Zuzana Petkova
26. 02. 2024

Podľa polície vzali úplatok ako verejní činitelia, do basy nepôjdu.

Zuzana Petková, Martin Suchý

Týmto vplyvným menám pomôže novela trestného zákona

Ako štátni zamestnanci mali lukratívne platy a výhody. Napriek tomu sú podozriví, že brali úplatky a neslúžili občanom, ale „našim ľuďom“ či dokonca zločinu. Kým podľa platného zákona by v prípade dokázania viny išli do väzenia, vďaka novele z dielne Smeru môžu dostať podmienku alebo ich skutok bude premlčaný. Nadácia Zastavme korupciu sa pozrela na vyše 20 profilových káuz, v ktorých Úrad špeciálnej prokuratúry už podal obžalobu a porovnala, ako sa v nich menia trestné sadzby. Informácie od ÚŠP získala na základe infozákona.

Bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúru Juraj Kožuch stojí pred súdom v kauze Dobytkár, kde mal brať úplatky v súvislosti so žiadosťami o nenávratný finančný príspevok. Kožuch vinu odmieta, v prípade jej dokázania mu hrozí 5 až 12 rokov, bez možnosti podmienečného trestu. Ak do platnosti vstúpi novela, ktorá znižuje tresty za korupciu, bude to v jeho 3 až 8, ako doposiaľ netrestaný môže obísť s podmienkou.

Obžaloba v Dobytkárovi poukazuje na rozsiahlu korupciu a následnú legalizáciu úplatkov. Rozdelená mala byť do dvoch vetiev, v prvej sa malo odovzdať a následne zlegalizovať takmer 2,8 milióna eur a v druhej viac ako milión. Profitovať z toho mal aj podnikateľ blízky Smeru Norbert Bödör, ako advokáti ho zastupovali Roberta Kaliňák a Marek Para. Jeden sa stal ministrom obrany a druhý poradcom premiéra Roberta Fica, ktorý spornú novelu obhajuje na tlačových konferenciách a médiách. Podobne vysoký trest ako Kožuchovi hrozil aj policajtovi Jánovi Káľavskému, ktorý mal odštartovať takzvanú vojnu v polícii. Káľavský si môže vydýchnuť, doteraz sa skrýval v zahraničí. ICJK ho vypátralo v Bosne, kde sa mu nežije zle, hoci nie je jasné, z akých príjmov.

Ešte viac ako jemu sa zrejme uľaví údajnej šedej eminencii SIS Petrovi Koščovi, ktorému za podplácanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika ako verejného činiteľa hrozilo 2 až 5 rokov. Po novom bude sadzba omnoho nižšia – maximálne 6 mesiacov, pričom Koščov skutok bude dokonca premlčaný.

Omnoho nižší trest by v prípade dokázania viny postihol aj poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý bol v parlamente spravodajcom kontroverznej novely, ale konflikt záujmov v tomto nevidel. Konkrétne sadzby a ďalšie obžaloby uvádza Nadácia Zastavme korupciu v tejto tabuľke:

Drastické znižovanie trestov za korupciu vyčítala Slovensku aj Európska komisia. Hoci koalícia tvrdí, že v pozmeňujúcich návrhoch vyšla EK v ústrety, pri korupcii sa to tak nejaví. Aktuálne znenie novely môže byť stále v rozpore s pripravovanou smernicou únie o boji proti korupcii.

Tá má stanoviť minimálne tresty za korupciu. Aj keď smernica ešte nebola schválená, Slovensko sa v zmysle platných pravidiel EÚ nespráva ako lojálny partner, keď ide proti plánovaným zámerom Bruselu.

Naopak, „pozmeňovák“, ktorý na poslednú chvíľu predložil T. Gašpar, zohľadnil kritiku európskej prokuratúry. Tá sa obávala, že znižovaním trestov za poškodzovanie finančných záujmov EÚ, by sa premlčali viaceré eurofondovépodvody. Malo sa to týkať asi pätiny prípadov. V „pozmeňováku“ však zdvihli tresty, čím sa premlčacia doba predĺžila na 10 rokov a európska prokuratúra môže vyšetrovať ďalej.

Ako jedna z mála nominantiek Smeru na to doplatila Ľubica Rošková, ktorá stojí pred súdom za zneužitie eurofondov. Kým aktuálne by jej súd mohol vymerať trest od jedného do piatich rokov, po novom to bude dva až šesť rokov.
Opravené 28.02. 2024: Novela Trestného zákona pomôže aj Ľubici Roškovej, ktorá stojí pred súdom za zneužitie eurofondov. Kým aktuálne by jej súd mohol vymerať trest od siedmych do dvanástich rokov, po novom to bude dva až šesť rokov.


26. 02. 2024

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.