V Slovenskom národnom múzeu pracuje osoba, ktorá riadila firmu založenú mafiánom Vadalom
Ľubomír Daňko, Martin Suchý, Xénia Makarová
Rezort kultúry ani riaditeľ múzea Anton Bittner na otázky k novej posile neodpovedajú.
V rezorte kultúry od nástupu vlády dochádza k čistkám, kedy dlhoročných odborníkov nahrádzajú pochybné nominácie. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že projektovou manažérkou v Slovenskom národnom múzeu sa v októbri stala Aneta Büdiová.
Aj keď v oblasti kultúry nikdy nepôsobila, podľa informácií Nadácie by ako vyštudovaná manažérka mala mať na starosti projekty ako Múzeum Národného obrodenia, rekonštrukciu Múzea slovenskej dediny v Martine či plán centralizácie depozitárov. Dohliadať by mala tiež na obnovu Krásnej Hôrky, ktorú spolu s Kaštieľom Betliar ponovom riadi Andrea Predajňová.
Zaujímavá je ale aj jej podnikateľská minulosť. V júni 2012 sa stala konateľkou eseročky SPV ĽADOVO 3, ktorej zakladateľom bol taliansky mafián Antonio Vadala. Táto firma zbohatla na dotáciách na fotovoltaické panely za tretej Ficovej vlády. Vadala, ktorý ju zakladal zároveň podnikal v agrosektore na východe Slovenska a mal väzby na Smer cez bývalú poradkyňu premiéra Roberta Fica Máriu Troškovú, upozorňuje denník Korzár.
Spolu s Vadalom firmu zakladal v lete 2010 aj Seat Aličauši, macedónec albánskeho pôvodu, o ktorého sa kvôli daňovým karuselovým podvodom zaujímala NAKA.
Nadácia sa pýtala Büdiovej na jej minulosť aj pôsobenie v SNM, vyjadrila sa len k jej podnikateľskej minulosti: “pána Vadalu nepoznám, nemala som a nemám s ním žiadne väzby. Konateľkou spoločnosti SPV Ľadovo 3 s.r.o som sa stala v júni 2012 do funkcie ma menovala spoločnosť ALPINE ENERGY LLC. Ktorá odkúpila túto spoločnosť od bývalých majiteľov už ako 3 majiteľ v poradí po pánovi Vadalovi.” K absencii skúseností z oblasti kultúry sa Büdiová nevyjadrila.
Dočasný riaditeľ múzea Anton Bittner Nadácii odpovedal, že Büdiovú si vybral bez konkurzu, potvrdil, že v kultúre nepracovala, postačuje mu jej skúsenosť s projektovým manažmentom. Na otázky o jej podnikateľskej minulosti neodpovedal. Rovnako nepotvrdil, či má mať okrem Múzea Národného obrodenia na starosti aj ostatné spomínané projekty.
Büdiová je ďalším príkladom obsadzovania pozícií v rezorte kultúry. Ministerstvo pri nich ustupuje od výberových konaní, pričom predchodcovia Martiny Šimkovičovej ich robili aj na pozície, kde to zákon nevyžadoval.
Súčasné vedenie namiesto toho uprednostňuje do vedúcich pozícií priame nominácie. Často bez predošlých príslušných skúseností z oblasti kultúry a predstavenia vízie riadenia. Navyše, ako zistila Nadácia, podklady o podriadených inštitúciách ako aj ich situácii nemá ani samotný rezort.
Od hokeja k najcennejším múzejným zbierkam
Aneta Büdiová v minulosti pôsobila v oblasti športu, konkrétne sa od roku 2009 pohybovala v oblasti hokeja. V lete 2020 sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov. Do povedomia fanúšikov v metropole východu sa dostala predovšetkým ako riaditeľka organizačného výboru hokejových majstrovstiev sveta (MS) 2019 pre Košice. Ako marketingová manažérka pôsobila v organizačnom výbore pre košickú časť hokejového šampionátu v roku 2011.
