Schránkový problém

Schránkové firmy sú jednou z posledných skrýši korupčníkov a predstavujú na Slovensku akútny problém. Obchody so „schránkami“ sú veľmi nevýhodné pre štát a daňových poplatníkov a veľmi výhodné pre ich anonymných vlastníkov. Obrovský profit majiteľov schránkových firiem navyše nie je na Slovensku zdanený.

Emisná kauza, utajený vlastník Dôvery, miliónové pôžičky Váhostavu z Belize, či karibskí obchodníci v kauze piešťanského “cétečka” sú jasným dôkazom, že schránkové firmy poskytujú záštitu korupčným praktikám a ich pôsobenie je v silnom konflikte s verejným záujmom.

Odzvoňme schránkam

Kampaň Odzvoňme schránkam využila momentum vytvorené kauzou "cétečko", vďaka ktorému sa vláda zaviazala prijať takzvaný protischránkový zákon, ktorého druhá verzia sa dostala do pripomienkového konania začiatkom marca 2015. Zákon navrhovaný Úradom pre verejné obstarávanie mal viaceré zásadné nedostatky, bez odstránenia ktorých by nemal požadovaný protischránkový účinok. Nadácia preto v spolupráci s advokátskou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c iniciovala hromadnú pripomienku, v ktorej návrhu vyčítala okrem iného to, že nie je plošný, a teda že sa nevzťahuje na všetky oblasti, v ktorých sa schránkové firmy uplatňujú.

Napriek tomu, že sa Úrad nerozhodol vyhovieť všetkým našim pozmeňovacím návrhom, podarilo sa nám do znenia zákonu zapracovať viacero podstatných zmien, vrátane výrazného posilnenia definície konečného užívateľa výhod.

Keďže presadzovanie zmien v zákonoch nekončí pri pripomienkovom konaní, snažili sme sa získať čo najširšiu podporu verejnosti pre naše návrhy a systematicky poukazovať na kauzy schránkových firiem. V druhej fáze kampane sme preto zbierali odkazy občanov pre premiéra Roberta Fica a jeho vládu, ktoré apelovali na prijatie účinného protischránkového zákona.

V rámci tejto kampani sme vytvorili aj web www.odzvonmeschrankam.sk, prostredníctvom ktorého mohla verejnosť svojím podpisom vyjadiť názor na protischránkový zákon.