Zuzana Petkova
16. 12. 2021

Kauzu chata pomohol stopnúť prokurátor, ktorý loví vedľa Bödöra

Na Krajskej prokuratúre v Nitre pracuje aj dcéra exministra Jahnátka, ktorý v Bödörovom revíri ulovil diviaka. Prokurátorka vraj osobne rodinu Bödöra nepozná.

Keď v roku 2017 sudca Krajského súdu v Prešove rozhodoval o nárokoch firmy voči inej, nebol si istý, či sa má nechať vylúčiť. K žiadnej zo strán sporu síce nemal vzťah, ale na okrese o tej istej veci pojednával ako sudca jeho syn. Pochybnosti boli na mieste, Najvyšší súd ho vylúčil a uplatnil pritom teóriu zdania nezaujatosti. Nestačí, ak je sudca nestranný, ale musí sa takým javiť v očiach verejnosti.

Zdá sa, že rovnaké pravidlo neplatí pre všetkých sudcov a prokurátorov. Kauzu známu pre nahrávky z poľovníckej chaty na prokuratúre stopol spolužiak Roberta Fica a podklady mu pripravil prokurátor, ktorý poľuje v susednom revíri. Ani jeden z nich sa necíti byť zaujatý.

Najnovšie hrozí podľa zistenia Denníka N stíhanie aj policajtovi, ktorý vyšetrovanie začal. Preverenie rozbehla opäť nitrianska krajská prokuratúra.

O čo išlo

Média pred časom zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty. Na záznamoch bol podnikateľ blízky Smeru Miroslav Bödör. Okrem podnikateľa, ktorého syn Norbert sedí vo väzbe pre podozrenia z korupcie a organizovaného zločinu, boli na záberoch lídri opozičného Smeru Robert Fico či Robert Kaliňák. A tiež advokáti, ktorí zastupujú nominantov Smeru obvinených pre úplatky.

Ukázalo sa, že stretnutia nahrala polícia, keď vyšetrovala pytliactvo v revíri, v ktorom pôsobí Poľovnícka spoločnosť Čierny vŕšok. Bödör je jej predsedom a chatu majú poľovníci v prenájme.

Pytliactvo už polícia nevyšetruje. Krajská prokuratúra v Nitre stíhanie zrušila a odpočúvanie chaty označila za nezákonné.

Všetko bolo zákonné, až do zverejnenia

Dozor nad prípadom mala na začiatku Okresná prokuratúra v Leviciach, ktorá postup vyšetrovateľa odobrila, podľa nej bolo trestné konanie v súlade so zákonom. S odpočúvaním súhlasil súd. Potom, čo nahrávky z chaty unikli do médií, prevzala prípad Krajská prokuratúra (KP) v Nitre, aby spis preskúmala.

Prieskum mal na starosti vedúci oddelenia dohľadu v trestnom konaní Ivan Huszár. Prokurátor Huszár je poľovník a jeho revír susedí s Bödörovým.

Vlastní parcelu v Bödörovom revíri?

Huszár je tiež vlastníkom viacerých pozemkov okolo obce Čifáre, ktoré nadobudol za posledné dva roky. Jedna parcela napísaná na Huszára sa nachádza v území, ktoré je podľa poľovného registra súčasťou revíra, kde loví Bödörova spoločnosť.

 

Huszár tvrdí, že Bödöra ani nikoho z jeho rodiny nepozná. “Ako súkromná osoba a ani ako predseda Poľovníckeho združenia Dva cery Telince nemám žiadny vzťah s Poľovníckou spoločnosťou Čierny vŕšok, “ tvrdí.

Neodpovedal na otázku, ktorá sa týkala vlastníctva parcely v revíri, kde podľa katastrálnych máp poľuje Bödör.

Pod rozhodnutím o zrušení stíhania je podpísaný krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov. V zozname absolventov Univerzity Komenského je vedený v rovnakom roku ako predseda Smeru Robert Fico. Mandalov potvrdil, že Fico bol jeho spolužiak, “rovnako ako sto ďalších študentov”, ktorí s ním boli v ročníku. Dodal, že žiadny vzťah s ním nemá.

“Naposledy som ho videl na spoločnom stretnutí generálneho prokurátora s krajskými niekedy pred piatimi až desiatimi rokmi,” poznamenal.

V revíri poľoval Jahnátek, jeho dcéra je prokurátorka

Na Krajskej prokuratúre v Nitre je prokurátorkou Miroslava Jahnátková. V poľovnom revíri, kde mal byť podľa prvotných informácií spáchaný trestný čin a ktorého predsedom je Miroslav Bödör, poľoval v minulosti jej otec, exminister zo Smeru Ľubomír Jahnátek a brat Andrej.

