Zastavme Korupciu
14. 11. 2024

Ako zabrániť špekulantom v samosprávach: Recept proti predraženým nákupom

Pravidlá pre nákupy štátu a municipalít sa od augusta výrazne uvoľnili. Otvára to priestor špekulantom a predraženým zákazkám. Aj v štatistikách už vidieť, že sa súťaží oveľa menej než predtým. Nadácia Zastavme korupciu pripravila vzorovú smernicu, cez ktorú možno vedenie obcí a miest zaviazať k transparentnejším zákazkám, než povoľuje zákon. Férové a efektívne nákupy zvyšujú dôveru občanov v municipality aj podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Novela zákona o verejnom obstarávaní výrazne uvoľnila od 1. augusta podmienky pre zákazky miest a obcí. Napríklad pre nákupy do 50-tisíc eur už neplatia de facto žiadne pravidlá, pre stavebnú zákazku do 800-tisíc eur stačia 3 ponuky od vopred vybraných firiem. Už sa nemusí súťažiť.

Prejavilo sa to už aj v praxi. Podľa porovnania portálu Transparex.sk klesol za 3 mesiace počet vyhlásených zákaziek o 65 %. V sume ide o pokles o takmer 20 %.

Zmeny otvárajú priestor špekulantom a predraženým nákupom. Pretože novela zároveň s uvoľnením pravidiel obmedzila kontrolu a znížila pokuty. Podľa odborníkov 3 ponuky namiesto súťaže môžu zákazku predražiť aj o 25 – 30 %. Pri väčších stavebných projektoch môže ísť aj o státisíce eur, ktoré obec či mesto mohli minúť na ďalší projekt.

,,Tieto zmeny v zákone nás stavajú pred významnú výzvu. Novela zákona priniesla výrazné zjednodušenie procesov, čo môže byť pre samosprávy prínosom, no zároveň je nevyhnutné zabezpečiť transparentnosť, efektívnosť a kontrolu, aby sa zamedzilo zneužívaniu verejných zdrojov. Naším cieľom je preto pomôcť mestám a obciam nájsť rovnováhu medzi týmito aspektmi a posilniť dôveru občanov v procesy verejného obstarávania,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Nadácia Zastavme korupciu pripravila najmä pre menšie obce VZOROVÚ SMERNICU, cez ktorú možno viac kontrolovať vedenie obce pri nákupoch. Inšpirovala sa smernicou o verejnom obstarávaní Hlavného mesta Bratislavy.

,,Obrátili sa na nás viacerí poslanci obecných zastupiteľstiev s otázkou, čo majú robiť, keď starosta bez akejkoľvek súťaže rozdáva zákazky, pričom veľakrát v takých sumách, ktoré tvoria celoročný rozpočet obec. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli

ponúknuť obciam takúto vzorovú smernicu a obmedziť tým rozhodovaciu činnosť starostu a rovnako zvýšiť jeho kontrolu,” opisuje Ľubomír Daňko z Nadácie.

,,Zákon o obciach umožňuje zastupiteľstvu obce prijať zásady hospodárenia alebo interný predpis, ktorým nastavia jasnejšie pravidlá a kontrolu starostu alebo primátora pri uzatváraní zmlúv,” hovorí Miroslav Cák, advokát z advokátskej kancelárie AGM partners.

Prečo je pre hlavné mesto dôležité získať čo najvyšší počet ponúk a prečo už dlhšie nakupuje prísnejšie, ako to umožňuje zákon, vysvetľuje Michal Garaj z Magistrátu Bratislavy: ,,To, že zákon umožňuje obstarávať aj oslovením troch záujemcov ešte neznamená, že to je aj najrozumnejší spôsob. Ak na trhu pôsobí viac kvalitných firiem, nič nám nebráni osloviť ich päť, sedem alebo viac. Nebudeme s tým mať viac práce a zvýšime svoju šancu, že na trhu nájdeme výhodnejšiu ponuku.”


14. 11. 2024

Zastavme Korupciu

Cieľom Nadácie je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Snaží sa o to zvyšovaním povedomia o korupcii, jej dopadoch a možných riešeniach, ako aj aktivizáciou širokej verejnosti v otázkach verejného záujmu. Zároveň sa venuje pomoci whistleblowerom, podpore investigatívneho žurnalizmu a presadzovaniu systémových opatrení, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.