Jaroslav Izák

Jaroslav Izák, politik Slovenskej národnej strany (SNS), bol od júna 2006 do augusta 2008 ministrom životného prostredia v prvej vláde Roberta Fica.

Premiér Robert Fico 23. júla 2008 prekvapujúco oznámil, že požiadal Jaroslava Izáka, aby rezignoval, lebo vraj minister SNS udelil dotácie v súlade so zákonom, ale "v rozpore s etickými pravidlami". Vtedy tomu nikto nerozumel. Pri iných členoch vlády na ich neodvolanie stačilo, keď mohol premiér povedať, že "nebol porušený zákon". Iba v prípade J. Izáka začal vyžadovať ešte aj dodržiavanie etických pravidiel. Dôvod, prečo premiér Fico použil dvojaký meter, mohol vyplynúť aj z toho, čo predchádzalo emisnej kauze.

Emisná kauza

Týždenník TREND už v júli 2008 (!) uverejnil článok reportéra Petra Marčana Ďalší minister z kola von, v ktorom o rezorte životného prostredia napísal: "Ministerstvo sa podľa informácií TRENDU malo pokúsiť priamo zobchodovať časť emisií z rezervy štátu... Celý predaj sa napokon zastavil na ministerstve hospodárstva, ktoré s návrhom nesúhlasilo." Šéfom rezortu hospodárstva bol vtedy nominant Smeru-SD Ľubomír Jahnátek. Reportér TRENDU mal už pol roka pred predajom emisných kvót informácie, ktoré sa neskôr potvrdili. V roku 2010 vyšlo najavo, že ministerstvo životného prostredia pod vedením J. Izáka už v lete 2008 veľmi usilovne hľadalo kupca pre slovenské emisné kvóty. Svedčí o tom zachovaná korešpondencia medzi Pavlom Tehlárom, vtedajším generálnym riaditeľom sekcie kvality životného prostredia, a Janou Lütken, predstaviteľkou spoločnosti Onyx Trust Services AG. Jana Lütken, ktorá bola neskôr konateľkou Interblue Group, najskôr takmer kúpila emisné kvóty pre Onyx. Až potom, keď predaj emisných kvót, pripravený len ľuďmi SNS, zablokoval minister Smeru, na listy adresované konateľke spoločnosti Onyx Jane Lütken začala odpovedať Jana Lütken, konateľka spoločnosti Interblue Group. Nedá sa preto vylúčiť, že minister Ján Izák bol odvolaný nie pre konanie „v rozpore s etickými pravidlami“, ale preto, lebo sa pokúsil emisné kvóty predať tak, aby z toho profitovali ľudia a skupiny z pozadia SNS.

Garážová Interblue

Letné zablokovanie predaja spôsobilo, že namiesto spoločnosti Onyx, ktorú si vyhliadli ľudia SNS, kúpila emisné kvóty spoločnosť Interblue Group. Za ňou už boli aj iné osoby a zoskupenia. V dôsledku toho to nebol Onyx, kto rozdeľoval "zisk" medzi tri slovenské a sedem zahraničných spoločností, ale rozdeľovala ho garážová firma Interblue Group. Keďže predaj emisií, pripravený SNS najskôr v lete 2008 neprešiel, ale potom sa v novembri a decembri 2008 zrealizoval, je zrejmé, že aj ľudia Smeru ako najsilnejšej vládnej strany mali vplyv na to, kto a ako delil súkromný zisk z predaja štátnych aktív.

Kauzy aktéra Jaroslav Izák

Emisná kauza

Prvá vláda Roberta Fica mala možnosť predať nadbytočné emisné kvóty republiky zahraničným záujemcom. Kvóty predstavovali štátne aktíva...