Ministerstvo roky uzatváralo chybné zmluvy. Kaliňák problém nafúkol.
Ľubomír Daňko, Martin Suchý
Nadácia Zastavme korupciu dostala koncom roka podnet upozorňujúci na údajnú pochybnú zmluvu. Autor sa podpísal ako „rozhorčený občan“. Skôr ako Nadácia podnet stihla prešetriť, prihlásil sa k nemu Erik Kaliňák. Vo svojom videu tvrdí, že bývalý minister školstva Branislav Gröhling v zmluve prihral známemu peniaze a že to celé schválil Denník N aj samotná Nadácia.
Nadácia sa na prípad pozrela a zistila, že ministerstvo skutočne pochybilo. Kaliňák však vo svojom videu viac krát zavádzal. Nepotvrdila sa informácia o rodinnom prepojení zmluvnej strany s členom SaS. Pravdou nie je ani údajná vzniknutá škoda. Ministerstvu neeviduje žiadnu pokutu. A Kaliňák tiež zamlčal, že rovnakú chybu spravili ministerstvá aj za vlády Smeru.
Ministerstvo skutočne pochybilo
Kritizovanú zmluvu o združení finančných prostriedkov uzavrel rezort školstva pod Gröhlingovým vedením s Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií, (KInIT), pričom príspevok ministerstva bol 300-tisíc eur. Kempelenov inštitút neprispel nič.
Ministerstvo školstva pri tejto zmluve skutočne porušilo viaceré ustanovenia zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, čo konštatuje aj vládny audit z apríla 2024. Najzávažnejšie porušenie sa týka nedodržania predpisu, ktorý hovorí, že ministerstvo je povinné dohodnúť v takejto zmluve rozdelenie majetku, ktorý spoločne so zmluvnou stranou vytvoria. Toto rozdelenie by malo zodpovedať výške nimi vložených prostriedkov.
Inak povedané, ak ministerstvo pri uzatvorení zmluvy poskytlo 100 percent finančných zdrojov, tak v zmluve bolo potrebné dohodnúť, že majetok získaný spoločnou činnosťou bude tiež v plnej miere vlastniť ministerstvo. Pokiaľ by ministerstvo a Kempelenov inštitút prispeli rovnakou sumou, tak aj pripadny získaný spoločný majetok by sa mal deliť na polovicu.
Vládny audit však zistil, že pri uzatváraní zmluvy toto ustanovenie nebolo dodržané. Majetok bude podľa nej vo vlastníctve oboch strán. Po správnosti malo byť v zmluve dohodnuté, že majetok bude vo výlučnom vlastníctve ministerstva.
Systémový problém
Podľa zistení Úradu vlády aj Nadácie Zastavme korupciu nešlo o jediné takéto zlyhanie. Vládny audit konštatoval, že išlo o systémové pochybenia. Ministerstvo postupovalo rovnako aj pri 2 zmluvách s Univerzitou Komenského, či pri zmluvách so Slovenskou organizáciu pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) a Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET).
Ministerstvo školstva pod vedením Tomáša Druckera (Hlas-SD) uviedlo, že všetky nedostatky boli systémového charakteru s rôznou mierou závažnosti, pričom ku každému nedostatku boli Úradom vládneho auditu navrhnuté odporúčania na nápravu. Ministerstvo tieto odporúčania dôkladne zvážilo a prijalo účinné opatrenia plne v zmysle odporúčaní k nedostatkom uvedeným v Správe z vládneho auditu. Rovnako ministerstvo uviedlo, že bude evidovať majetok získaný spoločnou činnosťou vo výške vložených prostriedkov ministerstvom v majetku ministerstva.
Zmluvu z éry Smeru si Kaliňák nevšimol
Nadácia Zastavme korupciu z registra zmlúv zistila, že takéto pochybenia nastali aj pri iných zmluvách, ktoré neboli predmetom kontroly. V roku 2017 za vlády Smeru, ministerstvo kultúry a ministerstvo školstva poskytli Slovenskej akadémii vied (SAV) po 375 tisíc eur. Táto zmluva rovnako, ako tá kritizovaná Kaliňákom neobsahovala rozdelenie podielov na spoločnom majetku.
Kaliňáka spochybnil aj minister Drucker
Erik Kaliňák vo videu konštatuje, že zmluvou vznikla škoda a ministerstvu hrozí 500-tisícová pokuta. Nadácia sa na tieto informácie pýtala ministra Druckera. Ani jednu z nich však nepotvrdil: “Výsledky vládneho auditu neidentifikovali porušenie finančnej disciplíny. MŠVVaM SR neeviduje spôsobenie majetkovej ujmy, resp. škody”.
Rovnako ministerstvo v súvislosti s uvedenou Správou z vládneho auditu neevidovalo a ani neeviduje konanie o udelení pokuty.