Lex atentát ohrozuje základné piliere demokracie
Nadácia Zastavme korupciu varuje, že niektoré zmeny v takzvanom “lex atentát” výrazne zasahujú do ústavného práva zhromažďovať sa a budú sa dať ľahko zneužiť. Zakázať by sa dal takmer akýkoľvek protest.
Nadácia upozorňuje, že podľa zákona bude môcť obec zakázať zhromaždenie, ak “z miesta konania zhromaždenia alebo iných oznámených skutočností plynie dôvodná obava, že konaním zhromaždenia dôjde k zásahu do základného práva na súkromie alebo k zásahu do pokojného užívania obydlia viacerých osôb”.
Podľa Ľubomíra Daňka z Nadácie ide o veľmi vágne ustanovenie, ktoré sa dá ľahko zneužiť. Zakázať sa bude dať takmer akékoľvek zhromaždenie. Upozorňuje, že ani samotná vláda v dôvodovej správe bližšie toto ustanovenie nevysvetľuje.
“Na zakázanie zhromaždenia stačí, ak sa tri osoby, ktoré bývajú napríklad v blízkosti Námestia SNP v Bratislave, dohodnú a budú namietať že podujatie, ktoré sa tam má konať, zasahuje do ich práva na pokojné užívanie obydlia,” vysvetľuje Daňko s tým, že to môže platiť pre akékoľvek miesto na Slovensku, vrátane konania jarmokov či koncertov. Nadácia navrhuje toto ustanovenie zo zákona úplne vypustiť.
Opäť nekvalitne a narýchlo
“Vláda opäť presadzuje zmeny v skrátenom konaní, čo sa odráža na jej kvalite. Navrhované priestupky sú napísané nekvalitne a nepremyslene,” hovorí Daňko
Ako príklad uvádza, že ak niekomu úplne zabránite vo výkone zhromažďovacieho práva môžete podľa návrhu dostať pokutu maximálne 165 eur. No ak niekomu len bránite v účasti vo výkone zhromažďovacieho práva, no ten sa nakoniec tohto zhromaždenia zúčastní, môžete dostať pokutu až 1650 eur. “Nemalo by to byt opačne pani predkladatelia? Predsa závažnejšie konanie je, ak niekomu úplne zabránite vo výkone zhromažďovacieho práva, a preto by tam mala byť vyššia sankcia, ako keď niekomu len neúspešne bránite v zhromažďovacom práve,” zamýšľa sa Daňko.
Zákon tiež zavádza, že v okruhu 50 metrov od vymenovaných objektov sa nebude možné zhromažďovať. Pri niektorých objektoch je táto vzdialenosť krátka. Napriklad pri prezidentskom paláci by to v praxi znamenalo, že na Hodžovom námestí už nebude možné protestovať. Rovnako to môže platiť aj pri úrade vlády.
Väzenie za nezaplatenú pokutu
Nadácia ďalej upozorňuje, že zákon ide kriminalizovať tých, ktorí bez vážneho dôvodu nezaplatia pokutu alebo obdobnú sankciu. Po novom sa takáto osoba dopustí trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky.
Nadácia upozorňuje, že štát chce voči ľuďom, ktorí nezaplatia pokutu postupovať prísnejšie ako proti daňovým špekulantom. “Paradoxne, ak dodatočne zaplatíte daňový nedoplatok stíhaní nebudete, no ak oneskorene zaplatíte pokutu, stíhaní budete naďalej. Ak takéto konanie má byť trestným činom, je na mieste uvažovať o účinnej ľútosti, ako je to napríklad pri daňových trestných činoch,” uviedol Ľubomír Daňko.