Zuzana Petkova
17. 07. 2024

Dezinfoweby porušujú zákon, riešiť by ich mala Šimkovičová

Jaroslav Reich, Zuzana Petková

Nadácia Zastavme korupciu podala podnety na ministerstvo kultúry.

Ovplyvňujú verejnú mienku, šíria nepodložené správy a niektoré z nich zrejme aj porušujú zákon. Mnohé z dezinformačných stránok totiž fungujú bez evidencie na ministerstve kultúry v registroch médií.

Vláda kritizuje mainstreamové médiá a zmenila zákona o verejnoprávnom rozhlase a televízii (RTVS), lebo sa jej nepáčilo fungovanie RTVS. Ministri a premiér často dávajú rozhovory takzvaným alternatívnym webom, ktoré im venujú veľký priestor.

Ministerke kultúry Martina Šimkovičová (SNS), ktorá zodpovedá za mediálnu politiku, portál InfoVojna venoval len v máji štyri rozsiahle príspevky. Prevzal aj video rozhovor, ktorý Šimkovičová poskytla pre české alternatívne Rádio Universum. Ministerka tam podľa InfoVojny hovorí o „ideologickej propagande médií, protitlaku alternatívnych v informačnej vojne, politických mimovládkach s ich pavúčimi sieťami, úchylizácii a psychiatrizácii väčšinovej spoločnosti.“

Presťahovali sa na Belize, povinnosť si neplnia

InfoVojna sa tvári ako spravodajský portál. Podľa zákona o vydavateľoch by sa tak mala registrovať do evidencie spravodajských webových portálov na ministerstve kultúry a tiež sa zapísať do registra partnerov verejného sektora. Ani v jednom sa nenachádza.

Čo hovorí zákon

Podľa paragrafu 2 odsek 5, sa totiž za takýto portál, považuje „ periodická publikácia, ktorá sprostredkúva širokej verejnosti pravidelne aktualizované komunikáty novinárskej povahy prostredníctvom aplikácie alebo webového sídla pod spoločným názvom webovej domény druhej úrovne alebo nižšej úrovne, ak nie je jej prílohou alebo osobitným obsahom; za pravidelné aktualizovanie sa považuje aktualizovanie, ktoré sa realizuje najmenej jedenkrát za týždeň“.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine bola InfoVojna Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) zablokovaná, lebo v súvislosti s ruským vpádom šírila podľa NBÚ klamstvá a hoaxy. Svoju webovú doménu si preto následne zo Slovenska presťahovala na Belize. Aj tak však pre InfoVojnu platí povinnosť registrovať sa na slovenskom ministerstve.

Dôvodom, prečo štát túto povinnosť zaviedol, je podľa dôvodovej správy k zákonu snaha o transparentnosť. A to najmä pokiaľ ide o vlastnícke vzťahy. V Registri partnerov verejného sektora sa napríklad uvádzajú všetky osoby, ktoré môžu mať na portál vplyv a formujú jeho obsah . To je často pri dezinfoweboch zahmlené.

InfoVojna má pritom pomerne veľký dosah. Dáta zo štúdie Dezinformácie a propaganda ako biznis: Mapovanie finančného a organizačného pozadia aktérov na slovenskom Telegrame (2024) ukazujú, že na ruskej sociálnej sieti Telegram, kde má účty mnoho Slovákov, počas monitorovania, ktoré trvalo jedenásť mesiacov dosiahli 1 435 219 interakcií.

InfoVojna nie je jediná

Nadácia sa pozrela nielen na InfoVojnu, ale aj na ďalšie weby, ktoré patria medzi najväčšie podľa štúdií z portálu infosecurity.sk a databázy Konšpirátori.sk, ktoré sa zameriavajú na dezinformácie. Minimálne desať z nich nespĺňa zákon č. 265/2022 Z.z. o vydavateľovi publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, podobne ako InfoVojna.

Ide napríklad o stránku hlavnýdenník.sk, ktorá funguje pod záštitou občianskeho združenia Verbina. Zákonnú povinnosť si zrejme neplnia, pričom portál podobne ako štandardné médiá má aj finančné príjmy.

Podľa štúdie Dezinformácie a propaganda ako biznis: mapovanie finančného a organizačného pozadia dezinformačných webov na Slovensku (2023), môže dosahovať zisk približne 5 582,19€ mesačne. Konšpirátori.sk tomuto webu udelili hodnotenie 8.6/10, čím vyššie skóre tým nebezpečnejší je obsah, pokiaľ ide o šírenie hoaxov.

Prehľad približného mesačného príjmu a návštevnosti médií. (Zdroj: infosecurity.sk)

V ministerských zoznamoch a v RPVS chýba aj web Bádateľ, ktorý podľa Konšpiratori.sk šíri nebezpečné medicínske hoaxy. Nadácia sa InfoVojny, Hlavného denníka aj Bádateľa emailom pýtala, či vedia o zákonnej povinnosti a prečo si ju neplnia. Prví dvaja neodpovedali vôbec, Bádateľ nereagoval na otázku, ale poslal mail s vulgarizmami.

Prehľad približných interakcií alternatívnych médií na platforme Telegram. (Zdroj: infosecurity.sk)

Bádateľ má na webe Konšpirátori.sk jedno z najvyšších „konšpiračných“ hodnotení – 9.6 z 10. „Portál sa takmer výhradne venuje rôznym článkom odkazujúcim na zázračné liečby a moderné šarlatánstvo. Web sa zameriava na propagáciu rôznych pseudovedeckých a šarlatánskych prípravkov, ktoré návštevníkom webu aktívne ponúka prostredníctvom reklamných bannerov,“ píše vo svojej analýze Tomáš Kriššák, ktorý Bádateľa pre web hodnotil.

Zákon zrejme porušuje a v evidencii chýba tiež Slobodný vysielač, Biblik, Veci verejné, Rady pre ženy, Plénum, Sila vedomia, Iné noviny.

Podnety má prešetriť Šimkovičovej rezort

Nadácia Zastavme korupciu na tieto weby podala podnety pre podozrenie z porušenia zákona na ministerstvo kultúry. Riešiť ich teda rezort ministerky M. Šimkovičovej, ktorá ako moderátorka pracovala v televízii Slovan, ktorá je podľa Konšpirátori. Sk rovnako súčasťou dezinfoscény.

Ak weby nemajú uvedené, kto je ich prevádzkovateľom, môžu sa dopustiť správneho deliktu, za ktorý im ministerstvo kultúry udelí pokutu až do 3.000 eur. Ak sa niekto neregistruje, či už v registri ministerstva kúltúry alebo partnerov verejného sektora, môžu ho vyzvať, aby tak urobil.

V tomto prípade je však legislatíva podľa Nadácie Zastavme korupciu nedostatočná, lebo pokuta nehrozí. A mala by sa zmeniť. V prípade nezapísania sa do Registra partnerov verejného sektora je jedinou sankciou nemožnosť uchádzať sa o verejné prostriedky.


17. 07. 2024

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.