Nový šéf prokuratúry by sa mal vysporiadať s rodinkárstvom a závadovými osobami
Víta zvolenie nového generálneho prokurátora a držíme mu palce!
Čaká ho ťažká úloha. Prinavrátiť inštitúcii vážnosť a dobré meno.
Zvolený generálny prokurátor Maroš Žilinka má dostatok skúseností, aby neľahkú situáciu zvládol. Bol zvolený podľa nových pravidiel, súčasťou ktorých bolo aj niekoľko hodinové vypočutie v parlamente. Vypočúvanie hodnotíme kladne, sme však sklamaní, že nový spôsob výberu veľkú váhu pri rozhodovaní poslancov nemal a prevážili opäť politické dohody.
“Maroš Žilinka pri verejnom vypočutí vysvetľoval vzťah s lobistom Michalom Gučíkom a ako dôležité hodnotím aj otázky, ktoré dostal na údajné politické dohody s Róbertom Kaliňákom,” hovorí Marianna Leontiev, naša spolupracujúca advokátka.
Nový generálny prokurátor by mal čo najskôr vysporiadať so závadovými osobami v radoch prokurátorov. Na samotnej Generálnej prokuratúre totiž stále pôsobia ľudia, ktorí si napríklad dopisovali s väzobne stíhaným Marianom Kočnerom. Na jej očistu je potrebný personálny audit a opätovné otvorenie a prešetrenie káuz vysokopostavených osôb z minulosti, ale aj v radoch ostatných prokurátorov. Na prokuratúre by sa mal zmeniť systém výberových konaní, aby boli otvorené iným právnickým profesiám a zamedzilo sa rodinkárstvu. O vedúce miesta by sa malo súťažiť.
“Na pozície krajských a okresných prokurátorov sa v minulosti hlásil jeden, nanajvýš dvaja kandidáti, lebo bolo dopredu jasné, kto uspeje. Niektorí vedúci sú zabetónovaní roky a nenastala žiadna generačná obmena,” uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková.
Opätovne by sa mali nastaviť mechanizmy, ktoré zabránia neprimeranému zasahovaniu do práce prokuratúra zhora. Posilniť by sa mala procesná samostatnosť prokurátora. V súvislosti s podozreniami z korupcie, ktoré v súčasnosti prešetruje polícia u špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, Nadácia pripomína aj potrebu lepšej kontroly. “Ide najmä o sfunkčnenie systému kontroly činnosti a disciplinárnych konaní vedúcich prokurátorov. Dôležitá je aj kontrola majetkových priznaní a zlepšenie ich výpovednej hodnoty, najmä majetku v užívaní. í“ dodala Marianna Leontiev, advokátka spolupracujúca s Nadáciou.
Veríme, že dôjde k lepšiemu zverejňovaniu informácií a komunikácie navonok, napríklad cez verejné odôvodňovanie rozhodnutí. Zvážiť by sa tiež malo elektronické prideľovanie spisov, ako je to na súdoch a dôležitá je tiež lepšia metodika a zjednotenie rozhodovacej praxe. Aby sa nestalo to, čo nedávno, keď zastupujúca generálna prokurátorka Viera Kováčiková zamietla sťažnosť obvineného Kajetána K. a v tej istej veci pustil vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik inú osobu – Mariána G., pričom mu zrušil obvinenie. Verejnosti ani jeden z nich nevysvetlil, prečo vyhodnotili dôkazy odlišne.