Xénia Makarová
Xénia Makarová
08. 12. 2021

Koho zvolia poslanci za detskú komisárku? Dvom kandidátkam sme poslali otázky k sporným krokom

Poslanci budú vo štvrtok opäť hlasovať o komisárovi pre deti. V hre sú už len dve mená. Poslankyňa Národnej rady za stranu OĽaNO Katarína Hatráková a známa bratislavská advokátka z oblasti rozvodov a sporov rodičov o deti Anna Niku.

Keďže pred týždňom priniesli médiá nové informácie k obom kandidátkam, najmä k ich predošlým pracovným aktivitám, spolu s portálom Aktuality.sk sme sa snažili získať od nich reakcie. Podarilo sa to u jednej z kandidátok, druhá odpovede pre pracovnú zaneprázdnenosť prisľúbila budúci týždeň, teda po voľbe.

Katarína Hatráková

Tesne pred prvým hlasovaním v parlamente priniesol denník Hospodárske noviny informáciu, že sa počas poslaneckého prieskumu mala Hatráková na trenčianskom úrade práce oboznámiť aj s citlivými informáciami o prípade, ktorý v minulosti riešila ako psychologička.

Úrady práce v sporoch o deti vystupujú ako akýsi advokát detí. Zisťujú ich najlepší záujem a majú ho hájiť aj voči rodičom.

Poslankyňa odmietla, že by na úrade nahliadala do spisu. Pripustila ale, že sa na prípad pýtala.  Za konflikt záujmov to nepovažuje. „Sú stovky, podľa mňa tisíce prípadov ľudí, ktorí trpia systémom sociálne-právnej ochrany detí. A ja som sa stretla so stovkami z nich. Či už na ústredí práce, na úrade ochrancu verejných práv, stretla som sa s nimi ako psychológ. Nevidím v tom žiadny problém, pre ktorý by som to ako poslanec nemohla konzultovať ďalej,” reagovala pred týždňom Hatráková

Správa ničím neprekvapila

V tieto dni má závery svojho prieskumu predstaviť parlamentnému výboru. Na otázky Nadácie, prečo si vybrala práve konkrétne úrady pre prieskum, čo sú najzávažnejšie zistenia a aké opatrenia chce iniciovať, neodpovedala.

Tiež sme sa poslankyne pýtali, či sa napríklad pri najvypuklejších kauzách s detskými domovmi, právnikmi z oblasti sporov o deti a ďalšími, ktoré doteraz riešila, obrátila na políciu a prokuratúru.

„Žiaľ pre moju zaneprázdnenosť sa k odpovedi na tieto otázky dostanem najskôr až budúci týždeň,“ poslala stručnú reakciu.

Šéf sociálneho výboru Národnej rady Vladimír Ledecký už súhrn z prieskumu má. „Závery mi prídu dosť všeobecné, nové zistenia tam veľmi nevidím. Očakával som pritom, že správa bude obsahovať aj konkrétne návrhy opatrení, ktoré by sme následne mohli presadzovať v parlamente.“

Hlasovala za seba

Od poslankyne sme sa cez otázky nedozvedeli sme sa teda ani to, či nevidí problém v tom, že pri prvej voľbe hlasovala ako poslankyňa sama za seba. Bola jedinou poslankyňou zo siedmich kandidátov. Zvyšní právo hlasovania nemali.

Pre Denník N, ktorý sa téme tiež venoval, uviedla, že to „umožňuje rokovací poriadok a nepovažujem to za možnosť, ktorá je neférová.“

Keď sa pred 20-timi rokmi aj vďaka vlastnému hlasu v Súdnej rade mal stať Štefan Harabin šéfom Najvyššieho súdu, Ústavný súd voľbu zrušil aj s argumentom, že „boli porušené rovnaké podmienky prístupu k verejnej funkcii“.

Kritika pre obmedzenie návrhov

Ústavný súd tiež skonštatoval v tomto prípade, že Súdna rada „obmedzila“ šťažovateľa, ale aj ostatných potenciálnych kandidátov v uchádzaní o funkciu tým, že kandidátov mohol navrhnúť len člen Súdnej rady. Tiež spomenul zvýhodnenie pri „vplývaní na voličov“ kandidátom zo Súdnej rady oproti jeho protikandidátovi.

Aj voľba komisára pre deti je nastavená v súčasnosti tak, že kandidátov môžu navrhnúť len poslanci Národnej rady. Následne oni hlasovaním volia komisára.

Anna Niku

Pri prvej voľbe v Národnej rade za ňu zahlasovali okrem poslancov Sme rodina aj opoziční poslanci za stranu Hlas-SD a Smer-SD. Niku odmieta, že by absolvovala pred hlasovaním rokovania na úrovni politických strán. Dodala ale, že „absolvovala niekoľko málo stretnutí s konkrétnymi poslancami a poslankyňami, ktorí mali záujem položiť mi konkrétne otázky.“

Meno Niku nie je neznáme ale ani v biznis sfére. Hlavne na prelome milénií figurovalo vo vyše desiatke firiem. Z väčšiny z nich sa však advokátka stiahla pred zhruba 15 rokmi. Mnohé odvtedy zanikli.

Zrejme najväčšiu pozornosť púta akciovka z oblasti farmaceutických výrobkov OTC Pharma z Piešťan. Firma vznikla v roku 1995 a zanikla koncom roka 2006. Advokátka v nej pôsobila celú dobu v predstavenstve. V rovnakom čase s ňou v predstavenstve figuroval Milan Belica, niekoľkonásobný župan Nitrianskeho kraja za stranu Smer.

Výpis z obchodného registra

V dozornej rade zas hospodárenie firmy kontroloval Zoroslav Kollár. Podnikateľ a konkurzný právnik čelil donedávna obvineniu v súvislosti s podplácaním. Jeho obvinenie zrušila v lete Generálna prokuratúra známym paragrafom 363.

Ľudí z vedenia nepozná

Niku na margo tejto spoločnosti tvrdí, že „nebola aktívnou členkou predstavenstva“, keďže spoločnosť pôsobila v Piešťanoch a jej pracovným pôsobiskom bolo hlavné mesto. Pre portál Aktuality.sk, ktorý podrobnejšie rozobral jej biznisové pôsobenie, dodala, že sa zasadnutiach predstavenstva sa nezúčastňovala. S Belicom preto nemala osobný ani podnikateľský vzťah a je tomu tak doteraz.

Tiež nepozná osobne Zoroslava Kollára a nespolupracovala s ním ani ako advokátka.

Podľa zistení Aktuality.sk, sa meno Niku pred rokmi spomínalo aj pri Správe o procese privatizácie SPP, ktorá je zverejnená na webe Národnej rady.  Jej advokátska kancelária pripravovala právne podklady v tejto veci pre ministerstvo hospodárstva.

Čo sa týka jej obchodných aktivít spred rokov, tvrdí, že sa vždy špecializovala na právne služby v rodinnoprávnej agende. Ak vystupovala v nejakých firmách, bola podľa vlastných slov oslovená z titulu právnického vzdelania.

Na otázku, kto boli jej hlavní biznis partneri, odpovedať nemôže, keďže je povinná zachovávať mlčanlivosť voči svojim klientom.

Článok vyšiel v spolupráci s portálom Aktuality.sk


08. 12. 2021
Xénia Makarová

Xénia Makarová