Rezort kultúry nehovoril pravdu, nemá analýzy ani dôkazy k odvolaniu bývalých manažérov
Keď ministerstvo v lete hromadne odvolávalo šéfov svojich podriadených organizácií, odkazovalo sa na audity a analýzy. Žiadne analýzy ani podklady, ktorými by ich odvolanie podložilo, však ministerstvo v tom čase nemalo. Vyplýva to z odpovede na infožiadosť, ktorú podala Nadácia. Rezort na viaceré otázky, akými analýzami a podkladmi disponuje, najskôr reagoval vyhýbavo a argumentom ochranou osobných údajov. Nadácia sa s touto odpoveďou neuspokojila a podala odvolanie, ktoré riešila už priamo ministerka kultúry. Tá zrušila predošlú odpoveď svojho rezortu a ten nakoniec Nadácii poslal podrobnejšie odpovede, v ktorých pripustilo, že takéto dokumenty nemá.
Žiadne analýzy, žiadne postihy
Napríklad, keď zamestnanci ministerstva odvolali z funkcie šéfku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú, odôvodnili to „neakceptovateľným postupom pri rekonštrukcii budovy SNG”. Na otázku o zaslanie podkladov k tejto kritike rezort odpovedal, že “rezort takouto dokumentáciou nedisponuje”.
Podobne rezort odpovedal aj na otázku, či môže Nadácii zaslať analýzy, audity alebo iné dokumenty, na základe ktorých odvolal ďalších riaditeľov a generálnych riaditeľov. “Ministerstvo kultúry takouto dokumentáciou nedisponuje,” znela oficiálna odpoveď.
Na otázku, či podalo ministerstvo nejaký podnet na prešetrenie alebo kontrolu v prípade odvolania šéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku, pri ktorého odvolaní argumentovalo okrem iného aj „závažnými pochybeniami“ prišla zamietavá odpoveď: “ministerstvo neiniciovalo podnet na OČTK alebo kontrolné orgány”.
Na základe čoho teda ministerstvo kritizovalo a odvolávalo predošlých manažérov svojich podriadených inštitúcií, jasné nie je. Ale čo jasné je, že to neboli žiadne relevantné audity či finančné analýzy o hospodárení divadiel, múzeí či galérií.
V deň publikovania tohto článku ministerka Martina Šimkovičová vystúpila na tlačovej konferencii, kde informovala o výsledkoch auditu v Slovenskej národnej galérii, ktorý mal byť realizovaný od 18. júla do 8. novembra. Odpoveď z ministerstva o neexistencii predmetného auditu Nadácii prišla 21. novembra, teda 13 dní po ukončení dnes prezentovaného auditu.
Ako mohla ministerka aj “vykonávať neodkladné úkony” v SND?
Nezodpovedanou ostáva aj otázka, na základe akého právneho predpisu postupovala ministerka Martina Šimkovičová, keď počas augusta riešila aj niektoré manažérske kroky v Slovenskom národnom divadle (SND).
Ministerka totiž začiatkom augusta odvolala predošlého šéfa SND Mateja Drličku tak, že ten nestihol nikoho poveriť svojím zastupovaním a o dočasnom šéfovi divadla až do 21. augusta nerozhodlo ani ministerstvo. Preto sa zástupcovia divadla obrátili na ministerstvo so žiadosťou o usmernenie, ako majú postupovať, keďže sa blížil termín výplat, ktoré ale nemal kto podpísať.
Zároveň upozornilo, že “nemá vedomosť o existencii právneho predpisu, ktorý by ministerke zastupovanie tejto funkcie umožňoval”, čo vyplynulo z právnej analýzy spracovanej pre SND. S týmto názorom sa stotožnilo aj viacero právnikov, ktorých sa pýtala Nadácia.
V reakcii na tieto otázky rezort cez infožiadosť odpovedal, že ministerka v čase od 6. do 27. augusta “nepoverila vedením SND žiadnu osobu, pričom v tomto období nevykonávala ani funkciu zastupujúceho štatutárneho orgánu SND. Ministerka v sledovanom období vykonávala len neodkladné úkony smerujúce k zabezpečeniu riadneho chodu SND”.
Na základe akého právneho predpisu mohla ministerka vykonávať “len neodkladné úkony” v SND, jasné nie je. Odpoveď na to nedala zatial ani prokuratúra, na ktorú sa s podnetom a preverením zákonnosti postupu ministerky obrátila Nadácia v septembri.
Prokuratúra neskôr Nadácii odpoveda, že v tejto oblasti nema kompetenciu toto preverovať.