní. Tie jednak ponúkajú veľmi hrubý obraz o skutočných majetkoch politikov, či už pred príchodom alebo počas výkonu verejnej funkcie. Jednak existuje množstvo prípadov, ktoré oficiálne dokumenty nepokrývajú. Napríklad nehnuteľnosti vlastnené cez firmy politikov alebo za hranicami.
Tiež so znepokojením sledujeme avízované obmedzenie informácií z katastra, ktoré chce vláda presadiť už od leta. Nielen pre aktivistov či novinárov to môže znamenať možnosť nižšej kontroly. Ale aj bežný občan si s komplikáciami bude môcť.