Xénia Makarová
20. 03. 2024

Bombastické odhalenia mu väčšinou nevyšli. Kto je Igor Matovič a čo o ňom vypovedá jeho podnikanie

Xénia Makarová, Zuzana Petková

Prehľad káuz a (ne)majetkov prezidentského kandidáta Igora Matoviča.

Nadácia Zastavme korupciu pred prezidentskými voľbami pripravila sériu textov o štyroch preferenčne najsilnejších kandidátoch. V profiloch zhrnula medializované kauzy z minulosti ako aj majetky jednotlivých kandidátov. Štvrtý profil je o Igorovi Matovičovi.

Bombastickou kauzou, ktorú napokon nepreukázal, odštartoval v roku 2010 vtedy neznámy poslanec Igor Matovič svoju politickú kariéru. Tento štýl politiky ho vyniesol až do premiérskeho kresla a aktuálne kandiduje do toho prezidentského.

“Kamarát ma pozval na kávu a ponúkol mi 20 miliónov eur,” tvrdil Matovič pred 14 rokmi. Verejnosť ho takmer nepoznala, do parlamentu sa dostal s tromi ďalšími poslancami z Obyčajných ľudí z posledných miest kandidátky SaS. Úplatok im mali podľa Matoviča núkať za to, že položia vládu. Škandál napokon utíchol, Matovič polícii žiadneho korupčníka neodhalil.

Rozruch vyvolal o niekoľko rokov neskôr, keď vystúpil s tvrdením, že predseda Smeru Robert Fico má na účtoch v Belize stámilióny eur. Ani tu však nemal dôkazy. “Zo zadovážených dokumentov priamo z Belize a výpovedí, sa vylúčili skutočnosti o účtoch uvádzané Igorom Matovičom a tiež nebola zistená žiadna súvislosť s písomným materiálom, ktorý predložil,” povedal vtedy o vyšetrovaní policajný hovorca.

Aj aktuálne v prezidentskej kampani Matovič v rozhovore pre Televíziu Markíza naznačil, že médiá môžu disponovať nejakými zaujímavými informáciami v súvislosti s kandidátmi. Priamej odpovedi na otázku, či vie podrobnosti a či ich prípadne zverejní sám, sa vyhol.

Terčom kampane

Matovič mal sám problém, ktorý musel zverejňovať v súvislosti so svojou podnikateľskou minulosťou. V roku 2008 predal svoju úspešnú živnosť zamestnancovi. Predaj sa mal udiať len deň predtým, čo sa u Matoviča ohlásili daňoví kontrolóri. Daniarom potom nový vlastník tvrdil, že im nevie poskytnúť dokumenty ku kontrole, pretože sa ich zbavil.

Účtovníctvo sa nakoniec po rokoch predsa len našlo. Polícii ho za sprievodu novinárov z povaly rodinného domu odovzdal samotný Matovič, vtedy už ako opozičný poslanec Národnej rady.

Odborníci na podnikanie takýto flagrantný prístup k účtovným podkladom považujú za jednu z najhorších vizitiek Matovičovho podnikania.

Neskôr sa ukázalo, že záujem polície a daniarov o Matoviča mohol byť aj politický. Fico a bývalý minister Robert Kaliňák boli obvinení z toho, že mali zneužívať štátne orgány na diskreditáciu politických súperov, okrem iných aj Matoviča. Obvinenie bolo zrušené generálnou prokuratúrou cez paragraf 363 Trestného poriadku.

Účtovníctvo na povale ale nebol jediný prípad, kedy sa Matovič správal ako podnikateľ neštandarne. Napríklad sa pred rokmi podľa dostupných dokumentov veľmi ponáhľal, aby si s manželkou rozdelil bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, známe pod skratkou BSM.

U živnostníkov, ktorí ručia za svoje podnikanie celým majetkom, ide o relatívne rozšírený postup. V rámci zrušenia BSM všetok majetok u Matovičovcov vrátane rodinnej firmy RegioPress pripadol manželke Pavlíne. No Matovič ešte roky firmu ako jediný konateľ riadil.

Navyše za ňu dohadoval biznis už aj po vstupe do politiky, čo zákon nedovoľuje. Vyplýva to z nahrávky medzi Matovičom a vtedajším kandidátom na prezidenta Radoslavom Procházkom. Dohadovali na nej volebnú inzerciu a otvorila sa aj téma platby bez DPH.

Manželke tiež po rozdelení pripadli všetky nehnuteľnosti a pozemky. Aj podľa posledného oficiálneho majetkového priznania Matovič nevlastní žiadnu nehnuteľnosť. No ani auto a neuvádza ani užívanie žiadnej cudzej nehnuteľnosti či vozidla. Pritom je jasné, že niekde bývať musí a autá užíva aj podľa propagačných videí, ktoré zverejňuje.

“Zákon o ochrane verejného záujmu vyžaduje, aby verejný činiteľ priznal aj užívanie majetku, ktorého hodnota užívania je vyššia ako 35-násobok minimálnej mzdy, ak ju užíva viac ako jeden kalendárny mesiac. V prípade nájmu sa počíta výška ročného nájmu. Igor Matovič neužíva cudzí majetok, ktorý by podľa zákona prekračoval zákonom určenú hranicu, preto ani užívanie domu, v ktorom býva, nemusel uviesť v majetkovom priznaní,” háji postup prezidentského kandidáta mediálny tím hnutia Slovensko.

Diplomovku písala známa

Matovič vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave.(Opravené) Matovič vyštudoval Fakultu manažmentu UK v Bratislave. Novinári upozornili, že jeho diplomová práce je kompilátom dvoch kníh. „Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal. Do počítača ju prepísala z mojich poznámok sestra môjho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dovolenky v Chorvátsku,“ tvrdil Matovič.

Záležitosť s diplomovkou musel vysvetľovať už ako premiér. Ani vo funkcii predsedu vlády sa pochybnostiam z transparentnosti. Počas pandémie Covid vymyslel Matovič celoplošné testovanie občanov a občaniek. Testy dodávala trnavská spoločnosť Eurolab Lambda. Hmotné rezervy nakupovali testy za milióny v časovej tiesni cez priame rokovacie konanie, ide o metódu, ktorá umožňuje osloviť priamo jednu firmu a uzavrieť s ňou zmluvu.

Takýto postup je však najmenej hospodárny, keďže nedochádza k súťaži, a tým aj k znižovaniu ponukových cien. Rezervy sa pokúsili osloviť viac možných uchádzačov. Spôsob, akým sa to udialo, však vyvolal pochybnosti. Rezervy totiž dali firmám na predloženie ponúk menej ako jeden pracovný deň, v piatok neskoro popoludní oslovili predchádzajúcich dodávateľov a zverejnili výzvu na webe.

Majetky a podnikanie politikov aj ich najbližšej rodiny môžeme analyzovať vďaka spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk.


20. 03. 2024

Xénia Makarová