Peter Kresánek

Je absolventom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyštudoval odbor história a archeológia. V roku 1990 bol zvolený za primátora hlavného mesta a svoj post obhájil aj v roku 1994.

V parlamentných voľbách 1998 kandidoval za Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), v ktorej reprezentoval KDH. V roku 2000 patril medzi zakladajúcich členov Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) a jeho politická kariéra sa skončila o dva roky neskôr.

Ako primátor hlavného mesta vychádzal veľmi v ústrety vtedajším opozičným stranám a politikom, predovšetkým KDH a jeho predstaviteľom.

Na jar roku 1999 boli zverejnené staršie nahrávky telefonických rozhovorov medzi tromi osobami. Prvá osoba sa obracala na Mikuláša Dzurindu ako na šéfa SDK, aby zavolal primátorovi Kresánkovi a zariadil, nech jeho námestník nekladie prekážky dohodnutému obchodu. Ďalší zaznamenaný a zverejnený rozhovor bol medzi Dzurindom a Kresánkom. Vtedajší bratislavský primátor šéfovi SDK oznamuje, že všetko potrebné zariadil: „Súhlas som už dal." Vzápätí volal Dzurinda prvej osobe: „No len jednu vetu ti chcem povedať. Že by to malo byť v poriadku."[1]

Tak, ako sa obracal v roku 1998 poslanec Dzurinda na primátora Kresánka ako na človeka, ktorý ovplyvňoval dôležité rozhodnutia, tak sa zas poslanec Kresánek po štyroch rokoch obracal na premiéra Dzurindu pri tendri na dodávku ľahkých motorových vlakov. Záverečná výzva z jeho známeho listu priateľovi a straníckemu kolegovi znela, aby sa inak správal k predstaviteľom ministerstva a straníckym kolegom – Jozefovi Macejkovi a Petrovi Klučkovi: „Obnov prosím dôveru k dvom spomenutým spoločným spoľahlivým priateľom, prípadne sa s nimi porozprávaj."[2] Zverejnenie tejto korešpondencie Dzurindu prinútilo, aby sa s Macejkom a Klučkom, a neskôr aj s Petrom Kresánkom demonštratívne rozišiel.

V septembri 2001 sa voči bývalému bratislavskému primátorovi PetrovKresánkovi začalo trestné stíhanie. Ako primátor totiž podpísal zmluvu, ktorá bola v rozpore s uznesením zastupiteľstva. Priznal, že urobil chybu a hlásil sa k tomu, že za ňu preberá zodpovednosť - ale iba politickú, nie trestnoprávnu. Aj v tomto prípade, podobne ako v kauze tendra na ľahké motorové vlaky, bolo trestné stíhanie voči Petrovi Kresánkovi zastavené.


Odkazy

[1] Dzurinda v nahrávke: Tak ma ne..r!, Pluska 8.11.2010

[2] List Kresánka Dzurindovi, SME 17.6.2002


Kauzy aktéra Peter Kresánek

Vláčiky: Najväčšia kauza SDKÚ v prvej Dzurindovej vláde

Pred koncom funkčného obdobia prvej Dzurindovej vlády vypísali štátne železnice Slovenskej republiky...