Xénia Makarová
15. 05. 2024

Šetrenie u daniarov: Noví funkcionári a IT zhltnú 15-miliónovú rezervu

IT zákazky na FS sú už akousi slovenskou baladou s tragickým koncom. Predražené nákupy IT, ktoré často ani poriadne nefungovali, sú podstatou obrovskej kauzy Mýtnik. Jej viaceré časti pojednáva Špecializovaný trestný súd, figurujú v nich bývalí top funkcionári, vplyvní podnikatelia ako Brhelovci či Miroslav Výboh a padli už aj prvé odsudzujúce verdikty.

Aktuálne sa IT u daniarov opäť skloňuje s negatívnym podtónom. Nový šéf daniarov Jozef Kiss upozornil na kritický stav IT. Podľa neho hrozí, že kvôli tomu Slovensko nebude vedieť efektívne vyberať dane, napríklad spotrebné a príde o 800-miliónov eur. Odvrátiť to chce pokračovaním v predošlých zákazkách a kvôli časovej tiesni chce FS využiť aj menej transparentné verejné obstarávanie. Takzvané priame rokovacie konanie. Na „opravu“ IT chce FS minúť 15-miliónovú rezervu, ktorú mu zanechalo predošlé vedenie.

Predošlý manažment daniarov pod taktovkou Jiřího Žežulku s kritikou nesúhlasí a naopak tvrdí, že v IT upratali za tri roky predražené a zlé zákazky. Vysporiadali aj vlastnícke práva k polovici z 30 kľúčových systémov. Sami s priškrtenými systémami nemali niekoľko rokov vážnejší problém pri výbere daní, aj tých spotrebných.

Len napríklad firme Allexis z kauzy Mýtnik pred príchodom Žežulku FS platila za viacero systémov zhruba 500-tisíc eur mesačne. Počas jeho pôsobenia túto sumu znížili o 400-tisíc eur, čím ročne ušetrili len s touto firmou približne 5 miliónov.

Zároveň sa predošlému vedeniu FS aj vďaka efektívnemu využívaniu IT systémov a analytiky podarilo celkovo dostať podiel daňových únikov na historicky najnižšie úrovne.

Odborníkov presvedčilo predošlé vedenie

K Žežulkovej verzii a jeho prístupu k IT sa prikláňa aj Ľubor Illek z neziskovej organizácie Slovensko.Digital. Organizácia sa zameriava na hodnotenie ako aj pomoc so štátnym IT „Predošlé vedenie finančnej správy u nás vzbudilo vysokú mieru dôvery, keď sa snažili ušetriť a stransparentniť IT zmluvy. Uvítali sme aj ich snahu vysporiadať majetkové práva k systémom,“ tvrdí Illek. Aktuálne slová nového vedenia FS zatiaľ podľa Illeka skôr vzbudzujú pochybnosti, či sa FS rozhodla pre najefektívnejšie riešenie.

Bývalé vedenie FS (vpravo) na zmenách, ktoré mali priniesť väčšiu transparentnosť spolupracovalo aj s Nadáciou Zastavme korupciu. Nové (vľavo) jej nesprístupní ani dáta.

Namiesto analýzy odkázali na slovník slovenského jazyka

Z akých podkladov vychádza FS pri zmene postupu, sa pritom Nadácia nedozvedela. Keď si cez infožiadosť pýtala analýzu, na ktorú sa pri jednom z kľúčových systémov eKasa odvoláva samotná FS, odkázali daniari Nadáciu na Krátky slovník slovenského jazyka. Kde slovo „analýza“ znamená rozbor, syntézu…

Čo ale známe je, že ako prioritu označilo FS aktuálne aj kyberbezpečnosť. Tá má tiež u daniarov veľmi šedú históriu. Starší projekt kybernetickej bezpečnosti, na ktorý chce nové vedenie s Kissom nadviazať, sa totiž spája s raziou NAKA aj vysokou korekciou, teda pokutou od Európskej únie. Dôvodom boli pochybenia okolo férového obstarania zákazky na IT od firmy Alison Slovakia.

Predošlé vedenie daniarov tiež otvorene v súvislosti s touto zákazkou hovorilo, že projekt bol zbytočne nafúknutý. Teda že navrhnuté počty bezpečnostných prvkov, napríklad zabezpečených počítačov, FS reálne nepotrebovala a ani by nevyužila. Išlo o násobky potrebných počtov.

Kto je nový prezident FS

Kiss prevzal vedenie FS po Žežulkovi náhle, v polovici decembra. Skúsenosti z výberom daní a ciel nemal, predtým riadil štátnu agroagentúru, ktorá rozdeľuje dotácie farmárom. Agentúra čelí posledné mesiace kritike pre pomalé rozdeľovanie takzvaných priamych platieb. O tie si žiadajú farmári za obhospodarovanie pôdy.