Aspoň tak to vyplýva z katalógu trofejí poľovníckej komory. Exminister a jeho syn ulovili daniele, srnčiu zver či diviaka.

Prokurátorka Jahnátková tvrdí, že rodinu Bödöra nepozná a v prípade chaty nekonala. Exministra Jahnátka médiá označovali ako spojku, ktorá stála na začiatku medzi Bödörovcami a Smerom.

Jahnátek býval v Nitrianskych Hrnčiarovciach, kde sídli zadržaný Norbert Bödör. Jeho otec Miroslav Bödör je vlastníkom a riadi súkromnú firmu Bonul. Ide o najväčšieho poskytovateľa strážnych služieb na Slovensku. A to aj vďaka štedrému biznisu so štátom. Firma strážila mnohé verejné budovy.

Jahnátkove ministerstvo hospodárstva jej udelilo status subjektu hospodárskej mobilizácie. Firmy, ktoré ho majú, zvyknú ľahšie získavať štátne zákazky.

Dôvod na pochybnosť vraj nebol

Krajský prokurátor Mandalov uviedol, že nikto z prokuratúry neoznámil zaujatosť v prípade údajného pytliactva v Bödörovom revíri, lebo na to nebol žiadny dôvod.

“Zároveň si dovoľujem dôrazne sa ohradiť voči nedôvodnému spochybňovaniu profesionality a nezaujatosti mojej, ako aj mojich kolegov,” konštatoval.

Zaujatosť prokurátor alebo aj celá prokuratúru oznamuje vtedy, ak má vzťah k osobám alebo subjektom v trestnom konaní. V prípade konfliktu záujmov potom rozhoduje niekto iný. Deje sa tak preto, aby verejnosť nemala pochybnosť, že rozhodovanie je nestranné.

Prepojenia Krajskej prokuratúry Nitra na ľudí z prostredia SMERu-SD
Prepojenia Krajskej prokuratúry Nitra na ľudí z prostredia SMERu-SD

Ako vidia nezaujatosť súdy

Čo sa týka posudzovania konfliktu záujmov, prax Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorú prevzal aj slovenský ústavný a najvyšší súd, je taká, že sa prihliada nielen na takzvanú subjektívnu, ale aj objektívnu stránku. Sudca alebo prokurátor by podľa týchto pravidiel nemal byť len nestranný, ale mal by sa takým aj javiť v očiach verejnosti.

KP mohla trestné stíhanie kvôli pytliactvu zastaviť, keď zistila pochybenia nižšej prokuratúry a vyšetrovateľa. Ona však po desiatich mesiacoch zrušila aj samotné uznesenie o začatí trestného konania, čím sa znižuje možnosť, že by sa napríklad nahrávky, ktoré policajti vyhotovili, mohli použiť v inej veci.

V súvislosti s nahrávkami bol už na polícii vypovedať Kaliňák, ktorý sa na chate baví s advokátom, ako zmiasť policajtov, keď sa ho budú pýtať na bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.

Nahrávky vysvetľoval tiež Robert Fico, ktorý na chate rozprával, ako mu niekto ukradol z kancelárie Smeru hotovosť a krádež neoznámil. Policajti sa snažia zistiť, kto nahrávky vyniesol do médií, dvaja ich kolegovia neprešli detektorom lži. A napokon, Fico sa chce sťažovať na Ústavnom súde, že bol odpočúvaný nezákonne.

V súvislosti so zrušením vyšetrovania sa zdá, že padla aj prvá obeť spomedzi funkcionárov. O uvoľnenie z funkcie požiadal doterajší šéf Okresnej prokuratúry v Leviciach, ktorá pôvodne kauzu pytliactva dozorovala a súhlasila s nasadením odposluchov.

Nadácii to potvrdila aj nitrianska krajská prokuratúra s tým, že „z funkcie doposiaľ uvoľnený nebol“.

Disclaimer: Zistenia Nadácie Zastavme korupciu zatiaľ nepreukazujú, že k zaujatosti konkrétneho prokurátora došlo. Uvedené prepojenia však vytvárajú dojem, že Krajská prokuratúra v Nitre sa ako celok nejaví ako objektívne nestranná. Nadácia preto podá podnet na Generálnu prokuratúru na preskúmanie postupu.


16. 12. 2021

Zuzana Petkova

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka domáceho i zahraničného spravodajstva v denníkoch Pravda, SME, Hospodárske noviny, od roku 2013 písala pre týždenník Trend, kde pôsobila ako zástupkyňa šéfredaktora. Investigatívnej žurnalistike sa venovala 20 rokov, riaditeľkou Nadácie je od augusta 2018.