Zrušenie ÚŠP spôsobí prieťahy, prichádzame o kvalitných prokurátorov
Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) povedie k prieťahom a bude mať negatívny dopad na boj so závažnou kriminalitou, ktorú zastrešoval. Týka sa to najmä korupcie, trestnej činnosti spojenej s eurofondami, terorizmom a extrémizmom.
“Až v budúcnosti budeme vidieť dôsledky tohto zrušenia, no som presvedčený, že už teraz môžeme konštatovať, že dôjde k prieťahom vo všetkých trestných veciach, ktoré prejdú na krajské prokuratúry, pretože novým prokurátorom narastie agenda a určitý čas potrvá, kým si tieto spisy naštudujú,” uviedol Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu. Dodal, že na ÚŠP pracovali najkvalitnejší prokurátori, akých Slovensko malo. “Týchto prokurátorov nie je možné len tak nahradiť. Presun na iné pozície je tak nenahraditeľný a v ich prípade ide o mrhanie kapitálom,” zdôraznil.
ÚŠP zaniká dnes po takmer 19 rokoch svojej činnosti. Počas tohto obdobia prokurátori tohto úradu odviedli kvalitnú prácu. “Chcem sa poďakovať všetkým prokurátorom a pracovníkom ÚŠP, ktorí pracovali v záujme celej spoločnosti,” uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková.
Čo ÚŠP riešil
Prokurátori ÚŠP počas existencie úradu úspešne obstáli na súdoch s obžalobami v prípadoch zločineckých skupín známych ako “Sýkorovci”, “Piťovci”, “Takáčovci”, “Sátorovci”, “Ferusovci”, “Adamčovci”, skupina okolo osoby Okoličányho a iné. Netreba zabudnúť ani na iné úkladné vraždy a ďalšiu násilnú trestnú činnosť, ktorú úspešne zvládli, z nich najviac v spoločnosti rezonovala vražda novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kde už sú vynenesené právoplatné rozsudky, pričom sa čaká na to, ako rozhodne súd v prípade možného objednávateľa. Rozložili drogové gangy v okolí Galanty a Serede, kde v akciách známych ako “Venal” bolo obvinených alebo odsúdených viac ako 80 ľudí.
Obžaloba Varehu, kauza emisie a Dobytkár
Prokurátori sa zaoberali aj závažnou ekonomickou, daňovou a majetkovou trestnou činnosťou. Spomeňme len prípady ako bol “Vareha”, zločinecká skupina “Zárecký a spol.”, “zmenky”, za ktoré je právoplatne odsúdený Marián Kočner, “Dobytkár”, kde malo dochádzať ku korupcii, praniu špinavých peňazí a inej trestnej činnosti na Poľnohospodárskej platobnej agentúre, “emisie” a mnoho iných prípadov. Ako jediný úrad na Slovensku riešil korupciu. V poslednom období sa prokurátori zamerali na prípady, ktoré zasahovali do najvyššej sféry, k vplyvným oligarchom, politikom a do viacerých bezpečnostných inštitúcií tohto štátu, vrátane polície, informačnej služby, vojenského spravodajstva, Národného bezpečnostného úradu. Prokurátori sa nebáli stíhať ani svojho bývalého šéfa Dušana Kováčika, ktorý si už odpykáva trest za korupciu a inú trestnú činnosť.
Zintenzívnili boj proti extrémizmu
Prokurátori riešili tiež extrémizmus, ktorý pod nich prešiel v roku 2016. Najznámejšie prípady sú odsúdenie bývalých poslancov NR SR Mariana Kotlebu za šeky na sumu 1488 eur alebo Milana Mazureka za extrémistické výroky voči Rómom v žilinskom rádiu Frontinus. Asi najviac rezonovala teroristická vražda dvoch mladých ľudí pred barom Tepláreň v Bratislave.