Kiss z jej čela odišiel náhle vlani v novembri pre obavy o bezpečnosť svojej rodiny kvôli jeho práci. Pričom tesne predtým spolu s novými ministrom pôdohospodárstva pred médiami hovorili o pokračovaní Kissa v čele agroagentúry.

Situácia sa zo dňa na deň zmenila a Kiss šiel riadiť štátne Letové prevádzkové služby, ktoré dohliadajú nad leteckým priestorom a generujú každoročne niekoľko desaťmiliónové tržby. Podnik spadajúci pod ministra dopravy je verejnosti známy hlavne štedrými odmenami pre svojich manažérov ako aj ich rýchlou výmenou.

Aj Kiss v podniku vydržal len pár týždňov a už od polovice decembra smeroval do čela colníkov a daniarov. Relatívne rýchlo po príchode vymenil viacerých kľúčových ľudí vo vedení správy, napríklad šéfa vnútornej inšpekcie či riaditeľa kriminálneho úradu, známeho pod skratkou KÚFS. No výmeny zasiahli aj šéfov a zástupcov na regionálnych pracoviskách a podľa informácií Nadácie pokračujú v týchto dňoch.

Výsledkom je situácia podobná dianiu v polícii – skúsení kriminalisti či kontrolóri boli z vyšších pozícií odvolaní a boli im ponúknuté miesta rádových pracovníkov. Kde nebudú mať aj vzhľadom na hodnotu preverovaných transakcií možnosť vrátiť štátu svoje dlhoročné skúsenosti a investíciu do ich vzdelania. Najskôr nahradil Krajmera, potom šéfa KÚFS. Od marca elitných daňových kriminalistov riadil Martin Fritz. Pritom bol do služobného pomeru na FS prijatý len dva týždne predtým.

Predošlý prezident Žežulka zaviedol pre vysoké funkcie a nových funkcionárov povinné preverenie cez polygraf. Teda vyšetrenie pravdovravnosti. Informáciu, či ním prešiel aj Fritz, FS Nadácii na infožiadosť nesprístupnila. Ale uviedla, že interné smernice v tejto oblasti tiež od marca zmenili.

Fritz v minulosti šéfoval protikorupčnej časti NAKA potom, čo z jej čela v apríli 2018 odišiel Jozef Krajmer. Urobil tak po kritike, že bol na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom Krajmer bol zároveň cez manželku prepojený na nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Fritz bol predtým Krajmerovým zástupcom. Od polovice mája podľa informácií Nadácie už Fritz na FS nepracuje.

Z nitrianskeho prostredia prišlo ale pod novým vedením FS do jej čela viacero mien. Aktuálny viceprezident FS Bruno Patúš viedol do minulého roka nitriansky daňový úrad. V minulosti tiež pôsobil v riadiacich pozíciách vo viacerých štátnych podnikoch.

Nitky na rovnaký región treba hľadať aj u terajšej šéfky kancelárie prezidenta FS Juliany Kiacovej. Krátko po príchode Kissa dočasne viedla KÚFS, následne ju na poste vymenil už spomínaný Fritz a ona krátko pôsobila ako námestníčka u kriminalistov. Od mája šéfuje kancelárii Kissa.

Namiesto škrtov ďalší námestník

To ale zďaleka nie sú jediné zmeny na KÚFS. Aj keď premiér Fico hovorí o škrtaní zamestnancov štátu, v tomto prípade sa počet funkcionárov ešte rozšíril. Od marca sa počet námestníkov u kriminalistov po organizačnej zmene zvýšil z dvoch na troch. Keď sa Nadácia spýtala na podrobnosti v polovici apríla, tak z 3 miest jedno ešte obsadené nebolo a zvyšní dvaja námestníci boli len „poverení výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie“.

Po Kissovom nástupe sa postupne vymenili takmer všetky kľúčové posty v najvyššom vedení FS. Vrátane šéfa colníkov. Staronovým šéfom sa stal Milan Jurčina. Na rovnakom poste už raz bol, a to v čase kauzy colných podvodov s dovozom lacného textilu z Číny. Aj kvôli tejto kauze odišiel na jeseň 2018 z vedenia daniarov František Imrecze, Jurčina skončil v čele colníkov na konci rovnakého roka.

Dianie na finančnej správe sa Nadácia monitoruje podrobne už roky. Je pre štátnu kasu a výber daní a ciel kľúčové, aby v jej čele stáli nezávislí odborníci. Pretože inak hrozí návrat depehačkárov typu Bašternák a káuz ako bol dovoz čínskeho textilu, pri ktorých štátna kasa prišla o milióny eur. Tie mohli byť využité pre zdravotníctvo či školstvo.


15. 05. 2024

Xénia Makarová