Avatar
Ľubomír Daňko
07. 08. 2024

Rušenie NAKA je viac politický ako profesionálny krok

Zmeny okolo elitného policajného útvaru NAKA skomplikujú vyšetrovanie najväčších zločinov, upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu. Ohlásená reorganizácia môže znížiť počet skúsených vyšetrovateľov na minimum. Nezodpovedané tiež ostáva, ako sa zrušenie NAKA prejaví na eurofondmi podporených nových analytických oddeleniach a oddeleniach finančného vyšetrovania. Oddelenie vyšetrovania terorizmu a drogovej činnosti na samostatné úrady tiež nie je správnym rozhodnutím. 

,,NAKA posledné mesiace stagnuje. Nové vedenie ešte minulý rok avizovalo veľkú reorganizáciu, no dodnes je nezrealizovalo. Tým pádom sú ľudia na NAKA v neistote a nemôžu ani podávať riadne výkony, keďže nevedia, či neodídu. Posledné mesiace nevidíme žiadne veľké prípady, akcie, ktoré by NAKA rozbehla,” upozorňuje Ľubomír Daňko z Nadácie.

Kriticky hodnotí aj oddelenie vyšetrovania boja proti terorizmu či drogovej trestnej činnosti, ktoré sa majú podľa medializovaných informácií vyčleniť spod NAKA na samostatné úrady. Predošlé skúsenosti ukázali, že práve pri vyšetrovaní podobných skutkov je dôležité centralizovať informácie. Ich oddelenie na samostatné útvary vyšetrovanie skomplikuje a spomalí. 

Extrémizmus na kraje

Vyšetrovanie a odhaľovanie extrémizmu má zas prejsť od septembra na krajské riaditeľstvá. Tento postup bol zvolený pred rokom 2017, kde sa vyšetrovalo na krajoch, no nefungovalo to dobre. Aj preto vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar spolu s vtedajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom vytvorili pod NAKA Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu. Teraz sa deje opak.

,,Pýtam sa, čo sa odvtedy zmenilo a prečo presúva terajšie vedenie polície a minister vnútra opäť tieto činnosti na krajské riaditeľstvá? Z vlastnej skúsenosti viem, že extrémizmus sa musí vyšetrovať centrálne a nie na 8 krajských riaditeľstvách, lebo je páchaný najmä v online priestore, a ten musíte monitorovať z jedného centra, keďže online priestor nemá hranice,” upozorňuje Daňko a dodáva, že výsledkom môže byť, že jeden status budú riešiť na viacerých krajoch naraz, a teda zbytočne a duplicitne. 

Oddeliť zvlášť extrémizmus a terorizmus je veľmi zlé rozhodnutie aj preto, že v poslednej dobe splývajú hranice medzi tým, čo je extrémizmus a tým, čo už je terorizmus. Veľakrát páchatelia extrémizmu práchajú najmä teroristické trestné činy. Ako napríklad páchateľ teroristického činu, ktorý zavraždil dve nevinné osoby pred barom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Podľa dôkazov bol tento páchateľ extrémista a zároveň aj terorista. 

Drogové skupiny páchajú aj inú trestnú činnosť

Rovnako nie je efektívne, aby vznikol samostatný úrad na boj proti drogovej kriminalite. Drogová trestná činnosť sa pácha aj zločineckými skupinami, ktoré má naďalej vyšetrovať NAKA, respektíve po novom Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). S drogovou trestnou činnosť sa spája často aj korupcia, a preto bolo efektívne, že všetko bolo doteraz pod jednou strechou NAKA. 

“Navyše, na NAKA vďaka Plánu obnovy vznikli nedávno miesta finančného a analytického vyšetrovania, ktoré sme sa zaviazali zachovať. Otázne je, ako sa s týmto záväzkom vysporiada vedenie polície po reorganizácii,” opisuje Daňko.

Na NAKA v dnešnej dobe pracuje približne 600 policajtov. Tí sú zaťažení často viac ako niektorí vyšetrovatelia na okresných riaditeľstvách. Ak minister presunie z NAKA čo len polovicu policajtov na základné útvary, teda títo policajti už nebudú vyšetrovať trestnú činnosť, hrozí, že ju nebude mať kto vyšetrovať.

Pre všetky vyššie opísané dôvody nedáva z profesionálneho hľadiska zmysel rušiť NAKA a rozdeliť ju na tri samostatné úrady s celoslovenskou pôsobnosťou.  




07. 08. 2024
Avatar

Ľubomír Daňko